Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Peleton "Lata z Radiem" mknie dalej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 13:40
W każdy piątek rusza Peleton "Lata z Radiem" i Radia Kierowców. Nasi reporterzy przemierzą całą Polskę i przybliżą najpiękniejsze trasy rowerowe i motorowe. Dziś Patryk Michalski odkrywał najpiękniejsze trasy rowerowe Mierzei Wiślanej.
Patryk Michalski kontynuuje podróż w ramach Peletonu Lata z Radiem
Patryk Michalski kontynuuje podróż w ramach Peletonu "Lata z Radiem"Foto: Polskie Radio

Czytaj też:
LzR 2021_Rodowicz_Vondackova_1200x628.jpg
Już dziś koncert Maryli Rodowicz i Heleny Vondráčkovej na Zamku Książ

W ubiegłym tygodniu Patryk Kuniszewicz rozpoczął Peleton "Lata z Radiem" w Pucku, a następnie przejechał motocyklem wzdłuż Zatoki Gdańskiej. Swoją podróż zakończył w Stegnie, z której dziś w dalszą drogę wyruszył Patryk Michalski. Reporter "Lata z Radiem" zamienił jednak motocykl na rower.

Stegna deszczowa, Bałtyk wzburzony

Stegna słynie z malowniczego bulwaru. Kultowe audycje Polskiego Radia mają tam swoje ławeczki, Patryk Michalski nie mógł więc nie rozpocząć drugiego etapu peletonu właśnie tam. - Dziś nie miałem żadnego dylematu. Stoję przy ławeczce "Lata z Radiem", na niej mój kask. Chętnie bym na niej usiadł, ale ławeczka jest cała mokra, bo dziś nad Mierzeją Wiślaną pochmurno, pada. Patrzę na temperaturę na moim liczniku rowerowym: 18,3 stopnia - relacjonował reporter "Lata z Radiem".


Posłuchaj
02:26 PR1_AAC 2021_07_02-09-23-40.mp3 Peleton "Lata z Radiem" trwa. Patryk Michalski na rowerze wyruszył ze Stegny cz. 1 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Patryk Michalski poinformował również o tym, że morze jest wzburzone, a na wieżach ratowniczych zawieszono czerwone flagi. - Fala powyżej jednego metra, prądy wsteczne są bardzo silne, oflagowanie czerwone. Zakaz wchodzenia do wody i kąpieli - brzmiał komunikat Jacka Dąbrowskiego z Odrzańskiego Ratownictwa Specjalistycznego. Turyści wypoczywający na wybrzeżu znaleźli jednak rozwiązanie, Reporter "Lata z Radiem" zwrócił uwagę na dużą liczbę spacerowiczów.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Czytaj też:
rodowicz vondaczkova 1200x660.jpg
Rodowicz i Vondráčková: znamy się tak długo, jak gra "Lato z Radiem"

Malownicza Mierzeja

To pewne, że ekwipunek turysty wyruszającego na wakacje ku Stegnie czy Jantarowi powinien powiększyć się o jednoślad. Przekonywał o tym przewodnik, Jan Wilkanowski. - Mamy od kilku lat możliwość podróżowania piękną ścieżką rowerową poprowadzoną przez las, przez najbardziej atrakcyjne rejony przyrodnicze na Mierzei Wiślanej. Szlak jest szutrowy, czysty i pięknie położony - mówił gość audycji. To miejsce, w którym można wypocząć z dala od zgiełku samochodów.

Trasa rowerowa na Mierzei jest również przyjazna dla rodzin z dziećmi. - Zwłaszcza odcinek między Mikoszewem a Stegną jest płaski, przyjazny, szeroki. Zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane znajdą tu coś dla siebie - uspokajał Jan Wilkanowski. Bardziej wymagający jest szlak w kierunku Kątów Rybackich i Krynicy. - Tam musimy liczyć się z tym, że nieraz pod górkę trzeba będzie rower podprowadzić, jeżeli ktoś przesadzi. Niemniej to też jest wakacyjna przygoda - dodawał gość audycji.

A na trasie kormorany

Rezerwat "Kąty Rybackie" słynie z populacji kormoranów i czapli siwej. Ścieżka rowerowa biegnie zaledwie kilkadziesiąt metrów od rezerwatu, co gwarantuje wspaniałe przeżycia, bezcenny kontakt z przyrodą w jej naturalnym środowisku. - Ale to nie tylko ten rezerwat. Ścieżka rowerowa w Stegnie zaczyna się przy rezerwacie "Mewia Łacha", a po drodze mamy właśnie "Kąty Rybackie" i jeszcze przepiękny rezerwat dendrologiczny "Buki Mierzei Wiślanej" w okolicy Krynicy Morskiej - wyjaśniał Jan Wilkanowski.


Posłuchaj
05:29 PR1_AAC 2021_07_02-09-38-06.mp3 Peleton "Lata z Radiem" trwa. Patryk Michalski na rowerze wyruszył ze Stegny cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Na wysokości Krynicy, ścieżka rowerowa osiąga apogeum malowniczości. Trasa prowadzi wówczas przy samej plaży. - Proszę sobie wyobrazić dwa kilometry drogi rowerowej prowadzonej przez wydmę i widzimy zarówno las sosnowy jak i przepiękną plażę Mierzei Wiślanej - podkreślał gość "Lata z Radiem". Patryk Michalski urzeczony krajobrazami kontynuował swoją podróż ku miejscu, gdzie Wisła spotyka się z Bałtykiem, nie zapominając o kasku i dzwonku, podstawowym wyposażeniu rowerzysty.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Świat po deszczu

Reporter "Lata z Radiem" niespiesznie jechał dalej, rozkoszując się tym, jak otaczająca go przyroda wygląda po deszczu. - Jest zielono, ta zieleń jest tak żywa, tak bardzo uspokaja, kiedy się na nią patrzy. No i pięknie ten las pachnie po deszczu. Po mojej prawej stronie jest wysoka wydma, która oddziela mnie od Morza Bałtyckiego, więc szumu morza raczej dzisiaj nie słyszę, ale słyszę za to wiatr w uszach. Słyszę też krople deszczu, które odbijają się od liści, no i ptaki - opowiadał Patryk Michalski.


Posłuchaj
02:24 PR1_AAC 2021_07_02-10-35-10.mp3 Peleton "Lata z Radiem" trwa. Patryk Michalski na rowerze wyruszył ze Stegny cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
02:20 PR1_AAC 2021_07_02-11-15-51.mp3 Peleton "Lata z Radiem" trwa. Patryk Michalski na rowerze wyruszył ze Stegny cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Podczas jazdy każdemu należy się jednak odpoczynek. Jeden ze słuchaczy "Lata z Radiem" wyjechał naprzeciw naszego reportera i zaprosił go na herbatę pod altaną w ogrodzie. Gospodarzem okazał się pan Marek, który trzy lata temu brał udział w Rejsie Niepodległości na "Darze Młodzieży". - Czasem trzeba zmienić plany podróży, wstąpić na herbatkę, ogrzać się, trochę osuszyć po tym deszczu - podsumował Patryk Michalski przed ostatnim etapem peletonu.

Zobacz też:

W Mikoszewie

Przed dwunastą reporter "Lata z Radiem" dotarł do celu: do przekopu Wisły. Kilometr dalej rzeka spotyka się z morzem. - Ten wielki przekop powstał w roku 1895. Powstał po to, by zabezpieczyć tereny Żuław przed powodziami, które bardzo mocno nękały lokalnych mieszkańców - wyjaśniał Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. W tym miejscu znajduje się kolejny rezerwat.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

- Powstał w wyniku działalności człowieka. Dzięki przekopowi i później naturze, czyli wypychaniu piasku z Wisły powstały najpierw łachy, a później one zarosły i powstał stożek, w którym teraz gnieżdżą się ptaki - mówił gość "Lata z Radiem". Choć trafiają się osoby, które usiłują podejrzeć zwierzęta, warto pamiętać, że rezerwat nie jest udostępniony zwiedzającym.


Posłuchaj
04:56 PR1_AAC 2021_07_02-11-38-04(1).mp3 Peleton "Lata z Radiem" trwa. Patryk Michalski na rowerze wyruszył ze Stegny cz. 5 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadząca: Roman Czejarek

Materiał: Patryk Michalski

Data emisji: 2.07.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

Rower vs. samochód - kto okaże się szybszy?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 05:00
Jeden z najtańszych na świecie czterokołowców stanął do rywalizacji z rowerem. Zadanie? Jak najszybciej przekroczyć linię mety. Wynik eksperymentu może Cię zaskoczyć! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obowiązkowe ubezpieczenie dla rowerzystów

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 05:00
Katie Melua w jednym ze swoich przebojów śpiewa o 9 milionach rowerów w Pekinie. Na całym świecie są ich miliardy. Czy powinniśmy wyposażyć je w tablice rejestracyjne i ubezpieczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pół wieku w eterze. "Lato z Radiem" świętuje złoty jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 05:00
Pięćdziesiąt lat temu, o godzinie 11, na antenie Programu 1 Polskiego Radia wybrzmiała "Polka Dziadek". Był to sygnał do rozpoczęcia "Lata z Radiem", audycji wymyślonej przez Aleksandra Tarnawskiego. Audycji, która przez lata zyskiwała grono wiernych słuchaczy i która stała się kultowa.
rozwiń zwiń