X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak Rusałka grała Dniepr czyli "Polska na filmowo"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 12:22
- Zamiarem Jerzego Hoffmana było, aby sceny nad Dnieprem kręcono nad tą rzeką. Logistyka i pieniądze zdecydowały, że filmowy Dniepr z "Ogniem i mieczem" znajdował się nad sztucznym jeziorkiem Rusałka prawie w centrum Poznania - mówił w Jedynce Marek Szymański, autor książki "Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale".
Audio
  • "Polska na filmowo" - plenerowa podróż po Polsce (Lato z Radiem/Jedynka)
Zdjęcia do Ogniem i mieczem kręcono też nad zalewem Klimkówka koło Gorlic w woj. nowosądeckim
Zdjęcia do "Ogniem i mieczem" kręcono też nad zalewem Klimkówka koło Gorlic w woj. nowosądeckimFoto: PAP/CAF PIOTR RAYSKI-PAWLIK

Marek Szymański zawarł w niej opisy ciekawych miejsc w Polsce, w których powstawały kultowe filmy i seriale. Można przeczytać i zobaczyć na zdjęciach, gdzie kręcono m.in. "Janosika", Stawkę większą niż życie", "Czarne chmury"’, "Vabank, i właśnie "Ogniem i mieczem". - Prawdziwego Dniepru zabrakło w filmie. Gdy widzimy na ekranie falującą wodę to nie czuć jej wielkości - dodał autor książki. 

Jego zdaniem do dziś broni się natomiast "Faroan" Jerzego Kawalerowicza, którego kręcono m.in. na Pustyni Błędowskiej i w Uzbekistanie. - Wizjonersko film robi dobre wrażenie. Dało się oszukać widza i to bez efektów specjalnych - powiedział gość Romana Czejarka.

W książce "Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale" zawarto wiele ilustracji oraz fotosów filmowych. Znajdziemy w niej też anegdoty z planów filmowych, a o kulisach powstawania znanych tytułów opowiadają m.in. Beata Tyszkiewicz, Bogusław Wołoszański, Andrzej Wajda, Daniel Olbrychski, Bronisław Cieślak i Jan Jakub Kolski. W nagraniu audycji Marek Szymański ujawnił m.in. jakie miasto w pewnym polskim filmie zagrało Lublin. Wyjaśnił również, jak pracował nad zbieraniem materiałów do swojej książki.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Marek Szymański (autor książki "Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale"")

Data emisji: 28.06.2016

Godzina emisji: 9.22

tj/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sfinks, czyli polski Broadway. Historia przedwojennego kina

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 16:20
Porwania aktorów, zrywane kontrakty, szpiegostwo repertuarowe - to wszystko działo się za kulisami przedwojennego polskiego kina. Iza Żukowska oraz Faustyna Toeplitz-Cieślak zabierają czytelników w podróż do tego świata.
rozwiń zwiń