Teatr dozwolony od pierwszego roku życia

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 13:15
Nawet roczne dzieci są w stanie świetnie się bawić na spektaklach teatralnych - pod warunkiem, że są one dostosowane do możliwości percepcyjnych maluchów. W takich przedstawieniach specjalizuje się Teatr Niewielki.
Audio
  • Maria Szajer i Wanda Gradek zapraszają do Teatr Niewielkiego (Lato z Radiem/Jedynka)
W Teatrze Niewielkim nie ma klasycznego podziału na scenę i widownię. Chodzi o to, by nie oddzielać dzieci od aktorów, tylko wciągać je w akcję
W Teatrze Niewielkim nie ma klasycznego podziału na scenę i widownię. Chodzi o to, by nie oddzielać dzieci od aktorów, tylko wciągać je w akcjęFoto: Pixabay (Domena publiczna)

- Dzieci mają emocje wypisane na buźkach, a jeśli tylko coś nie jest po ich myśli, będą to pokazywać. Zdarzają się sytuacje, że dzieci wychodzą ze spektaklu, że zapłaczą. Ale po to są przy nich rodzice, żeby dzieci mogły przetrwać tę trudniejszą chwilę i zaraz wciągnąć się w to, co dzieje się na scenie - mówią Maria Szajer i Wanda Gradek z Teatru Niewielkiego.

Spektakle tego teatru konstruowane są według konkretnych zasad. - Maluszki dobrze się czują w kameralnych przestrzeniach i chcą, żeby wszystko było blisko, trochę jak w domu. U nas nigdy nie jest też absolutnie ciemno - mówią goście audycji.

Wyjaśniają też, ile trwają "niewielkie" spektakle i co zawsze dzieje się po ich zakończeniu. Zdradzają również, jak wyglądał casting dla aktorów chcących grać w tym teatrze i... kim jest złowrogi Król Rur!

Z twórczyniami Teatru Niewielkiego spotkaliśmy się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Maria Szajer (dyrektor artystyczna) i Wanda Gradek (dyrektor zarządzająca)

Data emisji: 20.09.2016

Godzina emisji: 9.24

mg

Czytaj także

Teatr dostępny dla niedowidzących i niedosłyszących

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 14:11
Jeżeli w teatrze zobaczymy u sąsiada słuchawkę w uchu, to nie zawsze musi to oznaczać, że korzysta z telefonu komórkowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Kawalec: świat dziecka budują obrazki

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 16:13
- Dla mnie takimi fantastycznymi książkami obrazkowymi były wszystkie księgi "Tytusa, Romka i A’Tomka" znakomitego Papcia Chmiela - mówi aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzieci w teatrze wyczują każdy fałsz"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 12:40
- Mój profesor powiedział, że dla dzieci gra się tak samo dobrze, jak dla dorosłych, tylko trzy razy lepiej. Dzieci są wyczulone na każdy fałsz na scenie. Jeżeli poczują, że się je oszukuje, tracą zainteresowanie - mówi aktor Mateusz Mikołajczyk.
rozwiń zwiń