Zimna plazma ochrania środowisko

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2010 16:52
Pracownicy naukowi Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego opracowali swoją własną metodę oczyszczania, między innymi spalin w elektrociepłowniach...
Audio

Zimna plazma w procesie ochrony środowiska. Temat znalazł już swoje praktyczne zastosowanie w wielu instalacjach na świecie, ale naukowcy cały czas pracują nad ich udoskonalaniem. Pracownicy naukowi Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego - dr Maciej Chłub i dr Stanisław Kalisiak -  opracowali swoją własną metodę oczyszczania, między innymi spalin w elektrociepłowniach. Czekają już na pozytywną opinię do zgłoszonego zastrzeżenia patentowego. Marek Borowiec:

- My w tej chwili aplikujemy o uzyskanie ochrony patentowej. Myślimy głównie o zastosowaniach jak: oczyszczanie senoiksów, desoiksów, gazów z elektrowni. W Szczecinie mamy jedną z najnowocześniejszych instalacji oczyszczania gazów ze spalin z elektrowni, ta instalacja jest na Pomorzanach . Jest to „dziecko” prof. Chmielewskiego z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej z Warszawy wspólnie z Japończykami. Jest to jedyna takiej skali na świecie instalacja.

Ta instalacja na Pomorzanach powstała dzięki pracy  naukowców z Warszawy i Japonii. Jak wy się wpisujecie w te badania i taką instalację?

- Proponujemy inne podejście do plazmy. Z reguły jest tak, że po oczyszczeniu środowiska, uzyskujemy produkt odpadowy, z którym bywają problemy. Tu natomiast produktem końcowym jest nawóz: siarczan amonu i azotan amonu. Wiadomo, że betatrony to urządzenia laboratoryjne, a nasze metody są technologicznie łatwiejsze i tańsze. Oczyszczanie gazów odlotowych z zanieczyszczeń organicznych jest tez dla nas interesujące, tu chodzi o lotne związki organiczne, a więc substancje interesujące z punktu widzenia firm stosujących procesy, w których używane są rozpuszczalniki organiczne, np. lakierowanie, laminowanie. Gdzie rozpuszczalniki są obecne, w trakcie schnięcia trafiają do powietrza, a plazma nietermiczna jest jedną z metod, obok katalitycznych metod klasycznych, żeby te czynniki organiczne wyeliminować.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sztuczne drzewa usuną CO2

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 11:05
Innowacyjna technologia to szansa na spowolnienie zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do więzienia za zanieczyszczanie środowiska?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2010 07:08
Ministerstwo Środowiska chce, by zanieczyszczanie środowiska było przestępstwem zagrożonym więzieniem - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dym i spaliny szkodzą inteligencji dzieci

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2010 13:07
Dzieci matek, które w ciąży były narażone na wyższy poziom zanieczyszczeń środowiska, mają potem większe trudności z nauką niż ich rówieśnicy - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z naukowcami z USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaz z oczyszczalni

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 16:51
Program poprawy jakości wody dla Szczecina kosztował ponad 280 milionów euro...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beskidzka Piątka

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 16:50
Wisła, Istebna, Szczyrk, Brenna i Ustroń wydały wspólnie pierwszą książkę poświęconą środowisku naturalnemu mikroregionu znanemu jako Beskidzka Piątka...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa oczyszczalnia w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 16:50
Jedna z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w Europie...
rozwiń zwiń