"Lato z Radiem w Puńsku. Litewskie smaki

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 13:10
Małgorzata Raducha wyruszyła dziś do Puńska, w województwie podlaskim. Tam, wśród lokalnych smakołyków, poznawała okoliczne legendy i historyczne podania.
Małgorzata Raducha odwiedziła skansen w Puńsku
Małgorzata Raducha odwiedziła skansen w Puńsku Foto: Polskie Radio

Czytaj też:
Studziwody Lato z Radiem 22.06.2021 PR1.jpg
"Piękny sen" w Bogoniowicach. Pectus na trasie "Lata z Radiem"

Podlasie, pojezierze wschodniosuwalskie, powiat sejneński, Puńsk. Właśnie tam w swej kulinarno-historycznej wędrówce zawędrowała reporterka "Lata z Radiem", Małgorzata Raducha. Odnalazła m.in. ślady litewskie, co nie powinno dziwić z uwagi na bliskość granicy - zaledwie sto kilometrów od Puńska znajduje się choćby Kowno.


Posłuchaj
01:48 PR1_AAC 2021_07_21-09-24-52.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Puńsk ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
05:46 PR1_AAC 2021_07_21-09-35-59.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Puńsk cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  

Wśród litewskich legend

Słomiana strzecha, georginie, malwy i ruta w ogródku. W tak malowniczej scenerii puńskiego skansenu Małgorzata Raducha oddała się poszukiwaniom szczegółów litewskiej legendy o pięknej Jegli. Córka litewskiego księcia pewnego dnia zakochała się w wężu. - Wąż okazał się przystojnym mężczyzną i odbyły się zaślubiny. Następnie oboje zamieszkali w kryształowej komnacie, w głębinach jeziora, tu w Szurpiłach. Żyło im się dobrze, Jegla urodziła trzech synów i córeczkę - mówi Danuta Witkowska z Domu Kultury Litewskiej w Puńsku. Sielankę pary przerwała jednak tęsknota za rodziną.


Posłuchaj
03:53 PR1_AAC 2021_07_21-10-12-08.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Puńsk cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
05:32 PR1_AAC 2021_07_21-11-18-12.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Puńsk cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  

Jegla postanowiła odwiedzić braci. Zabrała ze sobą dzieci, a z mężem umówiła się na pilnie strzeżone hasło. - Bracia jeszcze żyli, Jegla bardzo im się spodobała. Wpadli więc na podstęp, że zdobędą hasło. Nikt nie miał prawa go zdradzić, ale ostatecznie zrobiła to najmłodsza córka Jegli. Bracia udali się więc na brzeg jeziora i wywołali węża. Kiedy wypłynął, zadźgali go - dodaje gość "Lata z Radiem". Jegla wraz z dziećmi, po pewnym czasie wróciła na brzeg i zobaczyła pianę krwi. - Uświadomiła sobie, że nie ma do czego wracać, zamieniła więc swoje dzieci w drzewa, sama też stała się świerkiem - dodaje Danuta Witkowska.

Zobacz też:

Puńsk - historia

Najstarsze ślady człowieka odnalezione w okolicy Puńska pochodzą sprzed 10 tys. lat. Puńsk to wieś, która jednak w latach 1647 - 1852 była miastem. - Dwa wieki Puńsk był miastem. Niestety w tym okresie Puńsk przeżył pożar i epidemię chorób zakaźnych, a co za tym idzie, strasznie zubożał. Liczba ludności zmalała, poza tym Puńsk znajdował się obok głównych szlaków handlowych i nie miał perspektyw do rozwoju - tłumaczy Asta Pieczulis z Domu Kultury Litewskiej w Puńsku. Ostatecznie więc sami mieszkańcy poprosili o odebranie praw miejskich.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Przy litewskim stole

Po lekcji historii i zgłębianiu legend Małgorzata Raducha zgłodniała i ruszyła w stronę suto zastawionego smakołykami, podlaskiego stołu. Reporterka "Lata z Radiem" zgłębiała m.in. tajemnicę niepowtarzalnego, wyjątkowego litewskiego chołodźca, czyli chłodnika. - My dajemy buraka marynowanego, specjalnie przygotowanego - mówi Elżbieta Januszaniec, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Puńsku. Tuż obok trwała produkcja soczewiaków, czyli bułeczek z ciasta ziemniaczanego, nadziewanych nasionami soczewicy.


Czytaj też:
Panele.jpg
Energia ze słońca. "Lato z Radiem" w Choszcznie

- Soczewicę najpierw moczymy. Podsmażamy słoninę na tłuszczu, dodajemy cebulę i tę namoczoną soczewicę. Żeby farsz był bardziej zwarty, można tam włożyć również jajko - tłumaczy gość "Lata z Radiem" i dodaje, że puńska gospodyni musi nierzadko wstać nawet przed piątą rano. - U nas zazwyczaj gospodynie to są te, które doją krowy. Najpierw więc idą do zwierząt, a dopiero później do robienia świątecznego obiadu. A na podlaskim stole króluje m.in. żytni chleb. - U nas już młyn nie działa, ale wcześniej w Puńsku funkcjonował - mówi pani Elżbieta.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadząca; Agnieszka Kunikowska

Materiał: Małgorzata Raducha

Data emisji: 21.07.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

Koncert zespołu Pectus w malowniczych Bogoniowicach [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 21:15
Stanowią grupę muzyków, która od lat towarzyszy kultowej audycji Programu 1 Polskiego Radia. W piątek, 23 lipca, w ramach trasy "Lata z Radiem" w malowniczych Bogoniowicach wystąpił zespół Pectus. Zapraszamy do obejrzenia wideo z tego wyjątkowego koncertu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smaki Podlasia. "Lato z Radiem" w Orzeszkowie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 12:50
O poranku Małgorzatę Raduchę powitał zapach świeżych drożdżówek z jagodami. Reporterka "Lata z Radiem" w poszukiwaniu kulinarnych inspiracji dotarła na Podlasie.
rozwiń zwiń