Narodowe Czytanie. "Wesele" w oprawie muzyki ludowej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 12:00
Przez siedem godzin 2 września Ogród Saski będzie rozbrzmiewał głosami aktorów, muzyków, a także pary prezydenckiej. Tak będzie wyglądało Narodowe Czytanie 2017.
Audio
  • Halina Przybinda, reżyserka Narodowego Czytania 2017 - rozmowa Anny Stempniak (Jedynka)
Tradycyjny polski strój ludowy
Tradycyjny polski strój ludowy Foto: Shutterstock/mrotchua

Tegoroczną lekturą wybraną w otwartym plebiscycie jest "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. - Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę pracować przy Narodowym czytaniu. Dramat jest formą niezwykle trudną. Mamy wspaniałych artystów i muzykę - mówi Halina Przebinda, scenarzystka i reżyserka wydarzenia.

Czytanie w warszawskim Ogrodzie Saskim o godz. 12 zostanie rozpoczęte od przywitania przez parę prezydencką prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, którzy są pomysłodawcami i patronami wydarzenia. - Sam Wyspiański łączył w swojej twórczości różne dziedziny sztuki. Zaprosiłam do udziału w projekcie muzyków, którzy o tę ludową muzykę się ocierają - opowiada Halina Przebinda. Muzycznie w wydarzeniu weźmie udział zespół Zakopower, Warszawska Orkiestra Sentymentalna i Janusz Prusinowski. - Ten ostatni artysta zagra także Chochoła - wyjawia.

Kogo jeszcze usłyszymy podczas Narodowego Czytania? Na czym polega czytanie performatywne, które będzie miało miejsce w Ogrodzie Saskim? Co będzie się działo w przerwach? O tym w nagraniu rozmowy przeprowadzonej przez Annę Stempniak.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Rozmawia: Anna Stempniak

Data emisji: 2.09.2017

Godzina emisji: 11.10

ac/mg

Czytaj także

Narodowe Czytanie. "Quo vadis" lekturą wszystkich pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 12:58
- Akcja ma służyć promocji czytelnictwa, polskiej literatury, klasyki. Wspólne czytanie buduje więzi, sprawia też, że stajemy się dla siebie bliżsi - mówił w Jedynce Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń