Pociągiem przez Dolny Śląsk. "Lato z Radiem" obchodzi Europejski Rok Kolei

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 13:15
Zamki, sztolnie, kościoły. To tylko część fascynujących miejsc na mapie Dolnego Śląska, które warto odwiedzić w wakacyjny weekend. W "Lecie z Radiem" mówiliśmy, w jaki sposób najlepiej podróżować po tej pełnej atrakcji krainie.
Stacja Wałbrzych Szczawienko
Stacja Wałbrzych Szczawienko Foto: Roman Czejarek/PR

Trasa.png
Festiwalowe Zakopane. "Lato z Radiem" na Podhalu

Dolny Śląsk oczami maszynisty 

Jedną z najpiękniejszych linii kolejowych na Dolnym Śląsku jest linia nr. 286 między Wałbrzychem a Kłodzkiem. - Równie malownicza jest linia przebiegająca między Jelenią Górą a Szklarską Porębą. Tutaj mamy dużo tuneli, wiadukty, piękne krajobrazy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia maszynista Dawid Liptak. 

Posłuchaj
37:25 2021_06_26 09_08_09_PR1_Lato_z_Radiem.mp3 Pociągiem przez Dolny Śląsk. "Lato z Radiem" obchodzi Europejski Rok Kolei cz. 1 (Jedynka)

 

Linia została wybudowana w latach 1876–1880 jako fragment Śląskiej Kolei Górskiej, będącej częścią projektowanej Centralnej Kolei Berlińsko-Wiedeńskiej. Po II Wojnie Światowej i zmianie granic państwowych linia weszła w skład majątku PKP, stając się od tego czasu linią o znaczeniu lokalnym. Linia ta do dziś posiada istotne znaczenie jako droga wywozu kruszywa wydobywanego w Górach Sowich i Górach Kamiennych. 

Z samochodu do pociągu 

Zamki Czocha, Książ czy Grodziec pełne są niezwykłych tajemnic, a w wałbrzyskiej Palmiarni i wrocławskim Afrykarium odnaleźć można prawdziwą egzotykę. Swą surowością kuszą sztolnie Walimia i Rzeczki, zaś okazję do chwili zadumy odnajdziemy w Kościele Pokoju w Świdnicy. Tylko w jaki sposób odwiedzić wszystkie te miejsca w ciągu jednego weekendu? Pociągiem.

W ramach Europejskiego Roku Kolei udowodniliśmy że podróż pociągiem może być ekologiczna, szybka, bezpieczna i przyjazna całej rodzinie.

- Coraz częściej przesiadamy się z samochodu do pociągu, dlatego, że są one najbardziej przyjazne środowisku. Od półtora roku Komisja Europejska stara się przekonać nas, że przed katastrofą klimatyczną mogą nas uratować między innymi pociągi - podkreśla Jacek Wasik, Dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego  Komisji Europejskiej w Polsce. - Transport jest wysoce emisyjny, emisje dwutlenku węgla rosną, natomiast pociąg bardzo niewiele tych emisji generuje - dodaje. 

Posłuchaj
35:30 2021_06_26 10_09_03_PR1_Lato_z_Radiem.mp3 Pociągiem przez Dolny Śląsk. "Lato z Radiem" obchodzi Europejski Rok Kolei cz. 2 (Jedynka)

 

Pociągiem po Europie za darmo?

Czy można po Unii Europejskiej podróżować pociągiem za darmo? Oczywiście, że tak, jednak trzeba spełnić pewne wymogi. - KE stworzyła program DiscoverEU, dzięki któremu w tym roku 60 tys. osób, które mają 18-19 lat będą mogły dostać bilet kolejowy na miesięczną podróż pod Europie - informuje Pola Kufel-Ślęczek z Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce. 

Podróż obejmuje 4 wybrane państwa Unii Europejskiej. Osoba zainteresowana musi wypełnić odpowiedni formularz zgłoszeniowy. - Trzeba w nim opisać te miejsca, w które chce się jechać i dlaczego. Komisja Europejska ocenia te zgłoszenia i wybiera najciekawsze podróże. Przez 30 dni dana osoba jeździ za darmo po Europie, nie płacąc za noclegi, bo moze podróżować w nocy - informuje gość audycji. 


Posłuchaj
37:34 2021_06_26 11_06_57_PR1_Lato_z_Radiem.mp3 Pociągiem przez Dolny Śląsk. "Lato z Radiem" obchodzi Europejski Rok Kolei cz. 3 (Jedynka)

 

Festiwal Kultury Europejskiej 

Festiwal Kultury Europejskiej z okazji dziesiątych urodzin Domu Europy we Wrocławiu! Biuro Parlamentu Europejskiego oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej zapraszają na wydarzenia między 1 a 4 lipca 2021 roku. - Mamy bardzo bogaty wachlarz repertuarowy. Będą koncerty młodych, znanych artystów z Polski i z zagranicy, pojawią się gwiazdy polskiej muzyki - zapowiada Michał Hadasik, dyrektor artystyczny festiwalu. - Będzie można oglądać wystawy, podczas festiwalu zaprezentują się wspaniali tancerze. Każdy znajdzie coś dla siebie - podkreśla. 

***

Audycja powstała przy współpracy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Zobacz też:

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem", którą można pobrać na telefon.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Dawid Liptak (maszynista, instruktor, Kolej Dolnośląska), Rafał Wiernicki (Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Boguszowie-Gorcach/Sowiogórskie Bractwo Kolejowe), Jacek Wasik (Dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego  Komisji Europejskiej w Polsce), Pola Kufel-Ślęczek (Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce), Zuzanna Fogtt (Prezeska Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ), Michał Hadasik (muzyk "Sceny pod regałem", Dyrektor Artystyczny Festiwalu Kultury Europejskiej), Wojciech Kołodziej  (Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie), Michał Karczmarek (licencjonowany przewodnik turystyczny i pilot wycieczek), Marta Wróbel (Kierownik Działu Marketingu i Promocji Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia), Roman Kutc (przewodnik), Anna Żabska (Prezes Zamku Książ), Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, Zbigniew Gryzgot Muzeum Kolejnictwa na Śląsku, w Jaworzynie Śląskiej), Agnieszka Batóg (aktorka, kolektyw teatralny "Lufcik na Korbkę")

Data emisji: 26.06.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans 

Czytaj także

Słuchacze zdecydują o losach bohaterów. Interaktywna powieść "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 12:00
Edyta Jungowska, Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz to tylko część aktorów zaangażowanych w wyjątkowy projekt Polskiego Radia - interaktywne słuchowisko pt. "Klub miłośników Agaty Christie", które od poniedziałku (21 czerwca) pojawi się na antenie Programu 1 w ramach "Lata z Radiem". Po raz pierwszy to słuchacze będą decydowali o losach bohaterów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystartowało "Lato z Radiem 2021" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 09:20
Konferencją inauguracyjną rozpoczęła się jubileuszowa 50. edycja legendarnej audycji Programu 1 "Lato z Radiem". Przed nami m.in. trasa reporterska i odkrycia niezwykłych miejscowości na mapie Polski, interaktywna powieść i konkursy, a w każdy piątek o 20.00 - koncerty największych polskich gwiazd. Zapraszamy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" zza kulis. Marcin Kusy: w tym roku pojawią się wyjątkowi goście

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 08:50
- Ciesze się, że udało się zgromadzić artystów, którzy byli z nami od początku tras koncertowych, czyli od lat 90. - mówi  redaktor naczelny radiowej Jedynki, Marcin Kusy. 
rozwiń zwiń