X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przyszłość energetyki to słońce?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 13:20
Niektórzy energetycy prognozują, że w 2020 roku więcej energii zostanie wytworzone przez panele słoneczne niż przez elektrownie atomowe. Ich zdaniem, potencjał słońca jest przeogromny.
Audio
  • Mirosław Kępa: potencjał słońca jest przeogromny (Cztery pory roku/Jedynka)
Instalacja paneli słonecznych
Instalacja paneli słonecznychFoto: Glow Images/East News

Zielona energia to potoczne określenie odnawialnych źródeł energii, czyli takich, których wykorzystywanie nie wiąże się z ich długotrwałym deficytem. Zalicza się do nich energię pochodzącą z siły wiatru, promieni słonecznych, wody, albo źródeł geotermalnych.
W Polsce około 7 procent energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, na świecie niewiele więcej. Nasz kraj zobowiązał się, że do 2020 roku udział energii odnawialnej w całościowym bilansie energetycznym będzie wynosił 15 procent.
Mirosław Kępa z Energetycznego Centrum wyjaśnia, że trzy czwarte obecnie wykorzystywanej energii odnawialnej pochodzi ze starych lub bardzo starych elektrowni wodnych. Elektrownie te nie doczekają 2020 roku bez poważnych i kosztownych inwestycji.
Gość "Czterech pór roku" uważa, że w przyszłości energetyka będzie opierała się na energii słonecznej. Na razie w Polsce ten rodzaj energetyki ma jeszcze niewielki potencjał. - Do 2020 roku udział tej energii wzrośnie stukrotnie - przewiduje Mirosław Kępa. W skali całego świata za siedem lat potencjał energetyki słonecznej będzie większy niż energetyki jądrowej. Potencjał energetyki wiatrowej wzrośnie dziesięciokrotnie.
Jeżeli ktoś ma dom, może na nim zamontować kolektory słoneczne. Co więcej, może starać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 45 procent kosztów instalacji. Wszelkie formalności trzeba załatwiać w Banku Ochrony Środowiska. Pomocą w ubieganiu się o dotację mogą służyć pracownicy firm instalujących kolektory słoneczne.
Kolektory są w stanie zastąpić 70 procent zużywanej w domu energii. Biorąc pod uwagę, że mogą pracować nawet 30 lat, więc oszczędności mogą być duże.
Rozmawiała Karolina Rożej.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy nie korzystają ze słońca

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 15:11
Polska jest na 19. miejscu w Europie po względem powierzchni kolektorów słonecznych na 1000 mieszkańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samowystarczalne energetycznie domy to wkrótce będzie codzienność

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 14:01
Staną się one rzeczywistością w Jabłonnie koło Warszawy, dzięki pracom prowadzonym przez Centrum Badawcze Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Palisz w domu węglem? Rząd chce tego zakazać

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 06:11
Wszystko wskazuje na to, że Polacy muszą się przygotować na duże wydatki związane z koniecznością wymiany pieców opalanych węglem. Już teraz do zakazu palenia tym opałem przymierza się Kraków, a od 2020 r zakaz ma dotyczyć wszystkich gospodarstw domowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentny licznik, czyli prawdziwy rachunek za prąd

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 06:25
To ma być rewolucja na miarę elektryfikacji kraju – Polaków czeka wielka wymiana liczników prądu – z tradycyjnych, wykorzystywanych do prognozowania zużycia energii na liczniki inteligentne - pozwalające na bieżący odczyt i tym samym opłatę za faktycznie zużyty prąd.
rozwiń zwiń