X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielkie wydarzenie astronomiczne - całkowite zaćmienie Słońca

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 14:24
- To najbardziej niezwykłe zjawisko na naszej planecie, ale także najbardziej niezwykłe zjawisko w całym Układzie Słonecznym - podkreślił w "Lecie z Radiem" popularyzator astronomii Karol Wójcicki.
Audio
  • Całkowite zaćmienie Słońca (Lato z Radiem/Jedynka)
To będzie niezwykłe widowisko
To będzie niezwykłe widowiskoFoto: Igor Zh/shutterstock.com/cc

- Nigdzie, na żadnej ze znanych nam planet, nie tylko w Układzie Słonecznym, ale także poza nim, nie występują tak niezwykłe proporcje rozmiarów Księżyca i odległości do Słońca, żeby takie zjawisko mogło zaistnieć. To będzie wielkie święto miłośników astronomii - powiedział Karol Wójcicki.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Zaćmienie, do którego dojdzie w poniedziałek, jest szczególnie wyczekiwane w Stanach Zjednoczonych - kraju, przez którego całą długość przebiega pas całkowitego zaćmienia. Mieszkańcy Polski, niestety, nie będą mieli możliwości uczestniczenia w tym święcie. Jak wskazał gość Jedynki, cień Księżyca padnie na Ziemię krótko po tym, jak w Polsce Słońce już zajdzie.

- Chociaż widziałem, że kilku moich naprawdę zwariowanych kolegów wpadło na genialny, być może, pomysł, żeby obserwować to zaćmienie nocą. Chcą zrobić taki numer - będą oglądać na niebie przeloty sztucznych satelitów i wypatrywać tych, które mogą przelatywać w tej części kosmosu, gdzie pada cień Księżyca. Chcą zobaczyć, jak niektóre z tych satelitów lekko pociemnieją - wytłumaczył popularyzator astronomii.

"Ameryka dostała bzika". Wysłuchaj całej audycji, w której gość Jedynki, który będzie oglądał zaćmienie Słońca w USA, opowiedział o tym, jak do tego niezwykłego widowiska przygotowują się Amerykanie. Wyjaśnił też, po co wiezie ze sobą za ocean... prześcieradło.

***

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Karol Wójcicki (dziennikarz naukowy, popularyzator astronomii, autor fanpage'u Z głową w gwiazdach)

Data emisji: 18.08.2017

Godzina emisji: 11.23

Materiał wyemitowano w audycji "Lato z Radiem"

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: szukanie Perseidów staje się społecznym fenomenem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 08:59
- Perseidy można zobaczyć nawet w mieście. Trzeba znaleźć ciemniejsze miejsce, przyzwyczaić wzrok do ciemności, przygotować leżak czy materac - zachęcał w Jedynce Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, redaktor portalu "Z głową w gwiazdach".
rozwiń zwiń