"Lato z Radiem" w cysterskim zespole klasztornym w Lubiążu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 12:30
To jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku. 
Audio
  • "Lato z Radiem" w cysterskim zespole klasztornym w Lubiążu cz. 1 (Jedynka)
  • "Lato z Radiem" w cysterskim zespole klasztornym w Lubiążu cz. 2 (Jedynka)
  • "Lato z Radiem" w cysterskim zespole klasztornym w Lubiążu cz. 3 (Jedynka)
Zdzisław Ozimek, Roman Czejarek
Zdzisław Ozimek, Roman Czejarek Foto: Polskie Radio

Zespół klasztorny jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie (pierwszym jest kompleks pałacowo-klasztorny Eskurial w Hiszpanii). Powierzchnia dachów zajmuje ok. 2,5 ha, a długość fasady wynosi 223 m - to najdłuższa fasada barokowa w Europie, posiada ponad 600 okien.

W skład zespołu klasztornego wchodzą: bazylika Wniebowzięcia NMP z lat 1307-1340, klasztor, pałac opatów oraz pomocniczy kościół św. Jakuba i zabudowania gospodarcze. 

- Cystersi byli bardzo zaradni gospodarczo. Ich domeną było krzewienie kultury agralnej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Zdzisław Ozimek z Fundacji Lubiąż. - Mieli ok. 59 wsi, folwarków, cegielnie, manufaktury. To wszystko pracowało na obiekt i w pewnym okresie byli właścicielami kopalni złota w Złotoryi - dodał gość audycji. 


 

Imponująca Sala Książeca 

Od 1996 można zwiedzać imponującą Salę Książęcą o powierzchni ponad 400 m² i wysokości 13,4 m. W sali, zajmującej dwie kondygnacje gmachu, znajdują się między innymi rzeźby wrocławskiego mistrza Józefa Mangoldta oraz platfon i malowidła ścienne malarza Christiana Bentuma. Sala ta uważana jest za jeden z najwybitniejszych zabytków śląskiego baroku. Odbywają się w niej wybrane koncerty corocznego Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. - To jest sala zachowana w oryginale z 1996 roku. Otwieraliśmy ją po pracach konserwatorskich, które trwały od 1992 roku. Jest to najbardziej reprezentacyjna, wytworna sala książęca - powiedział Zdzisław Ozimek.  

- Wystrój Sali pochodzi z lat 30. XVIII wieku, dokładnie lata 1734 - 1738, natomiast nazwa upamiętnia fundatorów, którym byli Książęta piastowcy, śląscy i Piastowie - dopowiedział Zdzisław Ozimek. 

***

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju. To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależeć będzie od… Słuchaczy, biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL!

Turystyczna Lista Przebojów powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzą: Daniel Wydrych, Roman Czejarek 

Gość: Zdzisław Ozimek (Fundacja Lubiąż)

Data emisji: 10.08.2020 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans

. .

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Lato z Radiem" w Muzeum Czartoryskich w Puławach

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 12:00
To rezydencja wzniesiona w latach 70. XVII wieku. Początkowo jej właścicielem był Stanisław Lubomirski. Okres największej świetności i rozkwitu tego miejsca rozpoczął się wraz z przybyciem do Puław Czartoryskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" w Szczebrzeszynie. Jak smakuje Roztocze?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 12:00
Szczebrzeszyn kiedyś słynął z uprawy tytoniu, a dziś z fasoli. Co można z niej zrobić? Tort, pierogi, roladę, pastę do chleba, pasztet a nawet... doktorat. Kuchnia roztoczańska stoi także kaszami - zapiekanymi w cieście, w bułkach albo podawanymi w formie kotletów z rożnymi sosami.
rozwiń zwiń