Rowerem wśród Piastów. Peleton "Lata z Radiem" mknie dalej

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 12:55
450 kilometrów tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Piękna przyroda i cykliczne imprezy sportowe, z kultowym Biegiem Piastów na czele. Dziś  Peleton "Lata z Radiem" i Polskiego Radia Kierowców jest na Polanie Jakuszyckiej na Dolnym Śląsku.
Patryk Michalski na Polanie Jakuszyckiej
Patryk Michalski na Polanie JakuszyckiejFoto: Patryk MIchalski/Polskie Radio

Czytaj też:
CEZ_8243.JPG
Dziś koncert Ani Dąbrowskiej na trasie "Lata z Radiem". "Będzie sentymentalnie"

Polana Jakuszycka to jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarstwa, zarówno na Dolnym Śląsku, jak i w Polsce. Zimą staje się ona areną Biegu Piastów, od kilku lat organizowana jest również jego letnia edycja. Program 1 Polskiego Radia regularnie jest obecny podczas rozgrywania tego wydarzenia. Tym razem reporter "Lata z Radiem" wybrał się tam na rowerze. - Skoro mówią, że Góry Izerskie i Karkonosze to prawdziwie rowerowa kraina, to muszę się o tym przekonać na własnej skórze - mówi Patryk Michalski.


Posłuchaj
01:50 PR1_AAC 2021_08_13-09-24-29.mp3 Patryk Michalski rowerem wybrał się na Polanę Jakuszycką ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
03:40 PR1_AAC 2021_08_13-09-39-15.mp3 Patryk Michalski rowerem wybrał się na Polanę Jakuszycką cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
01:58 PR1_AAC 2021_08_13-11-18-23.mp3 Patryk Michalski rowerem wybrał się na Polanę Jakuszycką cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
04:50 PR1_AAC 2021_08_13-11-34-38.mp3 Patryk Michalski rowerem wybrał się na Polanę Jakuszycką cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

    

Reporter "Lata z Radiem" przyznaje, że górskie trasy w okolicy Szklarskiej Poręby nie są wcale łatwe. - Trzeba mieć dobry rower. Te trasy wymagają i kondycji i dobrego sprzętu. Ważne, by w górach działały przerzutki, by opony miały dobrą przyczepność, no i sprawny hamulec przy zjazdach też się przyda - wylicza. Nie należy również zapominać o kasku, a osoby, które nie mają własnego jednośladu, mogą skorzystać z licznych wypożyczalni zlokalizowanych na Polanie Jakuszyckiej. Okazja do aktywnego wypoczynku przyciąga wielu turystów.


Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Zobacz też:

Raj dla aktywnych

- Lubię tutaj biegać na nartach, lubię też biegać, dbając o kondycję - mówi pan Radosław z Płocka. Gość audycji przyznał, że w czasie tegorocznego zimowego Biegu Piastów z całego dystansu zaliczył piętnaście kilometrów. - Taka odległość to jest coś w sam raz na moje siły, na moją kondycję. Pięćdziesiąt kilometrów byłoby trudno - dodaje. W tym roku, z uwagi na pandemię COVID-19, w organizacji wydarzenia zaszły pewne zmiany. - Nie było startu wspólnego. Każdy mógł wystartować i pobiec, kiedy chciał - tłumaczy pan Radosław, który tym razem pojawił się na rowerze.

- Pierwszy raz chciałem zobaczyć, jak to wygląda latem. Nie rozczarowałem się, chociaż Polana Jakuszycka to w tej chwili duża, zielona łąka i nie przejedzie się jej. Trzeba szukać bocznych ścieżek - dodaje w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia. Aktywnej rekreacji sprzyja pogoda, na co zwrócił uwagę również Patryk Michalski. - Mamy piękne, bezchmurne niebo. Świeci słońce, sprawdziłem temperaturę i na moim termometrze widnieją 23 stopnie. Przyznają Państwo, że to idealna pogoda na to, żeby właśnie rowerem ruszyć w Góry Izerskie - zakończył swoją pierwszą relację.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Czytaj też:
P_20210722_184753_BF.jpg
"Skarpeta" i "Absolutny Brak Czegokolwiek". "Lato z Radiem" w FSO

Czas na start

W Górach Izerskich i Karkonoszach przygotowano 450 kilometrów oznakowanych tras. Nic dziwnego, że co roku ściągają w to miejsce tłumy. - Od kilku już lat, to region, który także latem przyciąga turystów, w tym rowerzystów. Oni gdzieś muszą jeździć, stad nasza troska i przygotowywanie takich tras - mówi Maciej Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów. Terminarz wydarzeń jest napięty. Letni Bieg Piastów zaplanowano na weekend 28-29 sierpnia 2021 roku, a niespełna miesiąc później, 25 września, odbędzie się Rowerowy Bieg Piastów.

- Mamy trasy dla wszystkich. Dla rodzin, czyli trasy bardzo łatwe. Dla osób, które chcą spróbować, jak się w górach jeździ. Mamy również trasy dla wytrawnych zawodników, gdzie trzeba wiedzieć jak się po górach poruszać, żeby nie zrobić sobie krzywdy - tłumaczy gość "Lata z Radiem". To miejsce, w którym na pewno nie sprawdzi się rower szosowy, a i osoby z rowerami trekkingowymi powinny zachować szczególną ostrożność. - Tu można złamać taki rower, po prostu zrobić sobie krzywdę - podsumowuje Maciej Pawłowski.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzący: Sława Bieńczycka

Materiał: Patryk Michalski

Data emisji: 13.08.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Peleton "Lata z Radiem" w drodze

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 09:27
W ubiegłym tygodniu z Pucka wystartował Peleton "Lata z Radiem". Patryk Kuniszewicz na swoim motocyklu jechał wzdłuż Zatoki Gdańskiej. W piątek w "Lecie z Radiem" rozpoczniemy drugi etap.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rowerem nad Kanał Augustowski. Ciąg dalszy Peletonu "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 13:15
Peleton "Lata z Radiem" nie zatrzymuje się nawet na moment, to już jego czwarta odsłona. Tym razem jednośladem przemierzyliśmy szlaki Podlasia.
rozwiń zwiń