"Lato z Radiem" w świecie powozów i bryczek. Jak nauczyć się powożenia?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 13:07
Bryczki, powozy czy zaprzęgi konne to już prawdziwa rzadkość. Jednak jest miejsce, gdzie wszystkie te pojazdy można zobaczyć i wypróbować. Ba! Można wziąć nawet udział w mistrzostwach w powożeniu zaprzęgami konnymi. "Lato z Radiem" wybrało się do miejscowości Jagodne pod Siedlcami. Sami zobaczcie.
Maciej Walecki uczy się powożenia
Maciej Walecki uczy się powożeniaFoto: Polskie Radio

Studziwody Lato z Radiem 22.06.2021 PR1.jpg
Kulinarna (i nie tylko) wyprawa na Podlasie. "Lato z Radiem" w Studziwodach
Posłuchaj
08:10 Jedynka/Lato z Radiem - 23.06.2021 Jagodne 1 "Lato z Radiem" w świecie powozów i bryczek. Jak nauczyć się powożenia? Cz. 1. (Lato z Radiem/Jedynka)

Posłuchaj
10:25 Jedynka/Lato z Radiem - 23.06.2021 Jagodne 2 "Lato z Radiem" w świecie powozów i bryczek. Jak nauczyć się powożenia? Cz. 2. (Lato z Radiem/Jedynka)

- Jesteśmy we wsi Jagodne, pomiędzy Kałuszynem a Siedlcami. Przenieśliśmy się w czasie, tak mniej więcej o sto lat, wnioskując po powozach, które znajdują się przede mną. Jest ich aż sześć i stoją eleganckie, czarne na tle pięknej, białej stajni - przywitał słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia Maciej Walecki.

Powozy i bryczki

Nasz reporter spotkał się z Ireneuszem Kozłowskim, reprezentantem Polski w powożeniu zaprzęgami parokonnymi i czterokonnymi, trenerem i instruktorem powożenia Polskiego Związku Jeździeckiego. - Dzisiaj jest cała gama form użytkowania koni w zaprzęgu. Nie tylko sportowa, ale i reprezentacyjna, komercyjna czy rekreacyjna - mówił gość Jedynki.

Ireneusz Kozłowski opowiedział nam o powozie typu lando. - To jest pojazd na bardziej dystyngowane okazje lub spacerowy. Najczęściej podróżowali nim właściciele nie tylko zaprzęgu, ale majątku, ponieważ tak jak dzisiejsze niektóre auta, był reprezentacyjnym obiektem całego majątku. W tej odmianie powoził nie właściciel, tylko pracownik stajni, stąd odpowiednie nakrycie głowy, czyli czarny cylinder - wyjaśniał.

Z kolei znajdująca się tuż obok brązowa, elegancka bryczka, mimo że jest stylizowana na pojazd historyczny, została zrobiona we współczesnych czasach. - Jest to pojazd do wyczynowej jazdy do konkursu sportowego. Ciągnie go albo para, albo czwórka koni. Jest zrobiony z elementów drewnianych, zaś cała konstrukcja jest metalowa. Tym pojazdem można jeździć w bardzo ekstremalnych warunkach w bardzo dużym tempie, dlatego na wyposażeniu posiada współczesne hamulce - tłumaczył Ireneusz Kozłowski.

Taka bryczka na dłuższym dystansie może osiągnąć prędkość około 20 km/h. Konie muszą być wtedy dobrze przygotowane kondycyjnie.

Maciej Walecki we wsi Jagodne Maciej Walecki we wsi Jagodne

Nasz reporter na kursie powożenia

Maciej Walecki postanowił w ekspresowym tempie… nauczyć się sztuki powożenia. Najpierw musiał wdrapać się na specjalny fotel, który jest miejscem przeznaczonym dla powożącego. - Jest nieco podwyższony, żeby powożący miał dobrą widoczność przed końmi. Podstawą jest tutaj dobra sylwetka, trzeba wyprostować się i nie można się garbić - instruował Ireneusz Kozłowski.

Pomocami jeździeckimi są bat, głos i lejce. Dzięki nim powożący kontaktuje się z końmi. Należy przy tym podkreślić, że uderzenie batem nie boli konia, ponieważ powinien być on przyzwyczajony do lekkiego sygnału, pozwalającego na wydłużenie kroku, przesunięcie ciała czy też skrócenie sylwetki. W przypadku głosu, ważny jest jego ton. Możemy używać prostych słów, takich jak "dalej" czy "naprzód".

- Lejce trzymamy w taki sposób, żeby można było sprawnie je skracać i wydłużać. Mamy dobrą sylwetkę, nie możemy napinać mięśni, ręka powinna być stabilna, ale nie mocno napięta. Ręką musimy podążać za ruchem konia, co jest niezwykle istotne (…). Nogi mamy wyprostowane w kolanach. Wtedy jest bezpieczniej, ponieważ trochę siedzimy i trochę opieramy się, dzięki czemu oszczędzamy kręgosłup oraz jesteśmy zabezpieczeni, że nie wylecimy do przodu na konie w przypadku uderzenia w jakąś przeszkodę - podpowiadał Ireneusz Kozłowski.

Nauka powożenia przypomina naukę jazdy konnej, gdyż jest wykonywana w sposób precyzyjny. Siedząc na powozie, musimy pamiętać, że nasza ręka nie może działać agresywnie. - Cały czas pracujemy nad tym, żeby koń czuł się komfortowo - dodał nasz gość.

Potwierdził to Maciej Walecki. - Z jednej strony wymaga to delikatności, a z drugiej pewnego zdecydowania, ponieważ inaczej koniom można zrobić krzywdę, tak jak one mogłyby komuś, gdybyśmy stracili kontrolę nad zaprzęgiem - skomentował reporter radiowej Jedynki.

Czytaj także:

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Materiał: Maciej Walecki

Data emisji: 23.06.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

DS

Czytaj także

Słuchacze zdecydują o losach bohaterów. Interaktywna powieść "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 12:00
Edyta Jungowska, Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz to tylko część aktorów zaangażowanych w wyjątkowy projekt Polskiego Radia - interaktywne słuchowisko pt. "Klub miłośników Agaty Christie", które od poniedziałku (21 czerwca) pojawi się na antenie Programu 1 w ramach "Lata z Radiem". Po raz pierwszy to słuchacze będą decydowali o losach bohaterów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cleo, Rodowicz, Pectus ... "Lato z Radiem" zaprasza na wyjątkowe koncerty

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 20:00
"Lato z Radiem" nieodłącznie kojarzy się z koncertami. - To od wielu lat stały element naszej audycji, nie mogło ich zatem zabraknąć podczas jubileuszowej odsłony. Już 25 czerwca, w Zakopanem wystąpi Cleo - mówi Marcin Kusy, redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń