Smok Wawelski i inne polskie dinozaury

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 14:06
Historia polskich dinozaurów zaczęła się w Bałtowie, w Górach Świętokrzyskich, gdzie pierwsze ślady prehistorycznych gadów odkryto w 1959 roku.
Audio
  • Dr Gerard Gierliński o odkryciach rodzimych paleontologów i polskich parkach edukacyjnych (Lato z Radiem/Jedynka)
Co sprawiło, że dinozaury wyginęły? Przyczyn mogło być wiele.
Co sprawiło, że dinozaury wyginęły? Przyczyn mogło być wiele.Foto: pixabay/domena publiczna

Paleontolog dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego i Stowarzyszenia Delta, współtwórca trzech parków nauki i rozrywki (w Solcu Kujawskim, Bałtowie i Krasiejowie), przybliżył nam historię odkryć dinozaurów na terenie Polski.

- Silesaurus opolensis to nasz pierwszy polski, słowiański dinozaur - stwierdził gość Jedynki i dodał, że, mamy wiele dinozaurów odkrywanych przez polskich paleontologów. Historia polskich okryć zaczęła się w Bałtowie, w Górach Świętokrzyskich. Tam też najwcześniej powstał park edukacyjny.

W Krasiejowie, który jest najnowszym i  najnowocześniejszy parkiem tego typu w Polsce, można zobaczyć elementy tego, co odnaleziono na terenie naszego kraju. A znaleziska pochodzą z okresu od początku triasu po kredę. Obiekt Krasiejów jest wyjątkowy, bo leży na skałach, które zawierają kości zwierząt z początku ery dinozaurów.

Dr Gierliński ujawnił, że Smok Walewski to dinozaur żyjący w rejonie Opolszczyzny 220 mln lat temu. Nosi on dużo cech teropoda, czyli dinozaura drapieżnego.

W audycji także o pogmatwanych początkach ewolucji dinozaurów oraz zagadkowym ich wymarciu.

 

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Gerard Gierliński (paleontolog, Państwowy Instytut Geologiczny)

Data emisji: 7.06.2016

Godzina emisji: 11.23

ab/pg

Czytaj także

Bochnia - wyprawa do wnętrza ziemi

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 13:08
Kopalnia nie jest największą, ale na pewno najładniejszą i najstarszą na świecie. Sól zaczęto tam wydobywać w 1248 roku, a niektóre z wyrobisk pozostają w nienaruszonym stanie od wieków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zosia w świecie dinozaurów

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 13:00
Przez lata powstało wiele teorii mówiących o przyczynach zniknięcia z Ziemi dinozaurów. Zagadka związana z prehistorycznymi gadami, bardzo zaciekawiła naszą Zosię. Bohaterka „Pamiętnika Przedszkolaka” postanowiła wyruszyć w odległe czasy, by poznać ich świat.
rozwiń zwiń