"Lato z Radiem" kończy 49 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 13:35
1 lipca mija 49 lat, odkąd na antenie Polskiego Radia pojawiła się nowa, wakacyjna audycja "Lato z Radiem". Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością na owe czasy był fakt, że audycja była nadawana "na żywo".
Studio Lata z Radiem
Studio "Lata z Radiem"Foto: PR

Pomysłodawcą i pierwszym szefem "Lata z Radiem" był Aleksander Tarnawski. Od 1971 sygnałem "Lata z Radiem" jest utwór "Polka Dziadek". Sygnał został tam wprowadzony ze względu na potrzebę opublikowania rozrywkowego utworu, który mógłby kojarzyć się z latem. W sygnale początkowym audycji zamieszczono zapowiedzi w 6 różnych językach.

W pamięci słuchaczy zapadło wiele stałych pozycji: Latoteka - kilkunastominutowe bloki przebojów, Lato-retro-teka, czyli nadawane kilka minut po 10 rano przeboje sprzed lat, Dziadek Włodek, powieść "Lata z Radiem" (w 1977 roku były to codzienne półgodzinne słuchowiska na podstawie Trylogii Sienkiewicza), Kukułka - liryczny kącik początkującej dziennikarki Krystyny Czubówny, Koncert spełnionych marzeń, Strofy dla ciebie – chwila poezji w interpretacji Krzysztofa Kolberger.

W swej historii "Lato z Radiem" jeździło po Polsce z wielkim garnkiem, w którym gotowano potrawy dla słuchaczy, a także z seriami koncertów "Lata z Radiem". Jerzy Skrzypczyk z zespołu Czerwone gitary, jedyny, który gra w nim od początku, wspomina, że zespół pierwszy raz zagrał na trasie "Lata z Radiem" w roku 1999. Od tego czasu miał grubo ponad setkę występów. - Robiliśmy wtedy za tak zwaną gwiazdę i rok później znów byliśmy gwiazdą, i daliśmy 64 koncerty - mówi muzyk. Podkreśla, że to był rok 2000, ważny dla zespołu, bo jubileuszowy.

Jerzy Skrzypczyk zwraca uwagę, że siłą, która przez tyle lat łączy różne pokolenia i pozwala nie zapomnieć o zespole, jest repertuar. - Przecież to już trzecie pokolenie słucha tej muzyki i nasze sztandarowe piosenki są śpiewane przez wszystkich - mówi.

"Lat z Radiem" inicjowało wiele konkursów, np. szukało osoby w Polsce na końcu alfabetu (Żelisław Żyżyński) oraz najbardziej piegowatej Polki (Joanna Piekaruś). Inicjowało też takie akcje, jak poszukiwanie w latach 80. ubiegłego wieku Paskudy w Zalewie Zegrzyńskim koło Warszawy. Piosenkę o szukaniu Paskudy śpiewał Edward Hulewicz, ówczesna gwiazda polskiej piosenki.

- Wielokrotnie miałem okazję gościć w audycji i prezentować moje piosenki - wspomina muzyk w jubileuszowej audycji. Piosenkę o Paskudzie skomponował do słów Zbigniewa Staweckiego i zaniósł do redakcji "Lata z Radiem". Spodobała się na tyle, że zorganizowano studio nagraniowe i zarejestrowano utwór. - Byłem najszczęśliwszym człowiekiem na świecie - mówi piosenkarz.

Posłuchaj nagrań.

. .

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzą: Roman Czejarek

Goście: Edward Hulewicz (piosenkarz, kompozytor), Jerzv Skrzypczyk (członek zespołu Czerwone gitary), Joanna Piekaruś (zwyciężczyni konkursu na najbardziej piegowatą Polkę)

Data emisji: 30.06.2020 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00


Czytaj także

"Tu powstają pierwsze wersje piosenek". Jedynka z wizytą w studiu u Piotra Cugowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 12:20
Piotr Cugowski, który zainaugurował serię koncertów tegorocznego "Lata z Radiem" zaprosił radiową Jedynkę do swojego studia nagraniowego W Lublinie. - Tu powstają pierwsze wersje piosenek, które później dopracowujemy w warunkach studyjnych w oparciu o prawdziwy sprzęt - powiedział wokalista w rozmowie z Martą Januszewską. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hodowla niezwykłych psów i wyścigi psich zaprzęgów..."Lato z Radiem" we Władzinie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 12:50
Reporterka radiowej Jedynki Małgorzata Głogowska odwiedziła trzypokoleniową rodzinę, która prowadzi hodowlę niezwykłych psów. Z miłości do malamutów wyprowadzili się z Warszawy i zamieszkali w małej mazowieckiej wsi Władzin. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem": na scenie radiowej Jedynki zagrał Baranovski!

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 21:15
Najpierw zrobił "Dym", potem było "Luźno". Z każdym kolejnym singlem Baranovski podbijał serca słuchaczy. Wreszcie wydał debiutancką płytę "Zbiór". We wtorek (30 czerwca) artysta zaprezentował swe największe przeboje, których teledyski zanotowały miliony odsłon.
rozwiń zwiń