Kulinarna (i nie tylko) wyprawa na Podlasie. "Lato z Radiem" w Studziwodach

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 12:45
Drugiego dnia "Lata z Radiem" wybraliśmy się - wraz z Małgorzatą Raduchą - do miejscowości Studziwody koło Bielska Podlaskiego. Na miejscu oglądaliśmy pięknie przyozdobione domy i zajadaliśmy się przepysznym chłodnikiem z botwinką.
Lato z Radiem w Studziwodach niedaleko Bielska Podlaskiego
"Lato z Radiem" w Studziwodach niedaleko Bielska PodlaskiegoFoto: Agnieszka Ciecierska/PR

Posłuchaj
19:09 Kulinarna (i nie tylko) wyprawa na Podlasie. "Lato z Radiem" w Studziwodach (Lato z Radiem/Jedynka) Kulinarna (i nie tylko) wyprawa na Podlasie. "Lato z Radiem" w Studziwodach (Lato z Radiem/Jedynka)

 


Grudziądz 21.06.2021 Lato z Radiem PR1 1.jpg
Grudziądz z lotu ptaka. Reporter "Lata z Radiem" w balonie

Podczas wyprawy na Podlasie Małgorzata Raducha odwiedziła Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach (przedmieścia Bielska Podlaskiego). To prywatne muzeum skansen o charakterze etnograficzno-historycznym założone w 1993 roku przez Doroteusza Fionika.

Stała ekspozycja jest prezentowana w pochodzącym z 1925 roku drewnianym domu białoruskiej rodziny Kondratiuków oraz w domu mieszczańskim z roku 1820 (przeniesionym z ulicy Poniatowskiego w centrum Bielska Podlaskiego). W skład muzeum skansenu wchodzi również spichlerz z 1935. Muzeum organizuje wystawy czasowe, warsztaty rękodzieła ludowego oraz tradycyjnego podlaskiego śpiewu i tańca.

Doroteusz Fionik wyjaśnił w audycji "Lato z Radiem", że nazwa Studziwody znaczy "chłodne wody", "źródła zimnej, dobrej wody". Miejscowość wspomniana jest po raz pierwszy w przywileju króla Zygmunta I z 1514 roku. Z gościem rozmawialiśmy o tradycjach związanych z tą ziemią, m.in. o obyczaju "kusta", czyli letnim... kolędowaniu. - Śpiewa się wówczas specjalne obrzędowe pieśni i zachodzi do gospodarzy - wyjaśnił. 

Na Podlasie trafiliśmy w czasie, gdy jego mieszkańcy obchodzą Zielone Świątki. Mieliśmy więc okazję podziwiać udekorowane domy. - Przystraja się je gałęziami lipy i brzozy. Na podłogę wysypujemy tatarak, by jego zapach się roznosił i przypominał nam o tym pięknym, zielonym święcie - opisał Fionik. Lato z Radiem 2021_maskotka bociek 1200x660 3.jpg
Bocian maskotką jubileuszowego "Lata z Radiem" 2021

 

W trakcie wycieczki schłodziliśmy się - a była taka potrzeba, ponieważ upał mocno doskwierał - oryginalnym podlaskim chłodnikiem z botwinką. Tajemnice tego przysmaku zdradził w radiowej Jedynce jego twórca - etnograf Tomasz Sulima. Zajadając się chłodnikiem, niespostrzeżenie cofnęliśmy się... o 500 lat, do Wielkiego Księstwa Litewskiego.

- Żyjemy w czasach, kiedy warzywa są właściwie całoroczne, ale do niedawna mieliśmy warzywa sezonowe. Wiosną kończyły się przetwory i nasi przodkowie czekali na świeże warzywa, liście - botwinkę, szczaw, kapustę. W okresach głodu i wojen nawet lebioda, komosa biała ratowała życie - wskazał Sulima. 

 

Czytaj także:


Na trasie naszej wyprawy spotkaliśmy również osoczników, których historia rozpoczęła się w XVI wieku. Walenty Selwesiuk, historyk sztuki, potomek osoczników i mieszkaniec jednej z ostatnich osocznickich wsi Mochnate, wytłumaczył, że osocznicy to byli ludzie, którzy pilnowali lasu. Słowo "soczyć" w białoruskim znaczyło tyle, co patrzeć, doglądać, pilnować.

- Osocznicy zawsze byli ludźmi wolnymi. Byli częścią lasu, jego systemu. Dzisiejsi osocznicy, w innych warunkach, innymi sposobami, także dbają o las, chronią go. Już nie dla króla, a dla ludzi, dla przyszłych pokoleń - podkreślił Selwesiuk. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzący: Roman Czejarek

Materiał: Małgorzata Raducha

Data emisji: 22.06.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

kk

Czytaj także

Słuchacze zdecydują o losach bohaterów. Interaktywna powieść "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 12:00
Edyta Jungowska, Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz to tylko część aktorów zaangażowanych w wyjątkowy projekt Polskiego Radia - interaktywne słuchowisko pt. "Klub miłośników Agaty Christie", które od poniedziałku (21 czerwca) pojawi się na antenie Programu 1 w ramach "Lata z Radiem". Po raz pierwszy to słuchacze będą decydowali o losach bohaterów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cleo, Rodowicz, Pectus ... "Lato z Radiem" zaprasza na wyjątkowe koncerty

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 20:00
"Lato z Radiem" nieodłącznie kojarzy się z koncertami. - To od wielu lat stały element naszej audycji, nie mogło ich zatem zabraknąć podczas jubileuszowej odsłony. Już 25 czerwca, w Zakopanem wystąpi Cleo - mówi Marcin Kusy, redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń