Janusz Zaorski: twórczość Dygata aktualna do dziś

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 14:51
- Gdy sięgam po utwór "Ja i mój naród", to mam wrażenie, że powstał dziś rano, a nie w czasie II wojny światowej – mówi reżyser filmowy, teatralny i radiowy.
Audio
  • Janusz Zaorski o twórczości Stanisława Dygata i Festiwalu "Dwa Teatry" (Lato z Radiem Extra/Jedynka)
- Czytajmy Stanisława Dygata - zachęca Janusz Zaorski
- Czytajmy Stanisława Dygata - zachęca Janusz ZaorskiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Janusz Zaorski bierze udział w XV Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie, gdzie przyjechał zaprezentować wyreżyserowane przez siebie słuchowisko pt. "Pożegnalna podróż". Jest to kompilacja wątków damsko-męskich z kilku książek Stanisława Dygata. W rolach głównych występują Marcin Hycnar i Katarzyna Dąbrowska, która wciela się w kilka postaci.

- Trzeba było wielkiego talentu, żeby te różne typy kobiet zrobiły wszechkobietę; osobę, która ma rozmaite barwy, tak by to trwające 45 minut słuchowisko było ciekawe, mimo że ciągle słyszy się ten sam głos. Dzięki Katarzynie Dąbrowskiej, każda z tych postaci brzmi jednak inaczej - podkreśla w Jedynce reżyser.

Janusz Zaorski tłumaczy również w audycji, dlaczego lubi ukradkiem zakraść się do sali kinowej, w której jest wyświetlany jego film.

***

Rozmawiała: Magda Mikołajczuk

Gość: Janusz Zaorski (reżyser filmowy, teatralny i radiowy)

Data emisji: 27.06.2015

Godzina emisji: 17.20

Rozmowę wyemitowano w audycji "Lato z Radiem Extra".

pg/ag

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 16:58
Od 27 do 29 czerwca w Sopocie trwa XV Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Radiowa Jedynka na swojej antenie poświęca temu wydarzeniu wiele miejsca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Opania: nie znoszę być celebrytą

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 21:06
- Gdy jestem na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, to zawsze przemykam gdzieś chyłkiem, by nie dopadli mnie łowcy autografów. Chcę być normalnym człowiekiem, który wykonuje artystyczny zawód - mówi aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maja Komorowska: słuchanie radia było kiedyś jak podróżowanie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 17:04
- W moim rodzinnym domu bardzo się to przeżywało. Siadało się i w skupieniu słuchało. Nie byliśmy tacy rozbiegani, jak obecnie można to zaobserwować - mówi Maja Komorowska.
rozwiń zwiń