Nowa siedziba NOSPR. Gdyby nie Krystian Zimerman...

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 14:29
- Polskiemu pianiście zawdzięczamy m.in. to, że namówił akustyka z Japonii, by za połowę ceny, promocyjnie, zaprojektował brzmienie w sali – mówiła w Jedynce Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Audio
  • Na czym polega fenomen nowej siedziby NOSPR? (Lato z Radiem/Jedynka)
Krystian Zimerman jest zwycięzcą IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Do 2005 roku, do wygranej Rafała Blechacza, był jedynym polskim pianistą posiadającym kontrakt z wytwórnią Deutsche Grammophon
Krystian Zimerman jest zwycięzcą IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Do 2005 roku, do wygranej Rafała Blechacza, był jedynym polskim pianistą posiadającym kontrakt z wytwórnią Deutsche GrammophonFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Siedziba NOSPR w Katowicach została laureatem ósmej edycji konkursu "Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich", w kategorii kultura i sztuka. - Radość jest tym większa, że konkurencja była bardzo mocna. "Cricoteca", czyli miejsce poświęcone Tadeuszowi Kantorowi w Krakowie jest również bardzo oryginalnym budynkiem. Nominowane też był Europejskie Centrum Kultury Krzysztofa Pendereckiego - przypomniała Wnuk-Nazarowa.

Siedziba NOSPR to budynek o łącznej powierzchni 25 450 m2, w którym powstała m.in. sala koncertowa na 1,8 tys. miejsc, sala kameralna mieszcząca 300 osób oraz studio nagrań. Pod sufitem wielkiej sali umieszczono specjalny plafon, którego kształt ma wpływ na rozchodzenie się dźwięku, a specjalny układ widowni, tzw. winnica (publiczność otacza estradę), zapewnia taką samą słyszalność muzyki z każdego miejsca pomieszczenia.

W sali z lepszą akustyką nigdy nie grałem – miał powiedzieć sam Krystian Zimmerman. Zaprojektował ją Yasushisa Toyota z Firmy Nagata Acoustics, który prywatnie jest przyjacielem polskiego kompozytora.

Na czym polega fenomen akustyki w siedzibie NOSPR i w czym przejawia się jej śląska symbolika? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Joanna Wnuk-Nazarowa (dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia)

Data emisji: 19.09.2015

Godzina emisji: 9.24

tj/mg

Czytaj także

Krystian Zimerman: nie gram na fortepianie, tylko na sali koncertowej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 11:00
– Dobrzy akustycy mają coś w rodzaju szóstego zmysłu. A jednym z najlepszych jest Yasuhisa Toyota, autor sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – mówił w Dwójce pianista Krystian Zimerman, który wystąpił na koncercie inaugurującym działalność nowej siedziby NOSPR.
rozwiń zwiń