Bulwary Nadwarciańskie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 16:51
Konin po wielu latach znowu przypomniał sobie o Warcie...
Audio

Do połowy listopada na zaniedbanym brzegu rzeki pojawią się m.in. tarasy widokowe, przystań żeglarska, marina i deptak. Bulwary Nadwarciańskie mają ożywić Starówkę. Po 16.00, kiedy kończą pracę znajdujące się tam urzędy, ta część miasta zamiera.
Iwona Krzyżak:

Młodzi ludzie ze starego Konina nagrali ostatnio piosenkę i nakręcili teledysk, opowiadający o Starówce.

- Nie ma tu żadnej świetlicy środowiskowej, nie ma ośrodka kultury czy chociażby sali prób, gdzie nieodpłatnie młodzi ludzie mogli by trenować. Mamy nadzieję, że po tym co zrobimy, miasto się ocknie na tyle, że pozwoli stworzyć takie miejsce kultury dla wszystkich mieszkańców, a przede wszystkim dzieciaków.

Hip hopowcom ze Starówki wtórują handlowcy.

- Wszystko tu jest martwe.
- Rynek to ma być rynek, a nie pustynia Gobi. To jest chyba jedyny rynek w Polsce, na którym są lokale nie wynajęte. Tu po prostu jest koniec Konina.

Lekiem na całe zło mają być właśnie Bulwary. Rada Miasta przyjęła uchwałę o rozpoczęciu tej inwestycji, bez większej dyskusji. Ma ona kosztować ponad 13 mln złotych; 8,5 mln pozyskano z unijnych funduszy.

Wiesław Steinke: – przewodniczący Rady Miasta: - Jesteśmy pionierami, jeśli chodzi o zagospodarowanie brzegów rzeki, która tu przepływa.

Także projektanci przyznają, że to pierwszy w kraju tak kompleksowy projekt zagospodarowania brzegu rzeki.

Michał Brejnak – firma Inplus z Olsztyna: - Główną myślą, która przyświecała koncepcji i projektowi, była myśl sprowadzenia mieszkańców jak i turystów do miasta, zatrzymanie ich, zwiększenie aktywności gospodarczej mieszkańców.

Bulwary to pomysł jaki przed 12 laty zaprezentował obecny radny – Kazimierz Lipiński. Trzeba przyznać, że był niezwykle konsekwentny.

Kazimierz Lipiński: - Trochę idee fixe, bo najpierw mentalność, potem to miejsce, tak zaniedbane przez 50 lat, że tu za karę wysyłano.

Bulwary połączą nowy Konin ze starym.

Andrzej Cybis - w-ce prezydent Konina: - Wypełnienie czegoś, co dzisiaj bym nazwał taka dziurą urbanistyczną miedzy lewo- i prawobrzeżnym Koninem. To będzie miejsce, które będzie łączyło te dwie części miasta.

Z inwestycji tej zadowoleni są też wodniacy. Marina i przystań świetnie wpiszą się w plany wobec całej rzeki.

Andrzej Łącki – szef konińskiego PTTK: - Pomysł jest taki, żeby ta Warta od Uniejowa, od Jeziorska była takim żeglownym szlakiem. Koncepcja jest taka, żeby co 20-30 km powstały miejsca postoju. Dolina Warty jest drugim, albo trzecim miejscem w Polsce, jeśli chodzi o ptactwo wodne. Jest spore zainteresowanie Niemców, Holendrów, ponieważ Warta wchodzi w system europejskich szlaków wodnych, więc to musi być wykorzystane.

Zgodnie z projektem, koniński Bulwar Nadwarciański rozpocznie Taras Parkowy - punkt integrujący Park im. Fryderyka Chopina z terenami nabrzeżnymi. Zbudowany zostanie także punkt widokowo-rekreacyjny o układzie amfiteatralnym i przystań pasażerska, która umożliwi cumowanie w tym rejonie 2-3 dużych jednostek pasażerskich.

Czytaj także

Rzeka Odra zamknięta dla żeglugi

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2010 12:24
Na rzece występują zjawiska lodowe: kra, śryż i stały lód o różnej grubości, co uniemożliwia żeglugę na wszystkich jej odnogach oraz jeziorze Dąbskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta rzeka do czyszczenia: kolejne podejście

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2010 12:03
Dotąd na oczyszczanie Gangesu wydano ponad 190 milionów dolarów. Mimo to rzeka nadal pozostaje zanieczyszczona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewakuacja w pobliżu Konina. Groźna Warta

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2010 23:20
Prawie 50 mieszkańców Węglewskich Holendrów w powiecie konińskim w Wielkopolsce ewakuowano w poniedziałek wieczorem z powodu zalania terenów w tej miejscowości przez Wartę. Wywieziono także ponad 200 sztuk bydła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warta zaleje polder Zagórów. Zakaz wstępu na wały

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2010 14:33
Wojewoda wielkopolski podjął decyzję o spuszczaniu wody z Warty na polder Zagórów. Ma to spłaszczyć falę powodziową. Wydał także rozporządzenie zakazujące wstępu na wały przeciwpowodziowe.
rozwiń zwiń