Pele - pierwszy piłkarz legenda

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 13:54
- Jego legenda urosła też dlatego, że był to chłopak, który wywodził się z bardzo biednej rodziny. Zanim Pele zaczął grać w piłkę, dorabiał jako pucybut - mówi Wojciech Łasicki z Naczelnej Redakcji Sportowej Polskiego Radia.
Audio
  • Pele i inne ikony światowego sportu (Lato z Radiem/Jedynka)
Pele z medalem zdobył w 1958 roku na mistrzostwach świata w Szwecji
Pele z medalem zdobył w 1958 roku na mistrzostwach świata w SzwecjiFoto: FREDRIK SANDBERG/PAP/EPA

W tym roku mija 60 lat od rozpoczęcia kariery piłkarskiej przez Pelego. Przez 18 lat reprezentował on barwy brazylijskiego klubu Santos, a w barwach reprezentacji rozegrał 91 spotkań, w których strzelił 77 goli. Już w pierwszym swoim występie na mistrzostwach świata, w 1958 roku w Szwecji, sięgnął z Canarinhos po złoto.

- W pierwszym meczu Brazylii kompletnie nie szło, na ławce rezerwowych siedział Pele i trener zdecydować się dać mu szansę. Myślę, że wielkość tego zawodnika polegała też na tym, że jako 17-latek "nie spękał". Wszedł na boisko i pokazał, że w światowej piłce zaczyna się coś nowego - opowiada w "Lecie z Radiem" Wojciech Łasicki.

W swojej karierze Pele wystąpił łącznie na czterech mundialach. Trzy z nich zakończyły się triumfem Brazylii. Tak udane nie było już natomiast życie prywatne legendarnego piłkarza. Podobnie jak innej ikony futbolu, Argentyńczyka Maradony...

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Wojciech Łasicki (Naczelna Redakcja Sportowa Polskiego Radia)

Data emisji: 7.09.2016

Godzina emisji: 9.23

pg/tj


Czytaj także

Maria Andrejczyk: od medalu dzieliło mnie zaledwie dwa centymetry

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 10:52
- Jadąc na Igrzyska zupełnie nie wiedziałam jak potoczy się konkurs. Przed eliminacjami zapewne brałabym czwarte miejsce w ciemno, ale po eliminacjach sytuacja się odwróciła - wyznała Maria Andrejczyk.
rozwiń zwiń