Kioto w domu - finał

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 16:51
Wyjątkowość tego programu polegała na zaangażowaniu ponad 26 tysięcy młodych ludzi w realne i mierzalne działania na rzecz ochrony klimatu...
Audio

To pomysł, który miał podnieść świadomość i wiedzę w kwestii redukcji zużycia energii w gospodarstwach domowych poprzez jej racjonalne wykorzystanie oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii na skalę domową.
 Projekt "Kioto w domu", bo o nim mowa realizowany był w całej Polsce, a oprócz młodych ludzi uczestniczyło w nim 2000 animatorów edukacyjnych. Wyjątkowość tego programu polegała na zaangażowaniu ponad 26 tysięcy młodych ludzi w realne i mierzalne działania na rzecz ochrony klimatu. Dziś podsumowano kampanię:

- Używać w domu żarówek energooszczędnych.
- Segregować śmieci, wyłączać ładowarkę
- Oszczędzamy energię, nie puszczamy tyle wody, oddajemy papier na makulaturę.

Aleksandra Mrowińska z Dep. Edukacji Ministerstwa Środowiska: - Edukacja od najmłodszych lat jest ważna, bo najmłodsze dzieci jest najłatwiej wyedukować, a rodzice będą brali z nich przykład. Dzieci przynosząc taką wiedzę do domu mogą wpoić rodzicom dobre nawyki, dobre zachowania.

- Możemy wyłączać niepotrzebne światło, do pracy czy szkoły jeździć komunikacją miejską, co eliminuje emisję CO2. Będąc na zakupach unikać toreb nie ekologicznych, plastikowych. Możemy kupować towary w ekologicznych opakowaniach. Będziemy chronić planetę.

Michał Miazga z Polskiego Biura Rec: - Uczymy się czegoś strasznie tradycyjnego, czego ja się uczyłem od ojca, czyli oszczędzania energii. Kiedyś robiło się to, bo nie na wszystko starczało w domu, a teraz robimy to, bo nie starcza dla całej planety: paliw, śniegu, zimnych zim. Jak nie zmienimy swoich przyzwyczajeń, to tego po prostu nie będzie.

Karolina Hutniczak z Zespołu Szkół w Kwilczu: - Zaangażowała się IV klasa i teraz jak wychodzimy z klasy to zwracają mi uwagę, że może trzeba by wyłączyć światło, albo zwracają uwagę rodzicom, aby wyciągnąć ładowarkę czy wyłączyć telewizor z czuwania. Warto przeprowadzać takie akcje, bo one dają efekty szczególnie w klasach młodszych, gdzie można ukształtować młodego człowieka.

- Obecnie się mówi o ekologii. Młodzi ludzie interesują się, gdyż kończą się już tradycyjne źródła energii. Na topie jest wiatr, słońce, spadek wody, biomasa.

Ewa Pruszkowska z Polskiego Biura Rec: - 26,5 tysiąca dzieci zostało przeszkolonych, ponad 20 tys deklaracji i 1600 lekcji przeprowadzonych , jak oszczędzać energię mogą oni jako 10-latkowie.

- Poprzez takie projekty jest to interesujące i młodzi ludzie mogą na przykładzie obejrzeć jak to można wykorzystać.

Iwona Krzyczkowska: - Rozwiązywaliśmy różne zadania, oglądaliśmy prezentacje w Internecie. Młodzi ludzie mają bardzo dużą świadomość ekologiczną, chcą działać i wiedzą o co chodzi. O oszczędzanie energii i dbanie o klimat. Trzeba zacząć od siebie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zdrowy klimat

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2009 12:19
Walka z globalnym ociepleniem ma skutki uboczne. Jesteśmy coraz zdrowsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuzi nie zapłacą na razie za emisję CO2

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2009 15:49
Projekt prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego zablokowała Rada Konstytucyjna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczna elektrownia w domu: Bloom Box

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 11:43
Będzie energetyczny przełom - miniaturowa elektrownia może zasilać domy i firmy.
rozwiń zwiń