Fałszywa przyjaciółka anoreksja. Źródło tej choroby tkwi w głowie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 11:00
- Jest chorobą duszy i umysłu, w czasie której cierpi ciało - wyjaśniła w radiowej Jedynce prof. Irena Namysłowska z Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Audio
  • Prof. Irena Namysłowska o anoreksji (Jedynka/Cztery pory roku)
Fałszywa przyjaciółka anoreksja. Źródło tej choroby tkwi w głowie
Foto: Glow Images/East News

Anoreksja jest bardzo poważną chorobą, która może prowadzić do śmierci. Według niektórych danych umiera nawet jedna czwarta pacjentów. Dotyka też coraz młodsze osoby, głównie kobiety. - Jest fałszywą przyjaciółką. Obiecuje, że będzie inaczej, gdy schudną. Ale nie będzie inaczej, tylko gorzej - powiedziała prof. Namysłowska w rozmowie z Romanem Czejarkiem.

Do końca nie wiadomo jakie są źródła anoreksji. Najprawdopodobniej jest to choroba wywoływana bardzo wieloma czynnikami, poczynając od funkcjonowania mózgu, poprzez niską samoocenę i sytuację rodzinną. - Chcemy je poprawić poprzez odchudzanie. Czynnikiem wzmacniającym jest przekonanie, że chude jest piękne - dodała Namysłowska.

Zobacz też serwis na moje.polskieradio.pl: Z Jedynką zdrowiej

Trudno jest też określić, od którego momentu zwykłe odchudzanie przeradza się w chorobę. - Zdrowy człowiek po schudnięciu ok. 5 kilogramów uważa, że to wystarczy. Problem zaczyna się, gdy dodaje do tego jeszcze parę kilogramów. Gdy zaczyna myśleć, że może uda się schudnąć jeszcze więcej, gdy wewnętrzny głos mówi: nie jedz, nie wolno Ci - powiedziała w "Czterech porach roku". Dochodzi do tego, że przy długotrwałym procesie odchudzania przestaje się odczuwać głód. Jedzenie już nie smakuje.

Zdaniem prof. Namysłowskiej z anoreksji trudniej wychodzą osoby dorosłe. - Mamy świetne programy i ośrodki leczenia anoreksji dla dzieci i młodzieży. Dla dorosłych, nawet jeśli trafią do szpitala psychiatrycznego, nie ma terapii. Nikt się nimi szczególnie nie zajmuje, a dla powodzenia leczenia jest to niezbędne - podkreśliła.

Podstawą leczenia jest wyrównywanie niedoborów pokarmowych. Na przykład w szpitalach pacjentka spożywa dziennie pięć wysokokalorycznych posiłków pod okiem pielęgniarki. - Aby nie zwróciła posiłku, nawet godzinę po jedzeniu nadal jest pod jej opieką. W ich języku nazywa się to odsiadką - wyjaśniła prof. Namysłowska. Jednak tak naprawdę anoreksję leczy się poprzez psychoterapię, w toku której dociera się do motywów odchudzania i pomaga pokonać lęk przez przybieraniem na wadze.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o anoreksji.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

tj

Zobacz więcej na temat: anoreksja dieta zdrowie

Czytaj także

Kardiolog: w Polsce wciąż pokutuje pogląd, że tłuste dziecko jest zdrowe

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 14:21
- Jestem wrogiem nawyków żywieniowych, które są w Polsce od wielu pokoleń przekazywane dzieciom - mówił w Jedynce dr n. med. Jacek Woźniak z Instytutu Kardiologii w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomóż swojemu organizmowi się oczyścić!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 12:02
- Nasz organizm potrafi sam się oczyścić pod warunkiem, że damy mu szansę, że wypijamy odpowiednią ilość płynów, że nasza dieta jest odżywcza i nie mamy niedoborów pokarmowych - mówi Sylwia Leszczyńska, dietetyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meta dieta: "co i jak jesz" procentuje przemianą tego "jak żyjesz"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 09:15
Za brak refleksji na temat odżywiania płacimy dziś cenę najwyższą z możliwych - płacimy zdrowiem. - Przyczyną może być nasza ignorancja, niedoinformowanie, a także bazowanie jedynie na starej wiedzy przekazywanej przez rodziców - mówi Małgorzata Waluszewska, autorka książki "Meta dieta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarna, zielona, sypana, w torebkach? Wszystko o herbacie

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 13:08
Najbardziej szlachetną jest herbata biała. Nazywana jest też eliksirem młodości. Ma największą ilość antyoksydantów, które wpływają na stan skóry. Równie zdrowa jest herbata zielona. Najmniej właściwości ma herbata czarna.
rozwiń zwiń