Rowerem przez Roztocze. Peleton "Lata z Radiem" znów w drodze

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 12:50
Patryk Michalski kontynuuje swoją podróż przez Polskę w ramach Peletonu "Lata z Radiem" i Polskiego Radia Kierowców. Tym razem zaprosi nas na najpiękniejsze rowerowe trasy Roztocza.
Patryk Michalski ruszył na Roztocze
Patryk Michalski ruszył na RoztoczeFoto: Polskie Radio

Czytaj też:
CEZ_0666.JPG
Zespół Pectus kolejną gwiazdą trasy koncertowej "Lata z Radiem"

Czym jest pogoda rowerowa? - Niebo zasnute chmurami, ale słońce zza tych chmur od czasu do czasu wygląda i błękitne niebo też się przebija. A na termometrze około dwudziestu stopni. To jest idealna pogoda, żeby dziś przemierzyć tę piękną okolicę - mówił Patryk Michalski.

Sielski krajobraz

Reporter "Lata z Radiem" był wprost urzeczony okolicznymi krajobrazami. - Pagórki usłane wstęgami kolorowych łąk i pól, na których o tej porze roku jeszcze oczy cieszą złote łany zboża. Do tego wielkie połacie lasów, a między pagórkami wije się pięknie Wieprz - relacjonował podczas postoju kilkaset metrów przed Szczebrzeszynem. Tam odwiedził lokalną winnicę. - Słychać, jak bzyczą pszczoły, osy i inne zapylacze pracujące intensywnie od samego rana, żeby wyrosły dobre winogrona - dodał.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Ilość winnic w tym rejonie Polski jest ogromna, a wpływ na taki stan rzeczy z pewnością ma fakt, że właśnie Roztocze jest najbardziej nasłonecznionym regionem w Polsce. - Mam nadzieję, że dziś w towarzystwie słońca będę go przemierzał Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza, oznaczonym na czerwono - mówił reporter "Lata z Radiem". Wspomniany szlak poprowadził go ze Szczebrzeszyna, aż po wrota Roztoczańskiego Parku Narodowego.


Posłuchaj
02:52 PR1_AAC 2021_07_23-09-22-36.mp3 Patryk Michalski przemierza rowerowe trasy Roztocza ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Raj dla rowerzystów

Roztocze to prawdziwe rowerowe królestwo. Różnorodność miejsc, krajobrazów i szlaków jest tak ogromna, że mieszkańcy Zamościa i okolic mogą korzystać z uroków tej krainy codziennie bez poczucia nudy. - Te tereny słyną z tego, że pomimo wielu szlaków oznakowanych jest również wiele szlaków, które na żadnych mapach nie są wyrysowane. To powoduje, że każdy wyjazd jest eksploracją na nowo - mówi Tomasz Gawron ze Spontanicznego Klubu Rowerowego z Zamościa. Coś dla siebie znajdą tu osoby zarówno początkujące, jak i zaawansowane.

Posłuchaj
05:41 PR1_AAC 2021_07_23-09-37-32.mp3 Patryk Michalski przemierza rowerowe trasy Roztocza cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Roztocze to również szlaki rowerowe przyjazne całym rodzinom. - Jeden z takich popularnych szlaków, wprowadzających nas w ten region, to Szlak Rowerowy gminy Zamość. To około czterdziestu kilometrów fantastycznej zabawy na cały dzień - dodaje gość "Lata z Radiem". Ulubionym miejscem Tomasza Gawrona jest podjazd z miejscowości Sąsiadka. Polecił je słuchaczom. - Rejony Gorajca, Radecznicy, dają tę adrenalinę, że gdy wspinamy się na góry, to mamy kwintesencję Roztocza, pofalowane krajobrazy i znikający zasięg GSM - tłumaczy.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Roztocze literackie

"W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, I Szczebrzeszyn z tego słynie" - pisał Jan Brzechwa w wierszu "Chrząszcz". Patryk Michalski podczas kolejnego etapu Peletonu nie mógł więc nie zatrzymać się w tym niezwykłym, poetyckim miejscu. Konkretnie odwiedził plac Kościuszki, na którym dumnie wznosi się pomnik Chrząszcza. Przy tej okazji, reporter przypomniał o zbliżającym się wielkimi krokami Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Od 1 do 7 sierpnia, w Szczebrzeszynie właśnie, odbywa się literackie wydarzenie na skalę ogólnopolską. Zaproszenie każdego roku przyjmują najwybitniejsi autorzy, twórcy i poeci.

Posłuchaj
02:31 PR1_AAC 2021_07_23-10-15-47.mp3 Patryk Michalski przemierza rowerowe trasy Roztocza cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
04:29 PR1_AAC 2021_07_23-11-40-14.mp3 Patryk Michalski przemierza rowerowe trasy Roztocza cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  

Roztocze to jednak również nawiązania do Kochanowskiego. A zrodziły się one w głowie Patryka Michalskiego w związku z miejscami, które mijał podczas przemierzania liczącego 190 kilometrów Centralnego Szlaku Rowerowego. - Jadę sobie przez piękną wieś Topólcza lokalną drogą. Znów mnie na poezję zebrało i wspominam jak Kochanowski pisał: "Wsi spokojna, wsi wesoła, który głos twej chwale zdoła". Po lewej mijam kolejną winnicę i kolejne pole, na którym chyba pszenica jeszcze przed żniwami i dalej przepiękne pagórki. Po mojej prawej kolejne pagórki. I tak sobie powoli jadę, bo tutaj czas jakby wolniej płynął - relacjonował reporter "Lata z Radiem".

Zobacz też:

Na progu Roztoczańskiego Parku Narodowego

Patryk Michalski przed godziną 12 dotarł do Zwierzyńca. Przejechawszy urokliwym mostem nad Wieprzem, reporter "Lata z Radiem" dotarł pod same wrota Roztoczańskiego Parku Narodowego. - Rzeką płynęli kajakarze, minąłem cudowny kościół na wodzie, czyli dawną kaplicę dworską Zamoyskich, a teraz jesteśmy przed wspaniałą, drewnianą, XIX-wieczną willą w stylu szwajcarskim - opowiadał. W tej właśnie willi mieści się dziś siedziba dyrekcji Parku Narodowego. O zaletach podróżowania przez Roztocze rowerem opowiedział Tadeusz Grabowski, zastępca dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego.

- Zmienność krajobrazów sprawia, że jazda nie jest monotonna. Odnajdziemy tu krajobrazy leśne: jodły, buki, stare monumentalne drzewa wprost zachwycają. Tuż obok otwarte przestrzenie, fartuchowe układy pól. Duża zmienność kulturowa, przyrodnicza, różnego rodzaju nawierzchnie. To czyni ten region niepowtarzalnym - tłumaczy gość audycji. Roztoczański Park Narodowy jest najbardziej zalesionym Parkiem Narodowym w Polsce. Lasy zajmują aż 96 proc. jego powierzchni, a prowadzi przez nie niezwykle malownicza trasa rowerowa.

- To najstarsza na wschód od Wisły trasa rowerowa. Jest niemal perfekcyjnie zorganizowana. Rozpoczyna się przy naszym ośrodku edukacyjno-muzealnym, przechodzi obok Stawów Echo, obok Czarnego Stawu, dochodzi do Florianki, gdzie jest izba leśna, hodowla konika polskiego i kończy się w Górecku Kościelnym wspaniałą aleją dębów i kościołem modrzewiowym - podsumowuje Tadeusz Grabowski.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzący: Roman Czejarek

Materiał: Patryk Michalski

Data emisji: 23.07.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

Zespół Pectus kolejną gwiazdą trasy koncertowej "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 12:40
To już piąty przystanek na jubileuszowej trasie koncertowej "Lata z Radiem". - Nasza współpraca z "Latem z Radiem" rozpoczęła się w roku 2008 - mówią członkowie zespołu "Pectus". Kolejny koncert - jak zawsze - w piątkowy wieczór! Scenerią dla wydarzenia będzie malowniczy krajobraz Bogoniowic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z małej wioski na estradę. "Lato z Radiem" w gościnie u braci Szczepaników

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 14:20
W przededniu kolejnego koncertu "Lata z Radiem", Roman Czejarek odwiedził Bogoniowice. Tam, wśród nowosądeckiego krajobrazu przepytał braci Szczepaników z zespołu Pectus.
rozwiń zwiń