Miał być złoty pociąg, jest - złoty interes!

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 14:50
Poszukiwania wagonów wypełnionych szlachetnym kruszcem zakończyły się fiaskiem, ale miłośnicy Dolnego Śląska nie załamują rąk. - Tak naprawdę złoty pociąg wjechał na Dolny Śląsk - mówi podróżniczka Joanna Lamparska.
Audio
  • Joanna Lamparska o złotym pociągu i innych skarbach Dolnego Śląska (Lato z Radiem/Jedynka)
Poszukiwania złotego pociągu
Poszukiwania złotego pociąguFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Rozmówczyni Romana Czejarka przekonuje, że reklama Wałbrzycha i Dolnego Śląska, jaka miała miejsce za sprawą poszukiwań skarbu, kosztowałaby 500 mln zł. - Kiedy pisałam książkę o złotym pociągu, pytałam psychologa o to, co będzie, jeśli poszukiwacze nic nie znajdą. Na co on odpowiedział: "nie będzie tragedii, wszyscy wybaczą tym dwóm panom z Wałbrzycha, ponieważ dali nam wiele nadziei, radości i ekscytacji". To był szalony rok - mówi Lamparska.

A gdzie podziała się tajna mapa, o której mówił prawnik odkrywców? I jakie jeszcze skarby może skrywać Dolny Śląsk? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Joanna Lamparska (podróżniczka, znawczyni Dolnego Śląska)

Data emisji: 18.09.2016

Godzina emisji: 10.20

mg/kd

Czytaj także

Złoty pociąg. "Zanosi się na odkrycie, jakiego nie było"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 09:13
- Jeżeli podczas oblężenia twierdzy Wrocław jedynym szlakiem, którym można się było stamtąd wyrwać, wyruszył pociąg pancerny, to najprawdopodobniej były w nim bardzo ważne rzeczy - mówi Piotr Żuchowski, generalny konserwator zabytków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty pociąg istnieje i to nie jeden?!

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 12:10
- Gdy liczyłam, ile może ich być na Dolnym Śląsku, wyszło mi dokładnie 19. W zeszłym roku mówiło się o dwóch, w Górach Sowich są ponoć nawet trzy, a pod Jelenią Górą aż 13 - mówi Joanna Lamparska, autorka książki "Złoty pociąg, krótka historia szaleństwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty pociąg. "Rozum mówi jedno, serce drugie"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 13:08
- Rozum, naukowcy i sprzęt mówią, że coś tak dużego jak złoty pociąg nie może się tam znajdować. Serce natomiast karze wierzyć, że on jednak istnieje - mówi Joanna Lamparska, podróżniczka i miłośniczka Dolnego Śląska.
rozwiń zwiń