Jaskinie, nietoperze i zabytki. "Lato z Radiem" z wizytą w Ojcowskim Parku Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 13:30
Tysiące gatunków roślin i zwierząt, cieki wodne, malownicze szlaki turystyczne, jaskinie i zabytki. Reporter "Lata z Radiem" ruszył, żeby odkryć sekrety Ojcowskiego Parku Narodowego.
Roman Czejarek w Ojcowskim Parku Narodowym
Roman Czejarek w Ojcowskim Parku Narodowym Foto: Roman Czejarek/PR

IMG_20210716_102725.jpg
Rowerem nad Kanał Augustowski. Ciąg dalszy Peletonu "Lata z Radiem"

Ojcowski Park Narodowy został utworzony w 1956 roku jako szósty w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 21,46 km², co czyni go najmniejszym ze wszystkich tego typu obszarów w naszym kraju. Pomimo rozwiniętej działalności człowieka w Ojcowskim Parku Narodowym odnajdziemy ogromną różnorodność przyrody. To z jednej strony niezwykłe okazy flory, jak róża alpejska, chaber miękkowłosy i sromotnik zwyczajny, z drugiej zaś bogata fauna, którą reprezentują choćby traszki, pstrągi i kuny.

Ze względu na dobrą lokalizację i piękno przyrody park corocznie jest odwiedzany przez rzesze turystów. - Jeżeli chodzi o komunikację, dostępność dla turystów i mieszkańców tych regionów, to nie ma dłuższego przejazdu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Gierat, dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego. - W przybliżeniu oszacowaliśmy, że ok. 400-500 tys. turystów rocznie odwiedza nasz park. Jest to wartość przybliżona, gdyż nie mamy żadnego monitoringu - dodaje. 


Posłuchaj
34:46 2021_07_17 09_11_33_PR1_Lato_z_Radiem.mp3 "Lato z Radiem" w Ojcowskim Parku Narodowym cz. 1 (Jedynka)

Posłuchaj
34:21 2021_07_17 10_12_46_PR1_Lato_z_Radiem.mp3 "Lato z Radiem" w Ojcowskim Parku Narodowym cz. 2 (Jedynka)

Posłuchaj
34:34 2021_07_17 11_10_37_PR1_Lato_z_Radiem.mp3 "Lato z Radiem" w Ojcowskim Parku Narodowym cz. 3 (Jedynka)

   

Późnorenesansowy Zamek Pieskowa Skała 

Zamek po raz pierwszy wzmiankowany jest jako "Peskensteinw dokumencie wydanym w 1315 r. przez Władysława Łokietka. W pierwszej połowie XIV w. Kazimierz III Wielki wybudował w tym miejscu zamek - element łańcucha obronnych Orlich Gniazd - składający się z dwóch części: górnej i dolnej. Górna, niezachowana, wzniesiona była na niedostępnej skale zwanej Dorotką. 

- Zamek ma dwa dziedzińce i każdy z nich jest inny. Starszy, arkadowy dzisiaj jest dostępny dla wszystkich turystów, ale kiedyś ta brama była zamknięta, natomiast dziedziniec zewnętrzny jest pięknie otwarty na panoramę Prądnika - opowiada przewodnik Olgierd Mikołajski. 

Skąd wzięła się nazwa "Pieskowa Skała"? - Uczeni lingwiści tłumaczą, że nazwa nie wywodzi się od psa, tylko od Pieszki. To jest staropolska wersja imienia Piotr - odpowiada przewodnik. - Nie było żadnego zamku, to miejsce należało do jakiegoś Pieszki i ludzie nadali taką nazwę - wyjaśnia. 

Zobacz też:

Nietoperze - symbol OPN 

W audycji przyjrzeliśmy się również nietoperzowi, który nieprzypadkowo stał się symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego. Spośród 25 gatunków żyjących w Polsce - na terenie parku i w najbliższej okolicy naliczono 17. Dość często można spotkać w jaskiniach, w czasie hibernacji, podkowca małego i nocka dużego.

Jak mówi gość "Lata z Radiem" dr Anna Klasa, nietoperze to bardzo inteligentne stworzenia. - Wydają mnóstwo głosów socjalnych, porozumiewają się między sobą. Pod koniec sierpnia ma miejsce zjawisko zwane "swarmingiem". Nietoperze gromadzą się przy wlotach do jaskiń, jest ich kilka tysięcy, i rozmawiają ze sobą, uczą się od starych nietoperzy, gdzie np. mogą przylecieć na zimowisko - tłumaczy dr Anna Klasa. - Głosów socjalnych jest bardzo dużo - dopowiada. 

***

Podczas wyjazdowej audycji opowiedzieliśmy o najpiękniejszych szlakach turystycznych Ojcowskiego Parku Narodowego, o jego symbolach, jak Maczuga Herkulesa i Zamek Pieskowa Skała. Opowiedzieliśmy o Grocie Łokietka i przybliżyliśmy legendę o słynnym królu Władysławie Łokietku oraz posłuchaliśmy opowieści o lokalnych winnicach. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Tomasz Gierat (dyrektor OPN), Aleksander Kamiński (przewodnik), Marek Chochół (przyrodnik), Olgierd Mikołajski (kustosz Zamku Pieskowa Skała), Janusz Glanowski (główny specjalista ds. edukacji OPN), Wojciech Bosak (dziennikarz, krytyk branży winiarskiej), dr Anna Klasa (kierownik pracowni naukowo-edukacyjnej OPN), Magda Węgiel, Agnieszka Sendor, Jakub Baran (zastępca dyrektora OPN) 

Data emisji: 17.07.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans 

Czytaj także

Kulinarna (i nie tylko) wyprawa na Podlasie. "Lato z Radiem" w Studziwodach

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 12:45
Drugiego dnia "Lata z Radiem" wybraliśmy się - wraz z Małgorzatą Raduchą - do miejscowości Studziwody koło Bielska Podlaskiego. Na miejscu oglądaliśmy pięknie przyozdobione domy i zajadaliśmy się przepysznym chłodnikiem z botwinką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smaki Mazowsza. "Lato z Radiem" w Rycharcicach

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 13:10
W swojej kulinarnej wędrówce przez Polskę Małgorzata Raducha odwiedziła Koło Gospodyń Wiejskich w Rycharcicach w gminie Gozdowo. W roku 2019 właśnie ta organizacja została wyróżniona tytułem najlepszego Koła Gospodyń Wiejskich na Mazowszu.
rozwiń zwiń