Zanieczyszczone powietrze w miastach

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 06:22
U osób, które mieszkają przy najbardziej ruchliwych ulicach, występuje cztery razy większe ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego w porównaniu z osobami mieszkającymi na wsi. Wkrótce tysiące warszawiaków zostanie objętych badaniami na wydolność płuc.
Audio

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej chcą znaleźć skuteczne rozwiązanie, żeby zapobiec chorobom, które wywołuje zanieczyszczone powietrze. Alicja Dusza:

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej kupili mobilną stację do monitoringu powietrza, która będzie mierzyć szkodliwe substancje. Za jej pomocą będzie badane powietrze przy najbardziej ruchliwych ulicach Warszawy.

Dr Artur Badyda z Wydziału Inżynierii Środowiska PW: - Jest to przenośne urządzenie do monitorowania poziomów zanieczyszczeń powietrza. Ma ono pokazać jakie poziomy zanieczyszczeń pochodzących z ruchu drogowego występują w tych rejonach, w których będziemy badać ludzi.

A z zanieczyszczeniem powietrza w Warszawie nie jest dobrze. W stolicy przez nawet 200 dni w roku przekraczane jest dopuszczalne średnie dobowe stężenie drobnego pyłu PM10, który jest głównym składnikiem smogu. Szczególnie zimą powietrze jest bardziej zanieczyszczone.

Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: - Niska temperatura i mała prędkość wiatru, czyli takie cisze, powodują kumulację zanieczyszczeń. No i taka sytuacja ma teraz miejsce, czyli długa, śnieżna, mroźna zima, z małymi prędkościami wiatru, której towarzyszą duże emisje, zwłaszcza ze źródeł komunalnych. Ludzie opalając swoje mieszkania, spalają więcej paliw, które jednocześnie zanieczyszczają powietrze.

Równolegle z mierzeniem zanieczyszczenia powietrza naukowcy będą także prosić mieszkańców o dmuchnięcie w spirometr, który sprawdzi wydolność oddechową, i wypełnienie ankiety. W sumie w ten sposób przebadanych zostanie około 5 tysięcy osób. Podobne badania przeprowadzono 5 lat temu; wyniki pokazują, że osoby mieszkające w zatłoczonych miastach częściej mają problemy z oddychaniem.

Dr Artur Badyda: - Stwierdzono, że występuje 4-krotnie większe ryzyko wystąpienia schorzenia oskrzeli w porównaniu z mieszkańcami terenów pozamiejskich.

Najlepszym lekarstwem dla osoby z takim schorzeniem jest chyba przeprowadzka na wieś.

Dr Artur Badyda: - Tak się wydaje; w przypadku osób palących jednoznacznie rzucenie palenia niewątpliwie przyniesie poprawę. Wśród niepalących przeprowadzka wydaje się jedyną rozsądną decyzją, ale trudną do wykonania.

Tym bardziej, że problem zanieczyszczenia powietrza nie dotyczy tylko Warszawy, ale wszystkich większych miast.

Barbara Toczko: - W miastach położonych na południu Polski problem z zapewnieniem jakości powietrza jest większy, m.in. w aglomeracji krakowskiej, wrocławskiej, na Śląsku.

Badania pomogą zdiagnozować, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest najbardziej szkodliwe dla zdrowia, potem warszawscy naukowcy będą szukali możliwości rozwiązania problemu. Czasem może wystarczyć niewielka przebudowa skrzyżowania, żeby korki były mniejsze, a więc powietrze czystsze. W pierwszej kolejności badania będą przeprowadzone w Warszawie, ale niewykluczone, że będą rozszerzone na cały kraj.

Naukowcy szacują, że na  przewlekłą chorobę płuc co roku umiera w Polsce nawet 15 tysięcy osób. Według Światowej Organizacji Zdrowia za 20 lat będzie to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci.

Czytaj także

Zmiany w GIOŚ

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 06:23
Nowe kompetencje, kontrola składowisk odpadów i przedsiębiorców, zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także powołanie straży ochrony przyrody - to tylko niektóre z działań Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w 2010 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódź zieloną stolicą Europy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 06:23
"Zielona stolica Europy" to prestiżowy tytuł przyznawany przez Komisję Europejską miastom najbardziej przyjaznym dla środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czyste powietrze dzięki roślinom

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 16:09
Powietrze w pomieszczeniach może być niekiedy nawet 12 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakim powietrzem oddychamy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2010 16:52
Największym problemem w dużych miastach jest pył, który znajduje się w powietrzu, którym oddychamy...
rozwiń zwiń