Nie tylko Hiszpanie i Portugalczycy odkrywali świat

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 10:49
Wielkie odkrycia geograficzne kojarzą się przede wszystkim z dzielnymi mieszkańcami Portugalii albo Hiszpanii. Nic bardziej mylnego. Wśród nich było wielu Polaków, o których należy pamiętać.
Audio
  • Odkrywanie historii polskich podróżników na przestrzeni wieków jest fascynujące i warte rozpropagowania twierdzą Joanna Łenyk – Barszcz i Przemysław Barszcz autorzy książki "Poza horyzont – polscy podróżnicy" (Lato z Radiem/Jedynka)
na zdj. Mount Mckinley
na zdj. Mount MckinleyFoto: pixabay/domena publiczna

Joanna Łenyk-Barszcz i Przemysław Barszcz napisali książkę o polskich podróżnikach i odkrywcach na przestrzeni wieków.

- Było ich naprawdę wielu. Zasługują na bliższe poznanie i utrwalanie w świadomości także międzynarodowej - stwierdziła Joanna Łenyk-Barszcz. Przypomniała fascynująca postać Gaspara da Gama. Urodził się w Poznaniu, koleje losu rzuciły go do Indii, gdzie w okolicach Goa spotkał Vasco da Gamę. Razem wrócili do Europy. Gaspar da Gama był największym skarbem przywiezionym do Europy przez swego portugalskiego kolegę - uważa gość radiowej Jedynki. - Posiadał on bowiem ogromną wiedzę między innymi o przyprawach (a były one wtedy cenne jak skarb), o morzach i o wiatrach - podkreśla.
 
Autorzy książki "Poza horyzont – polscy podróżnicy" zdradzili, którzy z opisanych bohaterów są dla nich najważniejsi. Dla Pani Joanny taką postacią jest Józef Warszewicz - łowca orchidei, który wędrował po Ameryce Południowej w czasach "storczykowej gorączki" na świecie, poszukiwał i przesyłał sadzonki do Polski. Plon jego pracy oglądać możemy dziś m.in. w ogrodzie botanicznym w Krakowie. Nazwisko Warszewicza utrwalono w nazwach 150 roślin. To był nie tylko wielki botanik, ale i wielki Polak - dodała Łenyk-Barszcz. 

Najważniejszym polskim podróżnikiem według pana Przemysława jest z kolei Maurycy Beniowski. - Był konfederatem barskim, za co zesłano go na Syberię - przypominał. - Miał w sobie krew węgierską, słowacką, niemiecką i polską, ale zawsze przedstawiał się i podkreślał, że jest Polakiem. Z Kamczatki udało mu się wrócić - przez Pacyfik - do Europy. Jego pamiętnik bogato ilustrowany mapami i pomiarami był kluczem do skarbów dalekiej północy. Dziennikiem Beniowskiego interesowały się służby wielu państw. Beniowski jako pierwszy obcokrajowiec dotarł do północnych wybrzeży Alaski - opowiadał Barszcz.

Goście audycji podali więcej przykładów nietuzinkowych Polaków - podróżników.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście:  Joanna Łenyk–Barszcz i Przemysław Barszcz (autorzy książki "Poza horyzont – polscy podróżnicy")

Data emisji: 18.07.2016

Godzina emisji: 9.23

ab/pg