Lisy w miastach

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 10:12
Dotychczas mieszkały w lasach, ale coraz częściej można je spotkać w parkach czy na peryferiach miast.
Audio

Mamy poważny problem z lisami, które zamieszkały w miastach - mówią pracownicy Lasów Państwowych.

Na nietypowy widok natrafili strażnicy miejscy z Warszawy: mieszkanka Mokotowa karmiła 10 lisów.

Piotr Żmudzki z referatu ds. ekologicznych Straży Miejskiej w Warszawie: Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Dostaliśmy zgłoszenie z gimnazjum, że w jednej z klas zadomowił się młody lis. Funkcjonariusze odłowili tego liska i przekazali pracownikom Lasów Państwowych.

Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych: Coraz częściej pracownicy Lasów Państwowych dostają zgłoszenia o pojawiających się w miastach lisach. Wszystko przez to, że wiele osób je dokarmia. Lis to takie zwierzę, które łatwo się dostosowuje do panujących warunków; jeśli w mieście ma łatwy dostęp do pożywienia, to chętnie z niego korzysta i wtedy żeruje na śmietnikach, zjada myszy, szczury.

Tylko w samej Warszawie według specjalistów żyją nawet 3 tysiące lisów. Mieszkają nie tylko na peryferiach, lecz także w całym mieście. Jest ich więcej w miastach nie tylko z powodu dokarmiania - dodatkowo zwiększyła się ich populacja.

Anna Malinowska: Od wielu lat prowadzi się szczepienia przeciwko wściekliźnie. Lisy nie chorują na wściekliznę i mają szansę na dłuższe, zdrowe życie. Poza tym nie mają naturalnych wrogów. W ostatnich latach wyszły z mody lisie futra, wiec myśliwym też nie za bardzo opłaca się do nich strzelać, więc lisy rosną w siłę.

Co zrobić, kiedy w centrum miasta zobaczymy lisy? Zadzwonić do Straży Miejskiej.

Piotr Żmudzki: Tak naprawdę strażnicy niewiele mogą pomóc. Możemy na miejscu zabezpieczyć teren i powiadomić Lasy Państwowe. Oni stawiają pułapki na lisy, ale w miejscach, gdzie naprawdę przeszkadzają; przede wszystkim chodzi tu o Łazienki Królewskie, gdzie lisy polują na pawie i kaczki, wyławiają ryby.

Pracownicy Lasów i strażnicy miejscy odradzają zbliżanie się do lisów. Mimo że ostatnio nie odnotowano przypadków wścieklizny, to zwierzęta te mogą zarażać innymi groźnymi chorobami.