X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Smok Wawelski i inne polskie dinozaury

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 14:06
Historia polskich dinozaurów zaczęła się w Bałtowie, w Górach Świętokrzyskich, gdzie pierwsze ślady prehistorycznych gadów odkryto w 1959 roku.
Audio
  • Dr Gerard Gierliński o odkryciach rodzimych paleontologów i polskich parkach edukacyjnych (Lato z Radiem/Jedynka)
Co sprawiło, że dinozaury wyginęły? Przyczyn mogło być wiele.
Co sprawiło, że dinozaury wyginęły? Przyczyn mogło być wiele.Foto: pixabay/domena publiczna

Paleontolog dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego i Stowarzyszenia Delta, współtwórca trzech parków nauki i rozrywki (w Solcu Kujawskim, Bałtowie i Krasiejowie), przybliżył nam historię odkryć dinozaurów na terenie Polski.

- Silesaurus opolensis to nasz pierwszy polski, słowiański dinozaur - stwierdził gość Jedynki i dodał, że, mamy wiele dinozaurów odkrywanych przez polskich paleontologów. Historia polskich okryć zaczęła się w Bałtowie, w Górach Świętokrzyskich. Tam też najwcześniej powstał park edukacyjny.

W Krasiejowie, który jest najnowszym i  najnowocześniejszy parkiem tego typu w Polsce, można zobaczyć elementy tego, co odnaleziono na terenie naszego kraju. A znaleziska pochodzą z okresu od początku triasu po kredę. Obiekt Krasiejów jest wyjątkowy, bo leży na skałach, które zawierają kości zwierząt z początku ery dinozaurów.

Dr Gierliński ujawnił, że Smok Walewski to dinozaur żyjący w rejonie Opolszczyzny 220 mln lat temu. Nosi on dużo cech teropoda, czyli dinozaura drapieżnego.

W audycji także o pogmatwanych początkach ewolucji dinozaurów oraz zagadkowym ich wymarciu.

 

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Gerard Gierliński (paleontolog, Państwowy Instytut Geologiczny)

Data emisji: 7.06.2016

Godzina emisji: 11.23

ab/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bochnia - wyprawa do wnętrza ziemi

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 13:08
Kopalnia nie jest największą, ale na pewno najładniejszą i najstarszą na świecie. Sól zaczęto tam wydobywać w 1248 roku, a niektóre z wyrobisk pozostają w nienaruszonym stanie od wieków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zosia w świecie dinozaurów

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 13:00
Przez lata powstało wiele teorii mówiących o przyczynach zniknięcia z Ziemi dinozaurów. Zagadka związana z prehistorycznymi gadami, bardzo zaciekawiła naszą Zosię. Bohaterka „Pamiętnika Przedszkolaka” postanowiła wyruszyć w odległe czasy, by poznać ich świat.
rozwiń zwiń