X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Beskidzka Piątka

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 16:50
Wisła, Istebna, Szczyrk, Brenna i Ustroń wydały wspólnie pierwszą książkę poświęconą środowisku naturalnemu mikroregionu znanemu jako Beskidzka Piątka...
Audio

Książkę promowano wśród mieszkańców wszystkich pięciu gmin, bo to właśnie szczególnie dla nich tę pozycję przygotowano. Ze wstępnych badań wynika, że większość z mieszkańców nie wie dokładnie, jakie środowisko naturalne ich otacza. Beata Zamlewska-Pałyga:

- Przyroda jest piękna, ale śmieci – coś okropnego.

Potrafi pani wymienić jakieś pomniki przyrody w Szczyrku?

- Ja mam pomnik Św. Michała koło domu. Przyrody pomnik – to ja nie wiem gdzie jest.

Marek Czader – współautor książki: - Pomników przyrody jest w Szczyrku tylko 6, są to: dwa drzewa – lipa drobnolistna i jodła pospolita oraz cztery jaskinie. Pomniki przyrody mogą powoływać różne organy, m.in. i Rada Gminy. Akurat gmina Szczyrk na tym polu działalności nie była aktywna. To wcale nie jest źle. Szczyrk to w 70% lasy, uznawanie drzewa jako pomnik przyrody na terenie lasu nie ma sensu.

Niektóre drzewa w centrum miasta mogłyby być pomnikami.

Marek Czader: - Są, sam mierzyłem, niektóre lipy przy kościele Św. Jakuba mają średnicę, która mogłaby je predysponować do uznania za pomnik przyrody, a do tej pory nie były uznane.

Zofia Parchańska-Puczek – koordynatorka projektu: - Początek projektu związany był z badaniami, przeprowadzono 200 obszernych wywiadów z mieszkańcami. Jedno z pytań brzmiało: Jak pani/pana zdaniem turystyka wpływa na środowisko naturalne w gminie, w której pan/i mieszka? Zaskoczeniem było to, że większość osób postrzegała wpływ turystyki na środowisko jako pozytywny. Uzasadnieniem było to, że turystyka sprawia, że więcej pieniędzy będzie w kasie gminy i mogą być one przeznaczone na działania proekologiczne. Te osoby dostrzegają też negatywny wpływ turystów – bardzo dużą ilość śmieci, która się pojawia np. po weekendzie, niekontrolowaną rozbudowę infrastruktury turystycznej, czyli takie dążenie, żeby każdy kawałek tych gór zagospodarować.

Gdzie zaprowadzilibyście kogoś kto przyjechał do Szczyrku?

- Na Biały Krzyż, jeszcze można iść na Kotarz i Malinowską Skałę.
- Na narty, ładne widoki są.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PRZYRODA: Ratujmy, póki jest co

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2007 07:32
Kolejne obszary zgłoszono na listę szczególnie pięknych i cennych skarbów natury
rozwiń zwiń

Czytaj także

PRZYRODA: Nie wszystko stracone

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2007 10:06
W Wietnamie odkryto nowe gatunki roślin i zwierząt
rozwiń zwiń

Czytaj także

PRZYRODA: Misie w kłopotach

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2007 10:07
Niedźwiedzi jest na Ziemi coraz mniej
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimna plazma ochrania środowisko

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2010 16:52
Pracownicy naukowi Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego opracowali swoją własną metodę oczyszczania, między innymi spalin w elektrociepłowniach...
rozwiń zwiń