Kabaret Starszych Panów. Tak powstawała legenda

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 13:21
- Oni nie podchodzili do tego, jakby mieli swoje pięć minut. Robili to na najwyższym poziomie. Dzisiaj taka sytuacja już się nie zdarza - powiedział w radiowej Jedynce Grzegorz Wasowski, syn Jerzego Wasowskiego, który razem z Jeremim Przyborą stworzył Kabaret Starszych Panów.
Audio
  • Grzegorz Wasowski o Kabarecie Starszych Panów (Jedynka/Cztery pory roku)
Kabaret Starszych Panów. Wieczór XV-ty Ostatni naiwni. Na zdjęciu Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski i Wiesław Gołas
Kabaret Starszych Panów. Wieczór XV-ty "Ostatni naiwni". Na zdjęciu Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski i Wiesław Gołas Foto: TVP/PAPArchiwum/Zygmunt Januszewski

Jego pierwszy odcinek pt. "Wieczór I - Popołudnie Starszych Panów" pojawił się na antenie TVP 16 października 1958 roku.

Syn Jerzego Wasowskiego miał wtedy 9 lat. Jak wspomina pierwszy program oglądał w siedzibie Telewizji Polskiej, bo w domu nie było telewizora.- Dopiero rok później dorobiliśmy się czechosłowackiej Tesli - powiedział Wasowski.

Kabarety były nadawane na żywo. Przewinęli się przez nie najwybitniejsi polscy aktorzy m.in. Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Wiesław Gołas, Mieczysław Czechowicz, Wiesław Michnikowski, Edward Dziewoński, Bohdan Łazuka i Bronisław Pawlik. - Role były pod nich pisane. Wydaje mi się, że obsadzał ich wujek (Jeremi Przybora). Mama też podsunęła parę osób - powiedział Grzegorz Wasowski w audycji "Cztery pory roku".

Wasowski tłumaczył, nie miał świadomości, iż na jego oczach rodziła się legenda. - Dla taty to była praca. On nigdy nie pisał, jeśli nie miał zamówienia. Nie zbierał też nut, gdyby nie mama, to nic by nie ocalało. Uważał się za rzemieślnika, a nie artystę - powiedział Wasowski.

Grzegorz Wasowski o ojcu: najważniejsza była matematyka

O tym, że Kabaret Starszych Panów przeszedł do historii, zdecydował zdaniem Wasowskiego talent jego twórców oraz ich kultura i elegancja, a także fakt, że teksty były pisane pod zawodowych wykonawców z najwyższej półki - Zastanawiam się, czy mieliby szansę dzisiaj zaistnieć. Pewnie na poziomie scenariusza nikt by tego nie przepuścił. Za wolno też mówili - powiedział Wasowski.

Premiera pierwszego Kabaretu Starszych Panów na antenie Polskiego Radia miała miejsce 31 grudnia 1958 roku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Romana Czejarka z Grzegorzem Wasowskim.

tj

>>>Płyty z archiwalnymi nagraniami Kabaretu Starszych Panów można kupić na sklep.polskieradio.pl<<<

Czytaj także

Kabaret Starszych Panów - bywało ostro

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 07:00
- Starsi panowie, starsi panowie dwaj, już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj - śpiewali Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. To oni stworzyli jeden z najpopularniejszych programów rozrywkowych w historii telewizji. "Kabaret Starszych Panów" zadebiutował 55 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malajkat: Wasowski napisał kilka prawdziwych przebojów

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 16:15
- Wybrałbym się na "Śpiewnik Pana W.", by się przekonać, o których przebojach nie wiedzieliśmy, że są autorstwa Jerzego Wasowskiego - zapowiada premierę spektaklu "Śpiewnik Pana W." Wojciech Malajkat, dyrektor Teatru Syrena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Wasowski: dla ojca najważniejsza była matematyka

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 17:33
- W każde wakacje wypełniał kolejne kajeciki i w końcu rozwiązał problem zależności miedzy muzyką i matematyką. Nikt jednak nie wie, jakie było rozwiązanie - przyznał w Muzycznej Jedynce Grzegorz Wasowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Wasowski w krawacie chodził nawet na plażę

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 11:32
- Tata mawiał, że pisze piosenki niewymagające wysiłku intelektualnego od słuchacza, bo ten wysiłek zostawia sobie - w 100. rocznicę urodzin współtwórcę Kabaretu Starszych Panów wspominali w Dwójce jego syn Grzegorz Wasowski i Jerzy Kisielewski.
rozwiń zwiń