Stalowa Wola: historia intensywna, choć krótka

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 13:00
Budowa tego miasta trwała 26 miesięcy i 26 dni. Jego nazwa, nadana w czerwcu 1939 roku, jest bardzo symboliczna. I choć kojarzy się głównie z hutą, to 60 proc. powierzchni miasta zajmują lasy.
Audio
  • Jak studiować, to tylko w Stalowej Woli! (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Stalowa Wola kulturą stoi: dotknij muzeum, przyjdź na festiwal w klasztorze, poznaj ambasadorów miasta (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Rafał Weber o historii Stalowej Woli (Lato z Radiem/Jedynka)
Turystów serdecznie zapraszamy do zwiedzenia aktualnych wystaw w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.
Turystów serdecznie zapraszamy do zwiedzenia aktualnych wystaw w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.Foto: Rademenes777/Wikimedia/CC BY-SA 4.0

Trwa koncert Lata z Radiem w Stalowej Woli - OGLĄDAJ NA ŻYWO >>>

Stalowa Wola, miasto o liczbie mieszkańców wynoszącej ok. 63 tys. jest jednym z najmłodszych miast Polski. Powstała w latach 1937-1939 jako przyfabryczne osiedle budowanego od podstaw Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP), jednego z największych przedsięwzięć ekonomicznych II Rzeczypospolitej. - Gen. Tadeusz Kasprzycki oceniając tę piękną ideę COP, powiedział że to stalowa wola narodu polskiego wybicia się na nowoczesność. Stąd nasza nazwa - mówi Rafał Weber, przewodniczący rady miejskiej.

W ciągu 60 lat Stalowa Wola z małego osiedla przyfabrycznego urosła do rozmiarów dużego miasta. Choć, jak podkreśla gość "Lata z Radiem", II wojna światowa zastopowała jego rozwój.

Oglądaj na żywo >>>
2sierpnia_piasek_grzeszczak_czarnoczarni.jpg
Lato z Radiem i koncert gwiazd w Stalowej Woli

Młode i dynamicznie rozwijające się w mieście i okolicy firmy świadczą o przedsiębiorczości mieszkańców. Rozwinął się sektor prywatny, zmieniono struktury prywatyzując wiele przedsiębiorstw, utworzono spółki z udziałem kapitału zachodniego. Stalowa Wola to nie tylko kojarzona z nim Huta Stalowa Wola, przemysł, kolej i planowane trasy szybkiego ruchu, lecz przede wszystkim duże obszary leśne, będące pozostałością po dawnej Puszczy Sandomierskiej. 

Inne walory miasta i niemal zagłębia przemysłowego tkwią w jego nowych rozwiązaniach urbanistycznych, w przestrzeni, w środowisku naturalnym. Ogromne lasy położone wokół Sanu, stanowiące doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku i dobre węzły komunikacyjne dopełniają reszty. Miasto jest potężnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, kulturalnym, oświatowym i sportowym z różnymi jego dyscyplinami.

W sferze nauki ogromną rolę spełniają wydziały zamiejscowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczelnia oferuje studia dzienne i zaoczne oraz możliwość zdobywania wiedzy na studiach podyplomowych. Od 1998 funkcjonuje również Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Rzeszowskiej, kształcący absolwentów na potrzeby firm działających w regionie. Od roku akademickiego 2001/2002 działalność w Stalowej Woli rozpoczęła Wyższa Szkoła Ekonomiczna.

Najstarszą placówka kulturalną jest Miejska Biblioteka Publiczna, założona i działająca nieprzerwanie od 1938 r. Działają także dwa domy kultury, szkoła muzyczna. Wizytówką ruchu artystycznego są między innymi Teatr Dramatyczny im. J. Żmudy, Teatr "Okna", zespół "Lasowiacy", chór "Cantus" i zespół taneczny "Volta". 

Klubem sportowym o dużych tradycjach i jednocześnie rówieśnikiem miasta jest ZKS "Stal" z sekcjami koszykówki i piłki nożnej, oraz mniejsze kluby z sekcjami lekkiej atletyki, tenisa i siatkówki. Sportowi i rekreacji służą również Automobilklub i Aeroklub mający siedzibę na lotnisku sportowym w Turbi pod Stalową Wolą.

Co miasto zawdzięcza Rozwdowskim i Lubomirskim? Które punkty na planie miasta koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Stalowej Woli? Posłuchaj!

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzi: Sława Bieńczycka, Małgorzata Raducha, Roman Czejarek

Goście: Anna Garbacz (Muzeum Regionalne w Stalowej Woli), Rafał Weber (przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli), Marek Gruchota (dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli), dr Mirosław Rewera (wykładowca KUL), Lucyna Iskra (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli)

Data emisji: 2.08.2015

Godzina emisji: 10.00-12.00

asz/kd

Czytaj także

Andrzej Piaseczny na finał koncertowego weekendu - oglądaj!

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 22:30
Scenę Lata z Radiem rozgrzali Czarno-Czarni, a Sylwia Grzeszczak porwała publiczność w Stalowej Woli do wspólnego śpiewania.
rozwiń zwiń