X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie tylko Hiszpanie i Portugalczycy odkrywali świat

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 10:49
Wielkie odkrycia geograficzne kojarzą się przede wszystkim z dzielnymi mieszkańcami Portugalii albo Hiszpanii. Nic bardziej mylnego. Wśród nich było wielu Polaków, o których należy pamiętać.
Audio
  • Odkrywanie historii polskich podróżników na przestrzeni wieków jest fascynujące i warte rozpropagowania twierdzą Joanna Łenyk – Barszcz i Przemysław Barszcz autorzy książki "Poza horyzont – polscy podróżnicy" (Lato z Radiem/Jedynka)
na zdj. Mount Mckinley
na zdj. Mount MckinleyFoto: pixabay/domena publiczna

Joanna Łenyk-Barszcz i Przemysław Barszcz napisali książkę o polskich podróżnikach i odkrywcach na przestrzeni wieków.

- Było ich naprawdę wielu. Zasługują na bliższe poznanie i utrwalanie w świadomości także międzynarodowej - stwierdziła Joanna Łenyk-Barszcz. Przypomniała fascynująca postać Gaspara da Gama. Urodził się w Poznaniu, koleje losu rzuciły go do Indii, gdzie w okolicach Goa spotkał Vasco da Gamę. Razem wrócili do Europy. Gaspar da Gama był największym skarbem przywiezionym do Europy przez swego portugalskiego kolegę - uważa gość radiowej Jedynki. - Posiadał on bowiem ogromną wiedzę między innymi o przyprawach (a były one wtedy cenne jak skarb), o morzach i o wiatrach - podkreśla.
 
Autorzy książki "Poza horyzont – polscy podróżnicy" zdradzili, którzy z opisanych bohaterów są dla nich najważniejsi. Dla Pani Joanny taką postacią jest Józef Warszewicz - łowca orchidei, który wędrował po Ameryce Południowej w czasach "storczykowej gorączki" na świecie, poszukiwał i przesyłał sadzonki do Polski. Plon jego pracy oglądać możemy dziś m.in. w ogrodzie botanicznym w Krakowie. Nazwisko Warszewicza utrwalono w nazwach 150 roślin. To był nie tylko wielki botanik, ale i wielki Polak - dodała Łenyk-Barszcz. 

Najważniejszym polskim podróżnikiem według pana Przemysława jest z kolei Maurycy Beniowski. - Był konfederatem barskim, za co zesłano go na Syberię - przypominał. - Miał w sobie krew węgierską, słowacką, niemiecką i polską, ale zawsze przedstawiał się i podkreślał, że jest Polakiem. Z Kamczatki udało mu się wrócić - przez Pacyfik - do Europy. Jego pamiętnik bogato ilustrowany mapami i pomiarami był kluczem do skarbów dalekiej północy. Dziennikiem Beniowskiego interesowały się służby wielu państw. Beniowski jako pierwszy obcokrajowiec dotarł do północnych wybrzeży Alaski - opowiadał Barszcz.

Goście audycji podali więcej przykładów nietuzinkowych Polaków - podróżników.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście:  Joanna Łenyk–Barszcz i Przemysław Barszcz (autorzy książki "Poza horyzont – polscy podróżnicy")

Data emisji: 18.07.2016

Godzina emisji: 9.23

ab/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak