Czas w las

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2010 16:30
Gdzie najlepiej pojeździć na rowerze, gdzie wybrać się na kajaki, co warto zobaczyć - odpowiedzi na te pytania można znaleźć w internetowym przewodniku po lasach.
Audio

Oprócz atrakcji turystycznych jest tam baza noclegowa i opinie użytkowników. Ciekawe, chronione miejsca spotkać można nie tylko w odległych puszczach, ale również blisko dużych aglomeracji. Agnieszka Jas zaprasza na spacer po lesie:

Artur Rutkowski z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych: - Wpisaliśmy adres, mamy w tym portalu mapę, na której się znajduje 1160 obiektów turystycznych Lasów Państwowych, m.in. ośrodki szkoleniowe, kwatery, pokoje gościnne, ale też miejsca biwakowe, miejsca na ogniska i ośrodki edukacyjne. Chcielibyśmy przedstawić propozycje odpoczynku dla internautów, którzy chcą odwiedzić lasy. Stąd w zakładce „warto zobaczyć” miejsca, które leśnicy polecają do odwiedzenia w lasach wokół Warszawy. W nadleśnictwie Celestynów np. znajduje się nowoczesny ośrodek edukacyjny, ale też ścieżka dydaktyczna przez Goździkowe Bagno.

Marta Żmijko z nadleśnictwa Celestynów: - Jesteśmy na kładce na Goździkowym Bagnie, prowadzimy tu zajęcia edukacyjne, można też przyjechać rowerem i pozwiedzać, zobaczyć ciekawe rośliny, np. rosiczkę okrągłolistną, która jest owadożerna i rośnie tylko na bagnach.

Artur Dawidziuk – nadleśniczy nadleśnictwa Celestynów: - Jak pokazujemy te roślinę to wszyscy reagują podobnie, że taka mała.

 Marta Żmijko: - Bagno zwyczajne to roślina, którą kiedyś wieszano w szafach w celu odstraszania moli. Można spotkać borówkę bagienną, zwaną pijanicą, żurawinę.

Artur Dawidziuk: - Wełnianka, mnóstwo mchów, sosna rachityczna, brzoza.
Mamy tutaj 7 rezerwatów, duże jezioro, udostępnione do zwiedzania, z podestem, z ptactwem, ze zwierzętami niemal na wyciągnięcie ręki.

Artur Rutkowski: - Gdyby ktoś chciał odjechać dalej od miasta, polecam prastare puszcze, w tym m.in. Puszczę Białowieską. W nadleśnictwie Białowieża szczególnie wart odwiedzenia jest Szlak Dębów Królewskich, gdzie kilkusetletnie pomnikowe dęby zostały otoczone opieką, nadano im imiona wielkich książąt litewskich i królów polskich, poprowadzono pomiędzy nimi szlak.

Czy są też tutaj zamieszczone zasady zachowania w lesie?

Artur Rutkowski: - Wystarczy jedna zasada, żeby las wyglądał tak samo po naszym wyjściu, jak zanim do niego weszliśmy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sadzenie drzew w Beskidach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 16:48
Ponad pół tysiąca drzew na trzech trasach prowadzących na Baranią Górę posadzono w Beskidach...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon turystyczny rozpoczęty

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 15:30
Majowy weekend z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym terminem dla urlopowych wyjazdów. To także początek sezonu turystycznego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż: „Blisko lasu” – Janusz Deblessem

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2010 18:15
Egzotyczna wyprawa nie musi wiązać się z podróżą na drugi koniec świata. Jednak niezależnie od tego gdzie jesteśmy, ponoć najciekawsze miejsca można znaleźć, kiedy się zjedzie pięć kilometrów od głównej szosy.
rozwiń zwiń