Perła Podkarpacia, czyli zamek w Krasiczynie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 13:18
Jest wiele niezwykłych miejsc na mapie Polski, a wśród nich urzekający kunsztem architektury i pięknem krajobrazu Krasiczyn. "Lato z Radiem" zatrzymało się na terenie Zespołu Zamkowo-Parkowego z przełomu XVI i XVII wieku. To jeden z cenniejszych zabytków architektury renesansowo-manierystycznej w Polsce. 
Audio
  • "Lato z Radiem" z zamku w Krasiczynie. Cz.1 (Lato z radiem/Jedynka)
  • "Lato z Radiem" z zamku w Krasiczynie. Cz. 2 (Lato z radiem/Jedynka)
  • "Lato z Radiem" z zamku w Krasiczynie. Cz. 3 (Lato z radiem/Jedynka)
Zamek w Krasiczynie
Zamek w KrasiczynieFoto: Shutterstock

- Na przestrzeni wieków klucz do krasiczyńskiej rezydencji był w posiadaniu znanych i cenionych rodów magnacko-szlacheckich - mówi historyk i przewodnik Żaneta Niedbała z działu marketingu Zamku w Krasiczynie.

W audycji mówiliśmy jednak nie tylko o zamku, jego historii, architekturze i otoczeniu, ale także o historii Krasiczyna i okolic, regionalnej kulturze, atrakcjach i kulinariach.  

Co lub kto łączy Krasiczyn z Janem Pawłem II? Dlaczego Krasiczyn kiedyś był miastem a teraz jest wsią? Czy zamek zawsze wyglądał tak, jak teraz? Co oznaczają charakterystyczne dla zamku cztery rózne wieże narożne: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka? Kto urodził się w krasiczyńskim zamku? Dlaczego zamek nawiedza duch Białej Damy? Dlaczego, według legendy, rosnący w przypałacowym ogrodzie miłorząb japoński należy obejść trzy razy? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.


***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzi:  Marta Januszewska

Goście: Żaneta Niedbała (historyk, przewodnik, dział marketingu Zamek w Krasiczynie), Marek Sus (zamkowy kamerdyner), Jerzy Pisarski (przewodnik), dr Ewa Tomanek (otolaryngolog), Ewa Miśniak (przewodnik, dział marketingu Zamek w Krasiczynie), Marek Zaczek (prezes Fundacji Pro arte et historia), Maciej Gołdyn (szef zamkowej kuchni), Magdalena Ziemska (dyrektor Zamku w Krasiczynie)

Data emisji: 17.08.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

khCzytaj także

"Lato z Radiem" w Pucku - tradycja i współczesność

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 09:00
Marta Januszewska i Roman Czejarek prosto z Pucka, gdzie odbywa się kolejna odsłona "Lato z Radiem Festiwal 2019". W audycji mówimy nie tylko o tej wielkiej imprezie, ale też o historii miasta, jego zabytkach, kulturze, o tradycjach Kaszubów, o ich kuchni oraz o mieście i gminie.
rozwiń zwiń