Armenia - piękno i smutek wśród wrogów

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 12:00
- Zawsze mówimy, ze Polska leży w fatalnym miejscu, bo między wielką Rosją a groźnymi Niemcami. Wyobraźmy sobie kraj, który ma dziesięć razy gorsze położenie geograficzne, i to od tysięcy lat - mówi o Armenii Sergiusz Pinkwart, dziennikarz, bloger i podróżnik. 
Audio
  • Podróżnik Sergiusz Pinkwart o wyjątkowości Armenii (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Lilit Karapetyan o życiu w Armenii (Lato z Radiem/Jedynka)
Klasztor  Sevanavank nad jeziorem Sevan w Armenii
Klasztor Sevanavank nad jeziorem Sevan w ArmeniiFoto: Shutterstock.com/eFesenko

Gość audycji opowiada, że w odległych stuleciach wszystkie narody, które chciały wejść z Azji do Europy, musiały przemaszerować przez Armenię. Do dziś kraj graniczący z Turcją, Gruzją, Azerbejdżanem i Iranem właściwie nie ma w swoim regionie przyjaciół. - Ormianie mają ich dopiero w Rosji, do której żywią też ogromne pretensje. Większa część historycznej Armenii leży obecnie w Turcji, Turcy dostali od Lenina Ararat, świętą górę Ormian, na której Noe wylądował swoją arką - przekonuje Sergiusz Pinkwart.

Dziennikarz i podróżnik mówi też, że w twarzach Ormian wciąż można wyczytać smutek: - Oni cały czas mają poczucie krzywdy, nie przepracowali traumy po Holokauście Ormian. Od 1915 roku Turcy - najczęściej rękami Kurdów - zaczęli mordować Ormian, dlatego że przywitali oni wybuch I wojny światowej z entuzjazmem, bo zobaczyli w nim to samo, co Polacy: możliwość zmartwychwstania kraju.

Dzisiejsza Armenia - mimo że okrojona z większości historycznego terytorium - oferuje turystom wiele atrakcji. Wśród nich jest m.in. skalne miasto Khndzoresk. Więcej o tym miejscu - w nagraniu audycji.

Naszym gościem była też Lilit Karapetyan ze Związku Ormian w Polsce, która opowiedziała o ormiańskiej kuchni, historii, zabytkach i pozycji kobiet w społeczeństwie.

***

Tytuł audycje: "Lato z radiem" 

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Goście: Lilit Karapetyan (Związek Ormian w Polsce) i Sergiusz Pinkwart (dziennikarz i podróżnik)

Data emisji: 5.07.2017

Godzina emisji: 9.22

mg/pg

Czytaj także

Podróże zagraniczne. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 13:50
Po tajemniczej śmierci 27-letniej uczestniczki wycieczki do Egiptu rozgorzała dyskusja na temat bezpieczeństwa podczas wyjazdów organizowanych przez biura podróży. W "Czterech porach roku" podpowiadamy, jak reagować w nietypowych sytuacjach.
rozwiń zwiń