Bolek i Lolek - tak powstawała legendarna kreskówka

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 13:22
- Sukces serii tkwił w tym, że były to filmy bezdialogowe. Nie trzeba ich było tłumaczyć. Poza tym w animacji można znakomicie wykorzystać mowę ciała i gestu - mówił w Jedynce Andrzej Orzechowski, prezes zarządu Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, gdzie kręcono "Bolka i Lolka".
Audio
  • Andrzej Orzechowski o 50. urodzinach Bolka i Lolka (Cztery pory roku/Jedynka)
Pomysłodawcą Bolka i Lolka był Władysław Nehrebecki (na zdjęciu), który postacie sympatycznych chłopców wzorował na swoich synach
Pomysłodawcą Bolka i Lolka był Władysław Nehrebecki (na zdjęciu), który postacie sympatycznych chłopców wzorował na swoich synachFoto: PAP/CAF-Stanisław Jakubowski

Słynne kreskówkowe postaci świętują właśnie 50. urodziny. Pierwszy odcinek serii o Bolku i Lolku pt. "Kusza" powstał w 1963 roku. Przez pół wieku istnienia mali bohaterowie podbili serca prawie miliarda ludzi, a filmy z ich przygodami były pokazywane w 80 krajach na całym świecie.

Pomysłodawcą serii o Bolku i Lolku był ówczesny dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku- Białej, Władysław Nehrebecki. W późniejszych latach, jak przypomniał w "Czterech porach roku" Andrzej Orzechowski, w realizację filmów zaangażowanych było jeszcze kilkunastu innych reżyserów (m.in. Stanisław Dulz).

Posłuchaj Bajek samograjek na moje.polskieradio.pl >>>

Pierwowzorami postaci Bolka i Lolka byli synowie Władysław Nehrebeckiego - Jan i Roman. W późniejszych latach, jako odpowiedź na tzw. zamówienie społeczne, do dwójki chłopców dołączyła jeszcze dziewczynka - Tola. - Do Studia Filmów Rysunkowych przychodziły listy z pretensjami od dziewczynek, że oglądają serial, bardzo go lubią, ale nie mają postaci, z którymi mogłyby się utożsamiać. Twórcy postanowili więc wprowadzić do opowieści Tolę, która wystąpiła w kilkudziesięciu odcinkach - tłumaczył Andrzej Orzechowski.

Między rokiem 1963 a 1986 wyprodukowano ponad 150 animacji zebranych w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe: w 1977 roku "Wielka podróż Bolka i Lolka", do którego w 1979 roku nakręcono epilog pt. "Kawaler Orderu Uśmiechu" oraz w 1986 roku - "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie". W polskiej kinematografii istnieje ponadto film fabularny "Bolek i Lolek" z 1936 roku z Adolfem Dymszą w podwójnej roli.

Momentem, gdy Bolek i Lolek po raz pierwszy przemówili był film "Wielka podróż Bolka i Lolka". - Jego reżyserzy, Władysław Nehrebecki i Stanisław Dulz obawiali się, że ponad 90 minutowy film bez dialogów może nie być tak łatwy w odbiorze - zdradził prezes zarządu Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

W związku z 50. urodzinami Bolka i Lolka w Bielsku-Białej przez cały weekend odbywać będą się różne wydarzenia związane z tym jubileuszem. Wśród atrakcji m.in. warsztaty animacji i projekcje filmów o Bolku i Lolku.

Rozmawiał Roman Czejarek.

pg

Czytaj także

Bolek i Lolek kończą 50 lat

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 10:34
Podbili serca milionów - zna ich niemal każde dziecko w Polsce, są również popularni poza granicami naszego kraju. W tym roku Bolek i Lolek kończą 50 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skiba: Bolek i Lolek to podwórkowa chuliganerka

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 14:25
Byli w niejednym miejscu na świecie i niejedną zabawę wymyślili. Kreskówka o przygodach Bolka, Lolka i Toli kończy właśnie 50 lat.
rozwiń zwiń