"Lato z Radiem" popularne wśród słuchaczy z Ukrainy. "W latach 80. było okienkiem na świat"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 11:41
- Śmiało można powiedzieć, że słuchacze z Ukrainy reagują na "Lato z Radiem" z entuzjazmem. Wielu z nich słuchało tej audycji w latach 70. i 80. i wówczas to było okienko na świat - mówi Anton Marczyński z sekcji ukraińskiej Polskiego Radia. 
.
. Foto: www.polskieradio.pl

szof 663.jpg
50 lat temu wystartowało "Lato z Radiem" - pierwsza w Polsce audycja na żywo

Pięćdziesiąt lat temu, o godzinie 11, na antenie Programu 1 Polskiego Radia wybrzmiała "Polka Dziadek". Był to sygnał do rozpoczęcia "Lata z Radiem", audycji wymyślonej przez Aleksandra Tarnawskiego. Audycji, która przez lata zyskiwała grono wiernych słuchaczy i która stała się kultowa.

- Każdego roku czekałem na 21 czerwca. Można było usłyszeć zarówno polską muzykę, jak i przeboje światowe - mówi jeden ze słuchaczy ze Lwowa. - Uczyłem się języka polskiego przez kilka lat, nawet porozumiewałem się w tym języku - słyszymy. 


Posłuchaj
03:06 Jedynka/Lato z Radiem Ukraina słuchacze.mp3 "Lato z Radiem" popularne wśród słuchaczy z Ukrainy (Jedynka)

Jak podkreśla Pan Piotr, pochodzący z Mościska, kultowa "Polka dziadek" towarzyszy mu od wielu lat. - Najdalej jak sięgam pamięcią, przed 1980 rokiem - zdradza. - Mój dziadziuś, z którym spędzałem mnóstwo czasu, nie rozstawał się z małym radyjkiem - dodaje.

Serwisy informacyjne w języku ukraińskim

Dla wielu ukraińskich słuchaczy Polskiego Radia spore znaczenie ma fakt, że od czterech lat serwisy informacyjne w "Lecie z Radiem" brzmią w ich ojczystym języku, obok serwisów w językach: polskim, angielskim i niemieckim. - Słuchacze doceniają tę zmianę i to zwraca uwagę audytorium ukraińskiego na tę audycję - przyznaje Anton Marczyński. - Zwykle mamy ok. 10-15 minut na to, żeby przygotować serwis, więc to wymaga pewnej wprawy i uważności, żeby przed wejściem na żywo nie popełnić błędów - zaznacza.

Czytaj również: 

Historia kultowej audycji

"Lato z Radiem" gości w domach słuchaczy praktycznie nieprzerwanie od pięćdziesięciu lat. Historia audycji pełna jest niezwykłych anegdot, wyjątkowych osobowości i pozycji programowych, które do dziś budzą rozrzewnienie.

Pierwsza audycja trwała pięćdziesiąt minut, a poprzedziły ją kultowy już sygnał polki na klarnet i orkiestrę oraz zapowiedź w pięciu językach. "Lato z Radiem" emitowano od poniedziałku do piątku. W czasie wakacyjnego serwisu informowano słuchaczy o najistotniejszych kwestiach z punktu widzenia wczasowicza: o pogodzie, o komunikacji kolejowej i autobusowej, pojawiła się również korespondencja z Gdańska i Rzeszowa. Audycja nie odniosła jednak sukcesu.

Zobacz także: 

Historia pisze się nadal 

O tym, jak "Lato z Radiem" wyglądało dawniej, można przeczytać w książkach Romana Czejarka pt. "Moje Lato z Radiem", "Kochane Lato z Radiem" oraz "Wielkie gotowanie". Historia audycji wciąż jednak się pisze, a każdy kolejny rok stanowi jej nowy, fascynujący rozdział. Tegoroczna, jubileuszowa edycja znów będzie pełna wakacyjnej muzyki, reporterskich podróży po Polsce i konkursów z nagrodami. Znów zabrzmi kultowa "Polka Dziadek", a słuchacze będą mogli współtworzyć powieść emitowaną w odcinkach.

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Data emisji: 7.07.2021 r. 

Godzina emisji: 9.48

ans 

Czytaj także

Podziel się swoją historią z Polskim Radiem w tle. Do zdobycia pamiątkowy album wydany na 95-lecie rozgłośni

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 09:53
W sobotę, 13 lutego, przypadka kolejne święto wszystkich radiowców, czyli - Światowy Dzień Radia, obchodzony w celu upamiętnienia powstania rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku. Polskie Radio postanowiło uczcić ten dzień organizując specjalną akcję dla Słuchaczy i obserwujących profil stacji na Instagramie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publiczność nie chciała wypuścić go ze sceny. Zobacz koncert Krzysztofa Krawczyka z trasy "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 20:15
Wielkie przeboje, wyjątkowy głos i doskonały kontakt z publicznością – tak w telegraficznym skrócie można podsumować koncert Krzysztofa Krawczyka w Rudzie Śląskiej w 2013 roku. Zapis występu w ramach trasy "Lata z Radiem" jest dostępny na profilu Polskiego Radia w serwisie YouTube.
rozwiń zwiń