Lisy w miastach

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 10:12
Dotychczas mieszkały w lasach, ale coraz częściej można je spotkać w parkach czy na peryferiach miast.
Audio

Mamy poważny problem z lisami, które zamieszkały w miastach - mówią pracownicy Lasów Państwowych.

Na nietypowy widok natrafili strażnicy miejscy z Warszawy: mieszkanka Mokotowa karmiła 10 lisów.

Piotr Żmudzki z referatu ds. ekologicznych Straży Miejskiej w Warszawie: Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Dostaliśmy zgłoszenie z gimnazjum, że w jednej z klas zadomowił się młody lis. Funkcjonariusze odłowili tego liska i przekazali pracownikom Lasów Państwowych.

Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych: Coraz częściej pracownicy Lasów Państwowych dostają zgłoszenia o pojawiających się w miastach lisach. Wszystko przez to, że wiele osób je dokarmia. Lis to takie zwierzę, które łatwo się dostosowuje do panujących warunków; jeśli w mieście ma łatwy dostęp do pożywienia, to chętnie z niego korzysta i wtedy żeruje na śmietnikach, zjada myszy, szczury.

Tylko w samej Warszawie według specjalistów żyją nawet 3 tysiące lisów. Mieszkają nie tylko na peryferiach, lecz także w całym mieście. Jest ich więcej w miastach nie tylko z powodu dokarmiania - dodatkowo zwiększyła się ich populacja.

Anna Malinowska: Od wielu lat prowadzi się szczepienia przeciwko wściekliźnie. Lisy nie chorują na wściekliznę i mają szansę na dłuższe, zdrowe życie. Poza tym nie mają naturalnych wrogów. W ostatnich latach wyszły z mody lisie futra, wiec myśliwym też nie za bardzo opłaca się do nich strzelać, więc lisy rosną w siłę.

Co zrobić, kiedy w centrum miasta zobaczymy lisy? Zadzwonić do Straży Miejskiej.

Piotr Żmudzki: Tak naprawdę strażnicy niewiele mogą pomóc. Możemy na miejscu zabezpieczyć teren i powiadomić Lasy Państwowe. Oni stawiają pułapki na lisy, ale w miejscach, gdzie naprawdę przeszkadzają; przede wszystkim chodzi tu o Łazienki Królewskie, gdzie lisy polują na pawie i kaczki, wyławiają ryby.

Pracownicy Lasów i strażnicy miejscy odradzają zbliżanie się do lisów. Mimo że ostatnio nie odnotowano przypadków wścieklizny, to zwierzęta te mogą zarażać innymi groźnymi chorobami.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak