Lekkoatletyka, wilki i odchody łosia. "Lato z Radiem" w Kampinoskim Parku Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 13:20
Po co Dawid Tomala, mistrz olimpijski z Tokio w chodzie na 50 kilometrów, wozi ze sobą złoty medal? Jaki ekskluzywny towar wytwarza się z odchodów łosia? Czego nie wolno robić w lesie? I co wspólnego z Parkiem Narodowym ma sport? Na te pytania, odpowiedzi szukał Roman Czejarek, który tydzień rozpoczął od wizyty w Kampinoskim Parku Narodowym.
Dawid Tomala (mistrz olimpijski w chodzie na 50 km) i Roman Czejarek
Dawid Tomala (mistrz olimpijski w chodzie na 50 km) i Roman CzejarekFoto: Roman Czejarek

Czytaj też:
Golec uOrkiestra PR1 1200.JPG
Koncert Golec uOrkiestra na scenie "Lata z Radiem" na Górze Żar [ZOBACZ WIDEO]

O tym, że osoby korzystające z infrastruktury leśnej, zobowiązane są do przestrzegania szeregu zasad nie trzeba nikomu przypominać. Warto jednak wiedzieć, że część ograniczeń i zakazów uzależnionych jest od typu lasu, do którego się wybieramy. W lesie na pewno nie wolno hałasować, nie należy również spuszczać psy ze smyczy. Co w takim razie można robić?

- Można pospacerować, pobiegać, pojeździć na rowerze, zimą na biegówkach - mówi Beata Bąk z Kampinoskiego Parku Narodowego. Czujni powinni być grzybiarze. Inne zasady panują bowiem w Lasach Państwowych, inne w lasach prywatnych, a jeszcze inne w Parkach Narodowych. - W Parkach nie wolno zbierać grzybów, nie wolno zbierać żadnych owoców runa leśnego - przypomina gość audycji.


Posłuchaj
02:06 PR1_AAC 2021_08_23-09-25-06.mp3 Roman Czejarek odwiedził Kampinoski Park Narodowy ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
04:40 PR1_AAC 2021_08_23-09-38-48.mp3 Roman Czejarek odwiedził Kampinoski Park Narodowy cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  

Osobliwości Kampinosu

Po godzinie 9.00, Roman Czejarek, zapuścił się w knieje Kampinoskiego Parku Narodowego. Tam tropił tajemnice i osobliwości. A tych nie zabrakło. Okazało się na przykład, że bywalcami Kampinosu są niespotykane zazwyczaj daniele. Władze Parku mogą pochwalić się również dwoma watahami wilków. - W tym pudełeczku noszę ze sobą odchody wilka. Pokazując je, udowadniam, że to zwierzę żyje na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. W każdej watasze, występuje około siedmiu, ośmiu osobników - tłumaczy Beata Bąk. Innym interesującym darem natury, zaprezentowanym reporterowi, jest wylinka węża, lokalnego zaskrońca.


Posłuchaj
04:45 PR1_AAC 2021_08_23-10-15-58.mp3 Roman Czejarek odwiedził Kampinoski Park Narodowy cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
04:35 PR1_AAC 2021_08_23-11-20-32.mp3 Roman Czejarek odwiedził Kampinoski Park Narodowy cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
03:13 PR1_AAC 2021_08_23-11-42-15.mp3 Roman Czejarek odwiedził Kampinoski Park Narodowy cz. 5 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

   

- Ta wylinka jest o tyle ciekawa, że praktycznie występuje w całości. Można zobaczyć, gdzie był pysk, gdzie były oczy i gdzie było to miejsce za uszami, w którym były dwie żółte plamy - wylicza gość audycji. Symbolem Parku, jest jednak łoś. Co można powiedzieć o tych zwierzętach? - Są bardzo miłe i sympatyczne. W swojej naturze są niezwykle ciekawskie, jeżeli zdarzy im się zobaczyć człowieka to chętnie przystają i się przyglądają. Najlepiej rozwiniętym zmysłem u łosi jest węch i słuch - mówi Beata Bąk. Dodaje jednocześnie, że zapach człowieka jest dla łosi nie do zniesienia, ratują się więc ucieczką.

Można pokusić się również o stwierdzenie, że łosie przyczyniają się do produkcji ekskluzywnej biżuterii. - Dla eleganckich kobiet, z odchodów łosia robi się oczka do pierścionków, do broszek, a nawet wytwarza się korale. Jeśli mają być to oczka do pierścionków, to wplatane są na przykład w białe złoto - opowiada gość "Lata z Radiem".

Zobacz też:

Z Tokio pod Warszawę

W okolicy pojawił się również Dawid Tomala, mistrz olimpijsjki w chodzie na 50 kilometrów. Opowiedział on o specyfice swojej dyscypliny, m.in. o tym w jaki sposób można kontrolować dystans dzielący lidera od pozostałych zawodników. - Zdecydowanie staram się nie odwracać. W pewnym momencie mamy obraz, ponieważ idziemy na pętli dwukilometrowej. Wtedy widzimy, gdzie są nasi rywale i to jest na pewno komfortowe - wyjaśnia sportowiec. Roman Czejarek starał się również dowiedzieć o to, jak należy stawiać stopy, by nie narazić się na dyskwalifikację. - Stopę stawiamy na piętę, ponieważ kolano musi być wyprostowane. Jedna noga zawsze musi mieć kontakt z podłożem - dodaje Tomala.

Choć od zakończenia Igrzysk Olimpijskich minęły już ponad dwa tygodnie, to radość i emocje towarzyszące medaliście są wciąż bardzo świeże. - Kiedy bierze się złoty krążek, to uczucie jest nie do opisania. Wożę go ze sobą, każdy chce go dotknąć, potrzymać. Nawet u mnie wciąż budzi on ogromne emocje - mówi Dawid Tomala. Mistrz Olimpijski przekonuje, że miał świadomość przewagi nad rywalami i finisz rozegrał na własnych zasadach. - Pod koniec sam zwolniłem, bo chciałem to wygrać, a nie ryzykować że padnę na trasie. Ostatni kilometr był dla mnie już bardzo trudny, miałem zawroty głowy. Pewność zwycięstwa ma się dopiero na mecie - podsumowuje.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Czytaj też:
image1.jpg
Motocyklowy rajd śladem Bitwy Warszawskiej. Peleton "Lata z Radiem" w drodze

Ekologia i sport - EKOatleci

Obecność naszego mistrza nie była przypadkowa. Właśnie dziś zainaugurowano bowiem wyjątkowy projekt. W jego ramach, dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w cyklu zajęć sportowych na terenie 23 Parków Narodowych. Zajęcia te poprowadzą trenerzy należący do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, - Jest to wspieranie zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej połączonej z doświadczaniem przyrody. Las, otoczenie zieleni wpływa bardzo korzystnie na człowieka - mówi Marlena Bińkowska, trenerka.

Bieganie w terenie ma zbawienny wpływ na układ ruchu, poprawia też samopoczucie. Gość audycji przyznaje jednak, że każda aktywność ma swoje zalety. - Należy wybrać to, co jest dla nas najkorzystniejsze. Jeżeli jesteśmy osobami początkującymi możemy również maszerować. Zmieniając tempo, pobudzając układ sercowo - naczyniowy do pracy - tłumaczy Bińkowska. Dodaje jednocześnie, że aby efekty były zauważalne, trening musi być regularny i poparty odpowiednim żywieniem.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Miejsce magiczne, wyjątkowe

Kampinoski Park Narodowy to miejsce wyjątkowe z wielu względów. - Pod Warszawą, stolicą państwa, mamy blisko 40 tys. hektarów wspaniałego kompleksu. To jedyne takie miejsce w Europie - przyznaje dyrektor Parku, Mirosław Markowski. Na uwagę zasługuje bogactwo form występujących w środowisku naturalnym. - Dla ochrony wydm i sąsiadujących bagien utworzono ten Park. Oczywiście za tym idzie cała rozmaitość roślin i bogactwo zwierząt - wylicza gość "Lata z Radiem".

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Daniel Wydrych

Reporter: Roman Czejarek

Data emisji: 23.08.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Partnerzy audycji

Czytaj także

Na olimpijskim szlaku. Reporter "Lata z Radiem" zgłębiał tajniki szermierki

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 12:20
Plastron, rękawica, bryczesy, maska i broń. To elementy wyposażenia szermierza, które w związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi, przywdział reporter "Lata z Radiem" Maciej Walecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na olimpijskim szlaku. Reporter "Lata z Radiem" zgłębiał tajniki strzelectwa

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:55
Igrzyska olimpijskie coraz bliżej, reporter "Lata z Radiem" kontynuuje więc swoje przygotowania. Po treningu szermierczym i wioślarskim czas na strzelectwo.
rozwiń zwiń