X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czysty Bałtyk

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 16:30
Wakacje - wyjazdy w góry, na Mazury, no i oczywiście nad morze. Jednak wraz z ostatnimi powodziami do morza wpłynęło wiele zanieczyszczeń. Czy woda jest wystarczająco czysta?
Audio

Główny Inspektor Sanitarny uspokaja - nad Bałtykiem można spokojnie spędzić lato. Warto jednak pamiętać, że nawet gdy nie ma powodzi, to właśnie z Polski do Bałtyku trafia najwięcej zanieczyszczeń. Tymczasem unijne normy są nieubłagane. Grzegorz Krakowski:

Wakacje nad Bałtykiem – dla wielu źródło niezapomnianych wspomnień. W tym roku, z obawy przed zanieczyszczeniami, wiele osób zrezygnowało z wyjazdu nad morze. Choć powodzie nie wpłynęły na jakość wody, ich skutki mogą być widoczne w dłuższej perspektywie.

Lucyna Dygas-Ciołkowska z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: - Ten ładunek substancji organicznych użyźni wody Bałtyku w sensie negatywnym. Te substancje będą sprzyjały rozwojowi glonów, a ich rozkład będzie powodował deficyt tlenowy.

Jednak to nie powodzie, a codzienna aktywność Polaków przyczynia się do zatruwania Bałtyku.

Andrzej Jagusiewicz – GIOŚ: - Zakłady przemysłowe zrzucają ścieki, rolnicy używają nawozów mineralnych, w których jest azot i fosfor.

Bogatym źródłem fosforanów są też proszki do prania oraz inne detergenty używane w gospodarstwach domowych. Choć stan wody Bałtyku nie pogarsza się to zbyt mało, aby spełnić unijne wymogi.

 Andrzej Jagusiewicz: - Trzeba poprawić jakość wód, żeby te standardy unijne, które nas obowiązują, były dotrzymane. One są dość wysokie.
Dlatego przed Polską trudne zadanie ograniczenia zanieczyszczeń.
Chcemy wyjechać nad Bałtyk i zaprezentować plan działań, czyli walkę z eutrofizacją, zwalczanie substancji niebezpiecznych, które wpływają do Bałtyku, ochrony przyrody i bioróżnorodności bałtyckiej oraz wymuszenie „czystszego żeglowania” poprzez rozwój infrastruktury portowej.

W walce o czystość bałtyckich wód nie może zabraknąć rolników.

Andrzej Jagusiewicz: - Zabiegamy o tworzenie centrów doskonałości rolniczej, które będą szkolić rolników.

Efekty strategii mają być widoczne za kilka lat. Tymczasem, Polska jest największym trucicielem Bałtyku, ale też największym krajem.

 Andrzej Jagusiewicz: - W statystykach na mieszkańca czy na km2 zlewiska Bałtyku nie jesteśmy najgorsi tylko na medalowym podium.

Oby nie był to powód, aby spocząć na laurach, bo czystość wód Bałtyku bardziej zależy od proekologicznych postaw Polaków niż mieszkańców innych nadbałtyckich krajów.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Płytka Łyna

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 14:36
Są wakacje, jest ciepło, pogoda wymarzona do wypoczynku nad wodą. Co jednak, gdy zaczyna jej brakować. Mieszkańcy niewielkiego Sępopola w województwie warmińsko - mazurskim, leżącego tuż przy granicy z obwodem kaliningradzkim, są zaniepokojeni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Redukcja CO2

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2010 16:30
NIE dla zwiększenia redukcji emisji dwutlenku węgla - mówi Andrzej Kraszewski, minister środowiska. Unia Europejska zaproponowała, aby do 2020 roku zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych nie o 20, na co zgodziły się kraje członkowskie, ale o 30 procent.
rozwiń zwiń