Jak Rusałka grała Dniepr czyli "Polska na filmowo"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 12:22
- Zamiarem Jerzego Hoffmana było, aby sceny nad Dnieprem kręcono nad tą rzeką. Logistyka i pieniądze zdecydowały, że filmowy Dniepr z "Ogniem i mieczem" znajdował się nad sztucznym jeziorkiem Rusałka prawie w centrum Poznania - mówił w Jedynce Marek Szymański, autor książki "Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale".
Audio
  • "Polska na filmowo" - plenerowa podróż po Polsce (Lato z Radiem/Jedynka)
Zdjęcia do Ogniem i mieczem kręcono też nad zalewem Klimkówka koło Gorlic w woj. nowosądeckim
Zdjęcia do "Ogniem i mieczem" kręcono też nad zalewem Klimkówka koło Gorlic w woj. nowosądeckimFoto: PAP/CAF PIOTR RAYSKI-PAWLIK

Marek Szymański zawarł w niej opisy ciekawych miejsc w Polsce, w których powstawały kultowe filmy i seriale. Można przeczytać i zobaczyć na zdjęciach, gdzie kręcono m.in. "Janosika", Stawkę większą niż życie", "Czarne chmury"’, "Vabank, i właśnie "Ogniem i mieczem". - Prawdziwego Dniepru zabrakło w filmie. Gdy widzimy na ekranie falującą wodę to nie czuć jej wielkości - dodał autor książki. 

Jego zdaniem do dziś broni się natomiast "Faroan" Jerzego Kawalerowicza, którego kręcono m.in. na Pustyni Błędowskiej i w Uzbekistanie. - Wizjonersko film robi dobre wrażenie. Dało się oszukać widza i to bez efektów specjalnych - powiedział gość Romana Czejarka.

W książce "Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale" zawarto wiele ilustracji oraz fotosów filmowych. Znajdziemy w niej też anegdoty z planów filmowych, a o kulisach powstawania znanych tytułów opowiadają m.in. Beata Tyszkiewicz, Bogusław Wołoszański, Andrzej Wajda, Daniel Olbrychski, Bronisław Cieślak i Jan Jakub Kolski. W nagraniu audycji Marek Szymański ujawnił m.in. jakie miasto w pewnym polskim filmie zagrało Lublin. Wyjaśnił również, jak pracował nad zbieraniem materiałów do swojej książki.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Marek Szymański (autor książki "Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale"")

Data emisji: 28.06.2016

Godzina emisji: 9.22

tj/gs


Czytaj także

Sfinks, czyli polski Broadway. Historia przedwojennego kina

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 16:20
Porwania aktorów, zrywane kontrakty, szpiegostwo repertuarowe - to wszystko działo się za kulisami przedwojennego polskiego kina. Iza Żukowska oraz Faustyna Toeplitz-Cieślak zabierają czytelników w podróż do tego świata.
rozwiń zwiń