Lazur Oceanu Indyjskiego: rajski Zanzibar

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 11:00
W naszym cyklu "Poza utartym szlakiem" tym razem odwiedzamy Zanzibar - miejsce słynące z piaszczystych plaż i niezwykle przejrzystych wód Oceanu Indyjskiego. I przede wszystkim magicznie pachnące.
Audio
  • Lazur Oceanu Indyjskiego: pachnący Zanzibar (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Anna Janowska opowiada o przyprawach z Zanzibaru (Lato z Radiem/Jedynka)
Zanzibar
ZanzibarFoto: Shutterstock/Iuliia Bondarenko

Zanzibar to jest wyspa przypraw, która pięknie pachnie cynamonem, goździkami czy pieprzem. Cała zielona wbrew nazwie, bo w języku arabskim "zinj" oznacza "czarny" oraz "barr" czyli "ziemia", a więc nazwa wyspy to "ziemia czarnych".

Sergiusz Pinkwart, podróżnik, na Zanzibarze był pierwszy raz 10 lat temu. - Nie wyobrażam sobie, żeby nie można było nie zakochać się w Zanzibarze - mówi. Na wyspie zachwycają go przede wszystkim zapachy. Kiedy Portugalczycy zdobyli Zanzibar, to stamtąd zaczęli wozić do Europy przyprawy. Te uprawy przetrwały do dziś.

Anna Janowska, podróżniczka, wspomina, że pierwsze co poczuła przyjeżdżając na Zanzibar to zapach goździków. - Zanzibar jest nazywany wyspą goździków, a bardziej poetycką określany jest jako wyspa goździkami pachnąca - wyjaśnia. Ten zapach jest szczególnie intensywny w czasie zbiorów, a zbiory są dwa razy do roku. Co ciekawe, goździki nie są rośliną, która od zawsze tam rosła. Zostały sprowadzone.

Na Zanzibarze jest również pieprz i kardamon. Gość "Lata z Radiem" opowiada, jak zbiera się tę drugą przyprawę.

Co warto zobaczyć na wyspie? Jakie są związki Zanzibaru z zespołem Queen? Czego można się tam obawiać? Jaka roślina skutecznie odstrasza komary? Na co należy uważać krojąc kurkumę?

Posłuchaj obu rozmów w cyklu "Poza utartym szlakiem".

***

Tytuł audycjiLato z Radiem

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Sergiusz Pinkwart (współautor bloga "Dziecko w drodze"), Anna Janowska (autorka bloga "Dziewczyna w podróży" i autorka książki "Monsun przychodzi dwa razy. Podróż szlakiem pieprzu przez Keralę, Oman i Zanzibar")

Data emisji: 14.08.2017

Godzina emisji: 9.25, 11.25

ag/jsz

Czytaj także

Papua Nowa Gwinea – podróż tylko na własne ryzyko

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 13:05
Raj dla etnografów i ornitologów. Niemal 2800 wysepek, ludzie używający 800 języków. Papua Nowa Gwinea to kraj kontrastów – z jednej strony krajobrazy nietknięte ręką człowieka, z drugiej - bieda i wojny. O swoich podróżach do Papui mówili w audycji Świat po Ludzku dyplomata Witold Krzesiński i podróżnik Stefan Czerniecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poza utartym szlakiem - Armenia

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 14:30
W ramach turystycznych wędrówek po świecie z dala od popularnych szlaków tym razem wybierzemy się do Armenii.
rozwiń zwiń