Prezentacje szkolne. Co wolno nauczycielom i uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 22:22
Czy i jakie zdjęcia można publicznie wykorzystywać? Jak znaleźć zdjęcia na licencji creative-commons i kiedy można ich używać? Czy można puszczać filmy w szkołach? Na te i inne pytania szukano odpowiedzi w cyklu "Legalna kultura".
Audio
  • Mecenas Albert Stawiszyński w audycji Jedynki mówił o legalnym wykorzystywaniu zasobów internetowych w szkole
Cyfrowa szkoła
Cyfrowa szkołaFoto: Glow Images/East news

Mecenas Albert Stawiszyński na wstępie rozmowy w radiowej Jedynce wyjaśnił, czy nauczyciel może posłużyć się filmem jako np. omówienie lub wzbogacenie lektury szkolnej.

- Możemy posłużyć się tym dziełem w szkole. Mówiąc językiem prawnym działamy wtedy na "dozwolony użytek publiczny". Nauczyciel może w celach dydaktycznych skorzystać z utworów, czyli w tym wypadku z filmu, i nie musi za to płacić, pod warunkiem, że ten film kupił lub zdobył w sposób legalny - wyjaśnił ekspert.

Gość radiowej Jedynki dodał, że trochę inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o wykorzystaniu filmu przez samego ucznia. - Jeśli ściągnął go legalnie na własny komputer to nie grożą mu żadne sankcje karne, ewentualnie w niektórych przypadkach można ponosić odpowiedzialność cywilną. Nie może natomiast tego filmu udostępniać kolegom - zaznaczył mecenas.

Albert Stawiszyński mówił również o wykorzystywaniu zdjęć, czy to przez uczniów, czy też przez rodziców, zrobionych np. na szkolnych apelach. - Jedną z naszych najcenniejszych rzeczy jest nasz wizerunek i mamy prawo do jego ochrony. Warto przed jakąkolwiek publikacją zapytać się o udostępnienie - mówił gość Jedynki.

Co z kserowaniem książek przez nauczycieli i wykorzystywaniem ich w celach dydaktycznych? Gość Jedynki mówił, że nauczyciel może dać uczniom materiały, w tym fragmenty książki do wykorzystania i opracowania. - Na pewno nie powinien kserować całych książek i udostępniać uczniom - dodał ekspert.

Posłuchaj całej rozmowy z mecenasem Albertem Stawiszyńskim.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

mr

Czytaj także

Poznaj konsekwencje swoich działań i bądź odpowiedzialny

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 15:27
Nasza odpowiedzialność, a częściej jej brak wynika z braku autorytetów. Nikt nas nie nauczył co jest dobre, a co złe, dlatego tak daleko nam do odpowiedzialności obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeśli wyjeżdżasz zapłać za studia albo je odpracuj

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 21:10
Absolwenci węgierskich uczelni publicznych podejmujących pracę za granicą będą musieli zwrócić część kosztów edukacji lub odpracować w kraju dwukrotność trwania studiów w ciągu 20 lat od ich ukończenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demokracja a młodzież w wieku szkolnym

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 15:09
Czy w demokracji wszyscy jesteśmy równi? Czy warto angażować się w działalność o charakterze demokratycznym - brać udział w wyborach, kandydować do samorządu szkolnego lub organizować kampanie społeczne?
rozwiń zwiń