Familijny repertuar na rockowo? Majka Jeżowska w wyjątkowych aranżacjach

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 10:05
Czy Majka Jeżowska sprawdziłaby się w repertuarze rockowym? Okazuje się, że jak najbardziej. Wokalistka nie tylko wystąpiła na jednym z najsłynniejszych polskich festiwali, ale zrobiła prawdziwą furorę i została nominowana do nagród muzycznych Fryderyki, właśnie w kategorii rockowej.
Majka Jeżowska Band  - koncert online. Prezent z okazji Dnia Dziecka od Polskiego Radia Dzieciom
Majka Jeżowska Band - koncert online. Prezent z okazji Dnia Dziecka od Polskiego Radia DzieciomFoto: Cezary Piwowarski

Czytaj też:
Piaseczny Andrzej Lato z Radiem 1200x660.jpg
Andrzej Piaseczny weteranem tras "Lata z Radiem". "Stajemy się taką przyszywaną rodziną"

Choć Majka Jeżowska na scenach muzycznych - również tych na trasach "Lata z Radiem" - występuje nie od dziś, dotąd kojarzona była z repertuarem rodzinnym. - Na przykład utwór "Na plaży", był przebojem "Lata z Radiem" w roku 1992 i wtedy nikt nie kojarzył mnie z muzyką rockową. Natomiast dwa lata temu wystąpiłam na największym rockowym festiwalu w Polsce: Pol'and'Rock w Kostrzynie nad Odrą - tłumaczy gość "Lata z Radiem pod Gwiazdami".

Posłuchaj
19:09 2021_08_05 00_27_10_PR1_Lato_z_Radiem_pod_Gwiazdami.mp3 Majka Jeżowska była gościem "Lata z Radiem pod Gwiazdami" ("Lato z Radiem pod Gwiazdami"/Jedynka)

 

Repertuar na ostro

Występ Majki Jeżowskiej wzbudził ogromne zainteresowanie i stał się prawdziwą sensacją festiwalu. Pod Małą Sceną, na której odbył się koncert, pojawiły się tłumy. - Graliśmy rockowe wersje moich przebojów familijnych i okazało się, że pod sceną było 100 tys. ludzi, i to ludzi w bardzo różnym wieku. Okazało się, że to nie są piosenki dla dzieci, tylko piosenki ponadczasowe i uniwersalne - mówi Majka Jeżowska.

Artystce towarzyszyło dwóch gitarzystów, pojawiły się nawet kwestie rapowane. Po koncercie ukazała się płyta live, a nominacja do Fryderyków w kategorii rockowej była dla Jeżowskiej wielkim zaskoczeniem. - Z jednej strony wiem, że jestem w tej kategorii największym zaskoczeniem, jestem nominowana z ludźmi, którzy rockiem zajmują się na co dzień. Sama nominacja była dla nas ogromną radością - dodaje.

Czytaj również: 

Pracowite dzieciństwo

Choć Majka Jeżowska podkreśla, że w życiu patrzy w przód i nie rozpamiętuje przeszłości, to jednak doskonale pamięta, skąd wziął się pomysł, by przyszłość związać z muzyką. - Szkoła podstawowa i późniejsze lata bardzo mnie ukształtowały. Właśnie w szkole podstawowej chyba już wiedziałam, co będę robić w życiu. Grałam na pianinie w zespole rockowym. Byłam w siódmej klasie, a oni byli maturzystami - wspomina na antenie radiowej Jedynki. - Chodziłam do dwóch szkół jednocześnie. Do normalnej i muzycznej, więc byłam zapracowanym dzieciakiem - dodaje.

Tuwim i Skawiński

Do najbardziej znanych przebojów Majki Jeżowskiej należy "Najpiękniejsza w klasie". Jedna z fraz utworu brzmi "Hulali po polu i pili kakao". Okazuje się, że udział w jej stworzeniu mieli: lider zespołu Kombii oraz jeden z najwybitniejszych polskich poetów. - Grzegorz Skawiński pracował wtedy z Markiem Dutkiewiczem, który opowiadał, że pisze tekst dla młodej wokalistki i że brakuje mu jakiegoś fajnego zaśpiewu, żeby to było takie nie do końca po polsku. I Grzesiek przypomniał wiersz Tuwima, który bawił się językiem polskim, ale w taki niekonwencjonalny sposób, żeby nie brzmiał po polsku, tylko po polinezyjsku - wspomina gość "Lata z Radiem".

Chodzi tu o zdanie "Mali na polu hulali i pili kakao". Tuwim wymyślił je podczas spotkania z pewną Hawajką w Nowym Jorku, a za sprawą Grzegorza Skawińskiego zainspirowało ono tekściarza Majki Jeżowskiej.

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem pod Gwiazdami"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Majka Jeżowska

Data emisji: 05.08.2021

Godzina emisji: 00.25

mg

Czytaj także

Krypta Mistrzów i największa w Europie latryna. "Lato z Radiem" w Kwidzynie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 13:30
To tu przyjeżdżają turyści z Polski i wielu innych państw, żeby zobaczyć największy wychodek w Europie, to tu w krypcie pochowano trzech wielkich mistrzów krzyżackich, tu św. Dorota dała się zamurować żywcem w pustelni. Stąd pochodzą znakomite przetwory i szkolne zeszyty. "Lato z Radiem" gości w Kwidzynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stolica plażowej piłki ręcznej. "Lato z Radiem" z wizytą w Starych Jabłonkach

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 13:11
To tutaj, w Starych Jabłonkach, odbywa się doroczny turniej piłki ręcznej plażowej - najmłodszej i najszybciej rozwijającej się odmiany szczypiorniaka. Czy zasady rozgrywki odbiegają od oryginalnego handballu? Gdzie zawodnicy ćwiczą poza sezonem, skoro w halach sportowych nie ma piasku?
rozwiń zwiń