Wielkie wydarzenie astronomiczne - całkowite zaćmienie Słońca

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 14:24
- To najbardziej niezwykłe zjawisko na naszej planecie, ale także najbardziej niezwykłe zjawisko w całym Układzie Słonecznym - podkreślił w "Lecie z Radiem" popularyzator astronomii Karol Wójcicki.
Audio
  • Całkowite zaćmienie Słońca (Lato z Radiem/Jedynka)
To będzie niezwykłe widowisko
To będzie niezwykłe widowiskoFoto: Igor Zh/shutterstock.com/cc

- Nigdzie, na żadnej ze znanych nam planet, nie tylko w Układzie Słonecznym, ale także poza nim, nie występują tak niezwykłe proporcje rozmiarów Księżyca i odległości do Słońca, żeby takie zjawisko mogło zaistnieć. To będzie wielkie święto miłośników astronomii - powiedział Karol Wójcicki.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Zaćmienie, do którego dojdzie w poniedziałek, jest szczególnie wyczekiwane w Stanach Zjednoczonych - kraju, przez którego całą długość przebiega pas całkowitego zaćmienia. Mieszkańcy Polski, niestety, nie będą mieli możliwości uczestniczenia w tym święcie. Jak wskazał gość Jedynki, cień Księżyca padnie na Ziemię krótko po tym, jak w Polsce Słońce już zajdzie.

- Chociaż widziałem, że kilku moich naprawdę zwariowanych kolegów wpadło na genialny, być może, pomysł, żeby obserwować to zaćmienie nocą. Chcą zrobić taki numer - będą oglądać na niebie przeloty sztucznych satelitów i wypatrywać tych, które mogą przelatywać w tej części kosmosu, gdzie pada cień Księżyca. Chcą zobaczyć, jak niektóre z tych satelitów lekko pociemnieją - wytłumaczył popularyzator astronomii.

"Ameryka dostała bzika". Wysłuchaj całej audycji, w której gość Jedynki, który będzie oglądał zaćmienie Słońca w USA, opowiedział o tym, jak do tego niezwykłego widowiska przygotowują się Amerykanie. Wyjaśnił też, po co wiezie ze sobą za ocean... prześcieradło.

***

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Karol Wójcicki (dziennikarz naukowy, popularyzator astronomii, autor fanpage'u Z głową w gwiazdach)

Data emisji: 18.08.2017

Godzina emisji: 11.23

Materiał wyemitowano w audycji "Lato z Radiem"

kk

Czytaj także

Ekspert: szukanie Perseidów staje się społecznym fenomenem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 08:59
- Perseidy można zobaczyć nawet w mieście. Trzeba znaleźć ciemniejsze miejsce, przyzwyczaić wzrok do ciemności, przygotować leżak czy materac - zachęcał w Jedynce Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, redaktor portalu "Z głową w gwiazdach".
rozwiń zwiń