X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Demokracja: instrukcja obsługi dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 15:00
- Wielkie słowa, takie jak demokracja, obywatel brzmią dla dzieci bardzo abstrakcyjnie i poważnie. Pokazujmy im raczej jak demokrację praktykować, pozwólmy ją poczuć - powiedziała w Jedynce Aleksandra Kaniewska, autorka książki "Demokracja to MY: urządźmy nasz świat".
Audio
  • Jak nauczyć dzieci demokracji? (Cztery pory roku/ Jedynka)
Demokracja: instrukcja obsługi dla najmłodszych
Foto: Glow Images/East News

Czy w demokracji wszyscy jesteśmy równi? Czy warto angażować się w działalność o charakterze demokratycznym? Czy warto brać udział w wyborach, kandydować do samorządu szkolnego lub organizować kampanie społeczne? Odpowiedzi na te i na wiele podobnych pytań znaleźć można w najnowszej publikacji Instytutu Obywatelskiego pt. "Demokracja to MY: urządźmy nasz świat", która została napisana z myślą o dzieciach w wieku szkolnym. – Nie uczmy dzieci demokracji, a pokazujmy jak ją praktykować, pozwólmy im ją poczuć. Wielkie słowa jak demokracja, obywatel, mały obywatel brzmią bardzo abstrakcyjnie i poważnie. Jeśli będziemy mówić o demokracji w sposób mało interesujący, to one nie będą się nią interesować – mówi Aleksandra Kaniewska, autorka publikacji.
Jak podkreśla, jej ideą było pokazanie, że demokracją jest wszystko to, co się dzieje dookoła nas. – Kiedy pisałam tę książkę, zastanawiałam się czy nie jest ona w pewnym sensie dla dorosłych. Napisana jest prostym językiem, więc większość osób by ją zrozumiała. Jest to powrót do postaw, czyli zasadniczego pytania: dlaczego warto działać. Co to jest demokracja i dlaczego byłoby bardzo źle, gdybyśmy jej nie mieli – dodaje specjalistka.
Jej zdaniem warto być aktywnym młodym obywatelem i dbać o swoje najbliższe otoczenie.  – Jestem idealistką i mam takie marzenie, że dzieci też będą uczone w domach, że mogą mieć własne zdanie. I że w rozsądny sposób mogą swoje prawa realizować. Warto zacząć praktykowanie demokracji w rodzinie – tłumaczy Kaniewska.

– Demokracja to pewna umowa społeczna. Umawiamy się na pewne funkcjonowanie rzeczy. Dzieci zrozumieją na małych przykładach jak działają wielkie sprawy. Tak jak rodzina, działa też państwo – mówi autorka publikacji.

Jak nauczyć małe dzieci zasad demokracji w domu? Posłuchaj całej rozmowy.
"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!
(sm)

Zobacz więcej na temat: edukacja polityka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będzie referendum w sprawie sześciolatków? Wszystko w rękach polityków

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 18:26
- Chcemy, by politycy uszanowali prawo obywateli do wypowiadania się w ważnych dla państwa kwestiach. By uszanowali to, że rodzice wiedzą najlepiej, co jest dobre dla ich dzieci - powiedziała w radiowej Trójce Małgorzata Lusar ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosiniak-Kamysz o koalicji: zamiast personaliami zajmijmy się programem

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 08:14
- Dyskusja kto kogo zastąpi jest zawsze najbardziej emocjonująca, ale to powinna być decyzja liderów koalicji. Dużo ważniejsze jest to jakimi sprawami będziemy się zajmować - powiedział w Jedynce minister pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń