Sadzenie drzew w Beskidach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 16:48
Ponad pół tysiąca drzew na trzech trasach prowadzących na Baranią Górę posadzono w Beskidach...
Audio

Od kilku lat beskidzkie lasy są przebudowywane. Świerki zamierające z powodu chorób i wywracane przez wiatr trzeba zastępować lasem mieszanym. Zniszczone przez wichury drzewa często miały na sobie oznakowanie turystyczne. Dzisiejsza akcja była połączeniem zadrzewiania i ponownego oznakowywania turystycznych szlaków. 
Beata Zamlewska-Pałyga:

Jak się sadzi tutaj w Beskidach drzewa, jaka jest gleba?

- Różna: i dobra, i zła, i kamienista.
- W większości te lasy wiatr kładzie i turyści mają problem, zwłaszcza jak jest również mgła, to turysta może pobłądzić.

Marian Knapek – nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka: - To jest kontynuacja akcji rozpoczętej w zeszłym roku, gdzie zgłoszono mi problem zniknięcia oznakowania na niektórych szlakach turystycznych. Chcąc rozwiązać problem wpadłem na pomysł, żeby w to miejsce wprowadzić bardziej odporne na wiatr drzewa. Takim drzewem jest m.in. jawor, buk. Posadziliśmy, oznakowując szlak turystyczny, od strony Węgierskiej Górki w stronę Magury Radziechowskiej, natomiast dzisiaj oznakowujemy, sadząc jawory, szlaki turystyczne ze Skrzycznego w kierunku Baraniej Góry oraz od Kamesznicy w kierunku Baraniej Góry, jak również  z Magury Radziechowskiej w kierunku Baraniej Góry. Liczymy też na to, że te jawory w przyszłości, wydając nasiona, będą tworzyć nowe pokolenia i będą tzw. składem domieszkowym do drzewostanów bukowo-jodłowo-świerkowych.

Paweł Loman – kierownik schroniska PTTK na Skrzycznem: - Jak ja tu siedzę trzydzieści parę lat, to pamiętam, że tutaj od kolejki się szło w gęstym lesie do schroniska, teraz jest zupełnie wolna przestrzeń. To samo się dzieje w rejonie Małego Skrzycznego i Salmopola, wszystko wymarło. Dlatego są teraz takie zasadzenia, tylko, że 40 lat rośnie las, a ten który jest ma 70 lat.

Jaka jest opinia turystów, którzy tutaj przyjeżdżają?

Paweł Loman: - Przyjeżdżali jeszcze kilkanaście lat temu w lesie, a teraz robi się powoli łysa góra, jak Kasprowy. Dobrze, że jest ta akcja zalesiania, ale musimy jeszcze poczekać.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Drzewa, fraktale i nanotechnologia

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2008 10:07
Okazuje się, że w nanoskali "rosną" drzewa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczne drzewa usuną CO2

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 11:05
Innowacyjna technologia to szansa na spowolnienie zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drzewa u lekarza

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2010 13:51
Drzewa w Barcelonie będą przebadane, czy nie zagrażąją im jakieś choroby.
rozwiń zwiń