Lato z Radiem w Afganistanie: "Pamiętaj, nie jesteś tu sam"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 10:32
- Chcieliśmy dać Wam coś szalonego, zakręconego i niezwykłego. W tym roku symbolem Lata z Radiem jest foka i postanowiliśmy ją dowieźć tutaj - powiedział Roman Czejarek, wręczając Helę dowódcy XIII zmiany generałowi brygady Markowi Sokołowskiemu.
Audio
 • Na samym początku powiedzieli: "Chodźmy do śmiglaków" (Lato z Radiem w Afganistanie/Jedynka)
 • Piloci i ich rodziny - jedni czekają, inni idą w ślady rodziców (Lato z Radiem w Afganistanie/Jedynka)
 • Wojciech Cegielski wyjaśnia czym są pokemony (Lato z Radiem w Afganistanie/Jedynka)
 • - Do obsługi Rosomaka są cztery książki po 200 stron. Ale naprawiamy wszystko (Lato z Radiem w Afganistanie/Jedynka)
 • "Szczupły" i "Bestia" - załogi wozów tworzą małe rodziny (Lato z Radiem w Afganistanie/Jedynka)
 • Wojciech Cegielski rozszyfrowuje pojęcia: MRE, DFAC i DUKE (Lato z Radiem w Afganistanie/Jedynka)
 • Alarm! Roman Czejarek spokojnie siedzi, Karolina Rożej odłączyła się od wycieczki, Wojciech Cegielski rzuca się do schronu (Lato z Radiem w Afganistanie/Jedynka)
 • Warsztat remontowy na kółkach i gong z łusek od armatohaubicy Dana - polska inwencja nie zna granic (Lato z Radiem w Afganistanie/Jedynka)
 • - Jesteśmy wszędzie tam, gdzie są polscy żołnierze. Naszą rolą jest ich wspieranie i ochrona - mówi jeden z oficerów kontrwywiadu. (Lato z Radiem w Afganistanie/Jedynka)
 • Wojciech Cegielski o kryzysie trzeciego miesiąca, żołnierskich emocjach i motywach wyjazdów na misje (Lato z Radiem w Afganistanie/Jedynka)
 • - Mówienie o lęku i strachu naprawdę przynosi ulgę - mówi Teresa Doroszewska (Lato z Radiem w Afganistanie/Jedynka)
 • Foka Hela trafiła w dobre ręce. Dziękujemy! (Lato z Radiem w Afganistanie/Jedynka)
 • Życzenia od żołnierzy XIII zmiany PKW Afganistan
Lato z Radiem w Afganistanie: Pamiętaj, nie jesteś tu sam
Foto: Roman Czejarek/Polskie Radio


Przedpremierowa audycja "Lato z Radiem" z Afganistanu to opowieść o żołnierzach. Jak żyją, co myślą, co chcieliby powiedzieć swoim rodzinom? Czy boją się, a może grają chojraków? 

"Czekamy na Lato z Radiem! " - powiedział w maju na antenie Jedynki major Dariusz Osowski. I od tego wszystko się zaczęło.

- Karolina usłyszała rozmowę z dowódcą z Ghazni i zaproponowała, byśmy to zrobili. Powiedziałem, że to niewykonalne, ale okazało się możliwe - opowiada Roman Czejarek, jak doszło do najbardziej spektakularnej podróży w historii Lata z Radiem.

Lato z Radiem 2013 w radiowej Jedynce i w 20 miastach Polski! Start 21 czerwca >>>

Karolinie Rożej, Romanowi Czejarkowi i Wojciechowi Cegielskiemu towarzyszyła w drodze maskotka tegorocznego Lata z Radiem - foka Hela. A na miejscu czekali żołnierze XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Fot.
Fot. Rafał Ziółkowski

Latozradiem.pl - na bieżąco >>>

Kilka dni spędzonych w bazie w Ghazni pozwoliło naszym dziennikarzom dobrze poznać poszczególne jednostki, sposoby pracy i zadania żołnierzy. O tych spotkaniach jeszcze opowiemy, ale zacznijmy od momentu najważniejszego, który nastąpił - jak opisuje Karolina Rożej - w niedzielę rano, po Mszy Św.podczas której żołnierze grali na gitarach, a kapelan powtarzał w czasie kazania "pamiętaj, nie jesteś tu sam". - Chcieliśmy przywieźć Wam coś szalonego, zakręconego i niezwykłego. W tym roku symbolem Lata z Radiem jest foka i postanowiliśmy ją dowieźć tutaj - powiedział Roman Czejarek wręczając Helę dowódcy XIII zmiany generałowi brygady Markowi Sokołowskiemu.

Po królestwie pilotów oprowadzał dziennikarzy podpułkownik Marek Wójcik, szef sztabu Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej. - Mi-17 jest śmigłowcem transportowym, nasze Mi-24 to śmigłowce szturmowe zwane latającymi czołgami. Aby sobie z nim poradzić, trzeba mieć trochę "fachu w ręku". Ale lądowanie "siedemnastki" w terenie wzbudza we wszystkich ogromny szacunek - opisuje swoją maszynę kpt Maciej Idźkowski.

W Afganistanie służba odbywa się także na kołach i gąsienicach . Dziennikarze Jedynki mogli dokładnie obejrzeć i zasiąść we wnętrzach wozów bojowych MRAP MaxxPro i Rosomak. - Rosomaki mają wersję bojową i sanitarną. Są tu też amerykańskie Hammery. Naprawiamy wszystko - mówi z dumą sierżant Robert Mospinek. Pojazdy mają imiona, a w ich wnętrzach są zdjęcia i maskotki - To jeden z elementów, który pomaga nam przetrwać ten ciężki czas - przyznaje kpt Jacek Romański.

W Ghazni Jedynkowa ekipa przeżyła alarm i pobyt w schronie . Gdyby wydarzyło się coś złego, do akcji wkroczyliby amerykanie pełniący dyżur medycznego zabezpieczenia z powietrza. - "Złota godzina" jest najwazniejsza, zarówno w ratownictwie naziemnym, jak i powietrznym. To czas, który może upłynąć od momentu zranienia do zabezpieczenia rannego, by mógł przeżyć - opowiada podpułkownik Marek Wójcik, który dowodzi podobną jednostką w Polsce.

Fot.
Fot. Roman Czejarek/PR

Żołnierze PKW Afganistan nie są także pozbawieni opieki psychologicznej . - Oni czują, że może przed kolegą się nie wygadają, ale jest takie miejsce, gdzie mogą sobie porozmawiać, poradzić - opowiada psycholog Teresa Doroszewska. Przyznaje, że trafiają do niej nie regularni pracownicy, którzy wiedzą, na czym ich praca polega i czego się spodziewać. - Najczęściej przychodzą ci, którzy nie spodziewali się, jak to będzie wyglądać, albo ci, dla których po wielu już doświadczeniach przychodzi moment krytyczny. Bywa, że zapalnikiem jest prawdziwy drobiazg.

Z pobytem w Afganistanie związane są także rzeczy, osoby i wydarzeniach, których pokazać dziennikarzom nie wolno. Jedynkowej ekipie udało się porozmawiać z oficerem tajnej jednostki.,Często o jego zadaniu nie wiedzą nawet rodziny. - Kilkudziesięciu doskonałych oficerów codziennie wykonuje świetną pracę, której efekty czasem udaje się zobaczyć w mediach. Ale nas nie - opowiada.

A pierwszego dnia lata, czyli w piątek 21 czerwca, sygnał słynnej "Polki Dziadek" rozpocznie 42. edycję najpopularniejszej wakacyjnej audycji radiowej w Polsce - Lato z Radiem. Trasa koncertowa rozpocznie się 22 czerwca koncertem w Uniejowie, a zakończy 25 sierpnia w Jeleniej Górze.

Zobacz więcej na temat: Lato z Radiem 2013

Czytaj także

Lato z Radiem 2013: najnowsza płyta z super przebojami

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 14:12
Album towarzyszyć będzie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce oraz trasie koncertowej Lata z Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operacja Foka, czyli "Lato z Radiem" w Afganistanie!

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 06:00
Pomysł od początku wydawał się szalony, ale to właśnie szalone pomysły często mają największą szansę na realizację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afganistan, foczki i koncerty. Tu Lato z Radiem

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 13:08
Pierwszego dnia lata, czyli już w piątek 21 czerwca, sygnał słynnej "Polki Dziadek" rozpocznie 42. edycję najpopularniejszej wakacyjnej audycji radiowej w Polsce - Lato z Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień dobry Afganistan. Tu Lato z Radiem

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 09:17
Od godz. 9.00 na antenie radiowej Jedynki specjalne wydanie "Lata z Radiem" z Afganistanu, poświęcone polskim żołnierzom.
rozwiń zwiń