Paweł Królikowski: czekam na Narodowe Czytanie z apetytem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 16:10
Już w sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie, o godz. 12, para prezydencka rozpocznie Narodowego Czytanie 2017. We wspólnym czytaniu "Wesela" uczestniczyć będą znani aktorzy i muzycy. My porozmawialiśmy z Pawłem Królikowskim, który wcieli się w rolę Gospodarza.
Audio
  • Paweł Królikowski o Narodowym Czytaniu "Wesela" (Lato z Radiem/Jedynka)
Wesele
"Wesele"Foto: Krzysztof Sitkowski/KPRP

- Na to czytanie czekam ze zniecierpliwieniem, z apetytem. Te czytania mają w sobie coś niezobowiązującego. Ten spektakl jakby ma wpisaną w sobie drobną improwizację. Nie uczymy się ról na pamięć, nie próbujemy relacji między sobą, niespecjalnie naciskamy na interpretację - stwierdził w rozmowie z Anną Stempniak Paweł Królikowski.

A co aktor myśli o "Weselu"? - To tekst bardzo drapieżny (...) To pomieszanie stylów - języka włościańskiego, ludowego, języka polskiej wsi, ale zapisanego w formie literackiej i języka inteligencji krakowskiej, i wreszcie języka, którym myślał sam Wyspiański daje piorunujący, wielobarwny efekt - ocenił.

Program I Polskiego Radia przygotował specjalne audycje poświęcone Narodowemu Czytaniu 2017.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Materiał: Anna Stempniak

Gość: Paweł Królikowski

Data emisji: 30.08.2017

Godzina emisji: 10.23

kk

Czytaj także

"Chłop potęgą jest i basta!" Dziennikarze Jedynki w nietypowej roli

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 15:14
Pierwsze czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego było klapą. Autor, walczący już wtedy z nieuleczalną chorobą, nie był w stanie zachęcić słuchaczy do czytanych przez siebie fragmentów. Ponad sto lat później z tym niełatwym zdaniem zmierzyli się dziennikarze Polskiego Radia.
rozwiń zwiń