X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poparcie dla elektrowni atomowej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 06:24
Do 2030 roku w Polsce powstaną dwie elektrownie atomowe. Świadomość rodaków o korzyściach płynących z ich budowy jest coraz większa, co skutkuje wzrostem poparcia. Tragedia w Czarnobylu powoli odchodzi w niepamięć.
Audio

Co drugi Polak popiera budowę elektrowni atomowej w Polsce. Większość uważa, że inwestycja przyczyni się do rozwoju gospodarczego kraju. Tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Instytutu Globalizacji. Do 2030 roku mają powstać dwie elektrownie atomowe. Z pierwszej prąd popłynie już za dziesięć lat. Agnieszka Jas zapytała mieszkańców Warszawy, czy popierają budowę siłowni jądrowych w kraju:

- Wszędzie jest. W całej Unii Europejskiej. W Polsce też powinna być.

- Teraz są takie nowoczesne elektrownie. To nie Czarnobyl.

Doktor Tomasz Sommer z Instytutu Globalizacji: - Z badań wynika, że nie ma radykalnego odrzucenia. Raczej wręcz przeciwnie. Jeżeli miałoby to być tańsze, to jak najbardziej ludzie są za. Jest też prowadzona pewnego rodzaju PR-owska kampania od dwóch lat mniej więcej. Pojawiają się materiały przedstawiające tę technologię nie w czarnych barwach, a wręcz przeciwnie.

Mirosław Lewiński z Ministerstwa Gospodarki: - Jest to Uniwersytet Szczeciński, autobus atomowy, który ostatnio odwiedzał trzynaście lokalizacji w Polsce. Chcemy wydrukować małą encyklopedię energetyki jądrowej od gimnazjum do emerytury, czyli dla całego przekroju wiekowego. Myślę, że generalnie powoli wiedza społeczeństwa na temat energetyki jądrowej, a szczególnie promieniowania jonizującego rośnie. Należałoby oczekiwać, że w związku z tym obawy powinny maleć.

Doktor Tomasz Sommer: - Obraz energetyki jest wciąż spaczony przez słynną katastrofę w Czarnobylu.

- W razie wojny, jakiegoś konfliktu, już wiem, jak to by było. To jest niebezpieczne.

Doktor Andrzej Strupczewski z Instytutu Energii Atomowej: - Mieszkający daleko na słowo „atom” mówią: „Ojej, ja się boję! Lepiej nie!” Mieszkający blisko natomiast wiedzą, że jest to dobry sąsiad. We Francji mamy ciepłe morze i mnóstwo ludzi, dzieci, parasoli, łódeczek i nikomu elektrownia z tyłu, w odległości stu metrów, nie przeszkadza.

Mirosław Lewiński: - Technologia czarnobylska nie ma żadnego porównania z obecnie stosowanymi technologiami. Ich potencjalne skutki nie mają nic wspólnego z konsekwencjami awarii czarnobylskiej.

Doktor Tomasz Sommer: - W tej chwili na świecie mamy co najmniej czterech producentów: Francuzów, Amerykanów, Japończyków i od niedawna Koreańczyków. Istnieją cztery główne ośrodki produkcji. U nas to wymaga zastanowienia. Nasuwa się pytanie, czy nie warto pieniędzy, jakie zostaną przeznaczone na budowę, a są to miliardy złotych, poświęcić na próbę skonstruowania własnej technologii atomowej.

Mirosław Lewiński: - Nasza sytuacja się nie zmieniła. Ze strony polskiej inwestor jest znany. To Polska Grupa Energetyczna, natomiast kogo ona wybierze jako dostawcę technologii, ewentualnie współinwestora, współwykonawcę, trudno powiedzieć. Z pewnością będzie to firma francuska albo amerykańsko-japońska, aczkolwiek nie wykluczałbym, że koreańska nie weźmie udziału w przetargu. Pierwsze dwie elektrownie według mnie będą w Polsce budowane w oparciu o jedną technologię.

21-12-2010 06:24 3'08

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PGE zapowiada krok ku polskiej energetyce atomowej

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 11:45
Jeszcze w lutym Polska Grupa energetyczna ma podpisać umowę przybliżającą budowę elektrowni atomowej w Polsce. Jak pisze portal wnp.pl, prezes PGE jeszcze w tym miesiącu chce podpisać porozumienia z partnerami „posiadającymi doświadczenie w budowie i eksploatacji reaktorów jądrowych”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska elektrownia atomowa stanie w środku lasu?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 12:37
Prezes spółki PGE Energia Jądrowa Marcin Ciepliński wymienił wśród najbardziej prawdopodobnych lokalizacji pod elektrownię jądrową: Żarnowiec, Klempicz, Kopań i Nowe Miasto koło Płońska. Zastrzegł, że to wczesny etap analiz i nic nie jest jeszcze przesądzone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia jądrowa w Polsce to same korzyści

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2010 09:02
Jedna elektrownia jądrowa zaspokoi zapotrzebowanie na prąd dla czterech milionów Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedziemy nad morze, a tam... elektrownia atomowa

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 14:40
W połowie czerwca w nadmorskiej gminie Darłowo (Zachodniopomorskie) ma się odbyć cykl spotkań informacyjnych dla mieszkańców, poświęconych ewentualnemu ulokowaniu na tym terenie elektrowni jądrowej. Taki obiekt może stanąć w miejscowości Kopań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspólna elektrownia atomowa Polski i Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2010 09:00
Rosja zaproponowała Polsce udział w budowie elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim. Jej eksploatacja rozpoczęłaby się w 2016 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie dla budowy elektrowni atomowej na Pomorzu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2010 17:50
Ekolodzy protestowali w Gdańsku przeciwko budowie elektrowni atomowej na Pomorzu. Przed południem spotkali się wicewojewodą pomorskim Michałem Owczarczakiem, wręczyli mu petycję i makietę z hasłem "Czarnobyl - 24 lata po!".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia atomowa w Żarnowcu

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2010 06:30
Budowa elektrowni atomowej w Żarnowcu coraz mniej prawdopodobna. Powód? Za mało wody do chłodzenia reaktora w pobliskim jeziorze. Rosną natomiast szanse zachodniopomorskiego Kopania. Czy Żarnowiec straci pozycję lidera? O tym Agnieszka Jas:
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt elektrowni atomowej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 16:30
Pierwszy blok energetyczny ma mieć moc 1000 megawatów. Elektrownia ma mieć moc łącznie 3000 megawatów, co będzie kosztować przynajmniej 11 mld euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia atomowa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 16:40
Ludzie wypowiadają się zazwyczaj pozytywnie o budowie elektrowni atomowej w Polsce. Należy jednak skorygować koszt tej budowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Atomowy Autobus"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 06:24
Energetyka jądrowa w Polsce nadal budzi kontrowersje. W celu upowszechnianie wiedzy o jej walorach ekonomicznych i ekologicznych oraz o szerokich możliwościach wykorzystania na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Śląskiego powstało mobilne laboratorium.
rozwiń zwiń