Tajemnice najstarszej uczelni muzycznej w Polsce. "Lato z Radiem" na Uniwersytecie Chopina

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 13:40
Już w najbliższy piątek, w auli Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, odbędzie się kolejny koncert "Lata z Radiem". Z tej okazji Maciej Walecki wszedł za kulisy najstarszej uczelni muzycznej w Polsce.
Maciej Walecki odwiedził najstarszą muzyczną uczelnię w Polsce
Maciej Walecki odwiedził najstarszą muzyczną uczelnię w Polsce Foto: Polskie Radio/Fb

Warszawski uniwersytet został założony w roku 1810, co czyni z niego nie tylko najstarszą uczelnię muzyczną w Polsce, ale również jedną z najstarszych w Europie. Studenci kształcą się tu m.in. na Wydziale Instrumentalnym, Wydziale Wokalno-Aktorskim, Wydziale Muzyki Kościelnej i Wydziale Tańca. W piątkowy wieczór w auli Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina wybrzmią wyjątkowe aranżacje przebojów największych polskich artystów.


Posłuchaj
04:24 PR1_AAC 2021_07_15-09-25-06.mp3 Maciej Walecki odwiedził najstarszą muzyczną uczelnię w Polsce, cz. 1 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Posłuchaj
03:20 PR1_AAC 2021_07_15-10-18-31.mp3 Maciej Walecki odwiedził najstarszą muzyczną uczelnię w Polsce, cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Czytaj też:
CEZ_7137.JPG
Chopin University Big Band i goście na scenie "Lata z Radiem". Wśród gwiazd: Danuta Błażejczyk i Ryszard Rynkowski

Tańczyć każdy może

Maciej Walecki swoją wędrówkę przez zakamarki uniwersytetu rozpoczął od Sali Operowej, gdzie trafił na próbę baletową. - To jest bardzo przydatna sala, bardzo wygodna szczególnie do tego, żeby robić małe etiudy choreograficzne, żeby pracować nad elementami dotyczącymi spektakli tanecznych - mówi dr hab. Tomasz Nowak i dodaje, że zajęcia te nie skupiają się na muzyce, lecz na ruchu. Sam taniec jest niezwykle istotny w naszym życiu.

To aktywność fizyczna, która ma zbawienny wpływ nie tylko na naszą sprawność fizyczną, ale również umysłową i duchową. Trudność tańca zależy jednak od jego rodzaju. - Taniec klasyczny jest trudną drogą, niekoniecznie dostępną dla wszystkich. Na kierunku "taniec" zajmujemy się jednak również tańcem współczesnym, tańcem ludowym, czasami też orientalnymi zjawiskami tanecznymi - usłyszał nasz reporter.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Pogromca mitów

W środowisku mówi się, że muzykowi grającemu na instrumencie dętym wystarczy pokazać cytrynę, by doprowadzić do tragedii. Maciej Walecki ruszył, aby sprawdzić, ile w tym prawdy. - Słyszałem o tym, ale ja nie reaguję strachem. Lubię cytrynę, piję często wodę z cytryną. Nawet między moim graniem i ćwiczeniami i nic mi się nie dzieje - mówi jeden z muzyków grających na trąbce. Gdy więc wydawało się, że to tylko mit, reporter "Lata z Radiem" trafił na pewną wskazówkę.


Posłuchaj
04:39 PR1_AAC 2021_07_15-11-16-41.mp3 Maciej Walecki odwiedził najstarszą muzyczną uczelnię w Polsce, cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

- Są takie trudne momenty, na przykład podczas egzaminów różnego typu. Kiedy gramy i ktoś się zestresuje, a jeszcze w pomieszczeniu jest suche powietrze, to często myśli się o cytrynie, i wtedy faktycznie ta ślina napływa do ust i lepiej się gra - mówi inna z przepytywanych osób, a potwierdza to kolejny z trębaczy. - Cytryna czasami pomaga. Muzykom zasycha w ustach, a owoc ten powoduje skojarzenia wywołujące ślinotok. I to jest fajne - wyjaśnia.

Koncerty w kameralnej atmosferze

Reporter "Lata z Radiem" zajrzał również do Sali Kameralnej. Tam, zgodnie z nazwą, organizowane są koncerty bardziej intymne, w mniejszych składach. - Tak jak w sali koncertowej mamy możliwość wysłuchania Orkiestry Symfonicznej, tak w tej sali możemy wysłuchać kwartetów smyczkowych czy solowych koncertów fortepianowych. I od nowego sezonu artystycznego koncerty z tej Sali im. Henryka Melcera będą włączone do kalendarza koncertowego - mówi klarnecista Jacek Dziołak.

Zobacz też:

Sala Kameralna to swoiste ukoronowanie wysiłków braci studenckiej, choć okazuje się, że występy tutaj możliwe są również podczas edukacji. -  Odbywają się tu głównie egzaminy i przygotowania do egzaminów. Na co dzień pracujemy w dużo mniejszych salach, a to jest dla studenta taka nobilitacja. Tu akustyka jest zupełnie inna niż w salach ćwiczeniowych - dodaje gość audycji. Próbkę zaprezentowano na antenie i sami Państwo mogą się przekonać, jak w Sali Kameralnej brzmi klarnet.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Sceneria dla gwiazd

Już jutro, w piątek 16.07, o godzinie 20.00 zapraszamy na kolejny koncert w ramach jubileuszowej trasy koncertowej "Lata z Radiem". W scenerii najstarszej polskiej uczelni muzycznej wystąpi Chopin University Big Band, a zespołowi będą towarzyszyć Danuta Błażejczyk oraz Ryszard Rynkowski. 

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadząca: Joanna Racewicz

Materiał: Maciej Walecki

Data emisji: 15.07.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

. .

Czytaj także

Jubileuszowa kartka pocztowa "Lata z Radiem" od Poczty Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 15:05
W dniu 50. urodzin "Lata z Radiem", 1 lipca 2021 roku, do obiegu została wprowadzona wyjątkowa kartka pocztowa. Autorem projektu jest Poczta Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taka płyta zdarza się raz na 50 lat! Jubileuszowy winyl "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 09:00
Z okazji wielkiego jubileuszu "Lata z Radiem", Program 1 wspólnie z Agencją Muzyczną Polskiego Radia przygotowali jedyną w swoim rodzaju płytę winylową, na której znajdują się największe polskie przeboje! Całość ukazuje się w limitowanym nakładzie tysiąca ręcznie numerowanych egzemplarzy. Na stronie internetowej sklepu Polskiego Radia trwa już przedsprzedaż, a data premiery handlowej to piątek, 16 lipca. Egzemplarz sygnowany numerem 1 został przekazany na cele charytatywne. 
rozwiń zwiń