Na czym polega fenomen i legenda ABBY?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 08:30
- Moja miłość do ABBY zaczęła się gdy byłam dzieckiem. Usłyszałam "Dancing queen", dźwięki zawirowały mi w głowie i sympatia do zespołu powstała. I została do dziś - wspomina Marzena Tarka.
Audio
  • Marzena Tarka zna osobiście wszystkich członków legendarnej grupy ABBA. Swoją wiedzą o sławnej Czwórce ze Sztokholmu podzieliła się ze słuchaczami Programu 1 (Lato z Radiem/Jedynka)
ABBA w czasie trasy koncertowej z 1979 roku
ABBA w czasie trasy koncertowej z 1979 rokuFoto: 2Shaymcn/You Tube

Gość audycji, autorka książki "ABBA – fenomen i legenda", wspomniała swoje nieoczekiwane, pierwsze spotkanie z wokalistką grupy - Agnethą Fältskog. - Było to w 1994 roku. Przechodząc przez dzielnicę Ekerö w Sztokholmie obok domu Agnethy, zobaczyłam, że artystka wyszła na spacer ze swymi psami. Podeszłam i zagadnęłam, a Agnetha zgodziła się ze mną spotkać! To miła i ciepła osoba z dużym poczuciem humoru - dodała Marzena Tarka.

Zespół śpiewał w wielu różnych językach. - Ponieważ ABBA była bardzo popularna w Ameryce Południowej, powstała płyta hiszpańskojęzyczna "La Reina Del Baile", o co zadbał Stig Anderson, ich ówczesny menedżer - wyjaśniła gość audycji.

W tym roku mija 40 lat od wydania czwartego albumu ABBY pt. "Arrival". Fankluby zespołu prężnie działają zarówno w Polsce jak i za granicą. Powstają kolejne wersje musicalu "Mamma mia". 

Dlaczego zespół zakończył nagle karierę w 1982 roku i jacy są w bezpośrednich kontaktach pozostali członkowie grupy, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Marzena Tarka (autorka jedynej polskiej biografii zespołu ABBA pt."ABBA – fenomen i legenda")

Data emisji: 25.07.2016

Godzina emisji: 9.23

ab/mg

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Sztokholmie powstało muzeum zespołu ABBA

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 13:08
Fani legendarnej czwórki, która sprzedała ponad 370 milionów płyt, będą mogli zwiedzać obiekt od wtorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ABBA w Studio 2. Agnetha i Anni-Frid rzuciły Polskę na kolana

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 12:08
Pojawienie się w gierkowskiej Polsce szwedzkiej grupy ABBA było wydarzeniem porównywalnym tylko do wizyty zespołu The Rolling Stones w Warszawie dziewięć lat wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki siłą musicali? "Najważniejsza jest akcja"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2015 20:13
- Musical mówi nam o naszych problemach, proponuje bohaterów, z którymi możemy się utożsamić - uważa Daniel Wyszogrodzki, kierownik literacki Teatru Muzycznego Roma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia kluczem do legendarnej Abby

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 10:00
- W czasach, gdy Abba była bardzo popularna, jej piosenki nie zawierały górnolotnych słów. Potem, gdy zespół się rozwijał, teksty utworów były coraz ciekawsze - mówi Marzena Tarka, ekspertka od Abby.
rozwiń zwiń