Dwa Teatry: po co nam słuchowiska dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 15:31
Na Festiwalu "Dwa Teatry" są również prezentowane słuchowiska dla dzieci. To efekt konkursu rozpisanego prze Teatr Miniatura w Gdańsku, Teatr Polskiego Radio i Festiwal Literacki Sopot.
Audio
  • Magda Mikołajczuk w rozmowie z Tomaszem Manem zastanawia się, czy w erze obrazków komuś potrzebne jest słuchowisko (Lato z Radiem/Jedynka)
Czy dzieci jeszcze są w stanie wysłuchać radiowego słuchowiska?
Czy dzieci jeszcze są w stanie wysłuchać radiowego słuchowiska?Foto: Pixabay

W konkursie zwyciężyło słuchowisko Jolanty Patyny "Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki" w reżyserii Tomasza Mana. Jest to opowieść o dyktatorze, który zakazał wszelkich dźwięków. Wymyślił całą armię, która pilnowała dźwięków, ale dzięki dzieciom dźwięki wróciły.

Po prezentacji tego i innych słuchowisk zapowiedziano dyskusję "Po co nam słuchowiska dla dzieci w kulturze obrazu"? - Przez dźwięk możemy bardzo szybko dotrzeć do duszy człowieka - mówi Tomasz Man pytany, po co nam słuchowiska, skoro otacza nas kultura obrazkowa. Skomponował również piosenki do słuchowiska i jedną z nich zaśpiewał.

Gość Jedynki ze słynnym niemieckim pisarzem Tomaszem Mannem ma tyle wspólnego, że wyreżyserował słuchowisko "Śmierć w Wenecji", które jeszcze czeka na premierę.

Czy dzieci Tomasza Mana słuchają radiowego teatru? Na kim testuje swoje pomysły? Dlaczego przeczytał "Śmierć w Wenecji" w wieku 9 lat? Posłuchaj całej rozmowy.

XV Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" potrwa do poniedziałku (29.06). Radiowa Jedynka na swojej antenie poświęca temu wydarzeniu wiele miejsca.

***

Rozmowiała: Magda Mikołajczuk

Gość: Tomasz Man (reżyser)

Data emisji: 27.06.2015

Godzina emisji: 11.20

Rozmowę wyemitowano w audycji "Lato z Radiem"

ag/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Opowiadanie z radiem w tle" - głosowanie zakończone

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 20:51
- Radio bywa bardzo inspirujące i można o nim opowiedzieć w sposób niekonwencjonalny - mówią jurorzy. Przed nami ostatnie zmagania w konkursie na "Opowiadanie z radiem w tle".
rozwiń zwiń