Urodziny Centrum Nauki Kopernik. Łączy nas Piknik Naukowy

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 13:16
- Centrum Nauki Kopernik jest też dzieckiem Pikniku Naukowego. Polskie Radio bardzo przyczyniło się do tego, że taka instytucja mogła powstać - powiedział w radiowej Jedynce Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik, które 5 listopada kończy 3 lata.
Audio
  • Robert Firmhofer o Centrum Nauki Kopernik (Jedynka/Cztery pory roku)
Wystawa Wszechświat i Cząstki w warszawskim Centrum Nauki Kopernik
Wystawa "Wszechświat i Cząstki" w warszawskim Centrum Nauki Kopernik Foto: PAP/Archiwum/Bartłomiej Zborowski

Pomysł na CNK pojawił się po pierwszym Pikniku Naukowym, prawie 17 lat temu. Dziś, obok Muzeum Powstania Warszawskiego, jest ono jednym z tych nowych miejsc, które obowiązkowo trzeba zwiedzić w Warszawie. - Te dwa miejsca uzupełniają się. Jedno mówi o historii i tradycji, a drugie o przyszłości i edukacji - powiedział w audycji "Cztery pory roku" Robert Firmhofer.

Piknik Naukowy. Zobacz, co działo się w tym roku!

Jego zdaniem kluczem do sukcesu CNK okazał się pełen pasji i dobrze zmotywowany zespół ludzi. - Wierzą w to, co robią i widzą to na co dzień. "Kopernik" to nie są tylko bardzo dobre eksponaty, ale cały sposób komunikacji z ludźmi - dodał dyrektor CNK w rozmowie z Romanem Czejarkiem.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że CNK daje szanse osobistego zaangażowania. - Uruchamia w naszych mózgach osobny sposób myślenia. Skupiamy się, angażujemy i zaczynamy rozumieć - tłumaczył Firmhofer.

"Kopernik" ujawnił też, że Polacy są otwarci na poznawanie świata. - Często mówi się o rozwoju Polski, o infrastrukturze i drogach. Jednak naszym prawdziwym kapitałem są otwarci na świat ludzie. W ciągu trzech lata przyszło do nas ponad 3 mln osób - przypomniał Firmhofer. Jak podkreślił, w innym kraju CNK mogłoby nie odnieść takiego sukcesu.

Sukces CNK przyczynił się też do tego, że obecnie powstaje Polsce kilka nowych centrów nauki m.in. "Experyment" w Gdyni i "Hewelianum" w Gdańsku. Natomiast w Toruniu, w tym tygodniu, otwiera się "Młyn Wiedzy".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Romana Czejarka z Robertem Firmhoferem.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

tj

Czytaj także

17. Piknik Naukowy. Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 15:24
W najbliższą sobotę Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik po raz 17. organizują Piknik Naukowy. Stoisko nr 18 na Stadionie Narodowym w Warszawie zajmie Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: czym jest krwawiący drut?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 15:30
Miętowy kawior, lewitujący magnes, krwawiący metal....Czwórka przygotowała z okazji Pikniku Naukowego moc atrakcji - na Stadionie Narodowym oraz na naszej antenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013. Ty też możesz zagrać w "Hydrozagadce"!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 13:46
Jednym z wystawców na sobotnim 17. Pikniku Naukowym będzie Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wśród przygotowanych atrakcji znajdzie się m.in. możliwość wzięcia udziału w rekonstrukcji jednej ze scen kultowego filmu "Hydrozagadka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: emocje większe niż na meczu reprezentacji

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 08:32
Na Stadionie Narodowym w Warszawie rusza 17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jego głównym tematem jest życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: od życia pod wodą po zagładę z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 11:15
- Jedno stanowisko dotyczy dźwięku, który można usłyszeć pod wodą. Chcemy obalić mit, że ryby głosu nie mają - powiedziała Jedynce Emilia Jankowska z Instytutu Oceanologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: z Pacanowa na Stadion Narodowy

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 12:46
W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść… na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła, czyli uczniowie kontra nauczyciele na XVII Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 16:15
VII Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to nie tylko świetna rozrywka i moc atrakcji, ale także… edukacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: rekordowa frekwencja

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 21:16
Ponad 100 tys. osób wybrało się na 17. Piknik Naukowy, który sobotę odbył się na Stadionie Narodowym.
rozwiń zwiń