Lady D - królowa ludzkich serc nielubiana przez tron

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 12:10
Dokładnie 19 lat temu w wypadku samochodowym zginęła 36-letnia wówczas księżna Diana. - Nie była ulubienicą tronu, była młoda, zdolna, nie chciała być konformistką, nie pasowała do rodziny królewskiej lat 80. i 90. - ocenia John Beauchamp, dziennikarz i Brytyjczyk.
Audio
  • John Beauchamp wspomina księżną Dianę (Lato z Radiem/Jedynka)
Księżna Walii Diana Spencer, 1995 rok
Księżna Walii Diana Spencer, 1995 rokFoto: Wikimedia Commons/Nick Parfjonov/Domena publiczna

Mimo rezerwy, jaką darzyła ją rodzina królewska, księżna Walii była szczerze kochana przez mieszkańców Zjednoczonego Królestwa i podziwiana przez cały świat, m.in. za swoją działalność dobroczynną. - Pamięć o niej jest nadal żywa w sercach Brytyjczyków. Było to widać na ślubie jej syna Williama z Kate Middleton, która otrzymała pierścionek Lady D - zauważa Beauchamp. - Teraz Wiliam i Kate mocno działają w sferze charytatywnej, ostatnio założyli fundację na rzecz dzieci, które dorastają bez matek. Trzeba pamiętać, że William miał zaledwie 15 lat, jak umarła Diana, a jego brat Harry był jeszcze młodszy - podkreśla.

Opowiada też o kulisach nieszczęśliwego małżeństwa księżnej Diany z księciem Karolem, o kolejnym związku Lady D i dramatycznej próbie ucieczki od napastliwych paparrazich. Przypomina także o kontrowersyjnym zachowaniu królowej Elżbiety II po śmierci księżnej.

***

Tytuł audycji: "Lato z radiem"

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Goście: John Beauchamp (dziennikarz radiowy, Brytyjczyk)

Data emisji: 31.08.2016

Godzina emisji: 9.40

mg/ab

Czytaj także

God save the Queen! Elżbieta II kończy 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 17:00
- Tłumy, które zgromadziły się pod Buckingham Palace, pokazują, że Brytyjczycy mają ogromny szacunek do królowej, do tradycji i ładu społecznego, który ona reprezentuje - mówi Michael Dembiński z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panuje ponad pół wieku i nie myśli o abdykacji. Elżbieta II kończy 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 19:18
Brytyjska królowa Elżbieta II obchodzi dziś swoje 90. urodziny. Jej panowanie jest już i tak najdłuższe w historii obu brytyjskich monarchii, angielskiej i szkockiej, ale królowa nie zamierza abdykować.
rozwiń zwiń